Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2023 roku. Darmowe leki dla diabetyków w wieku 65+ i 18-

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 1 września 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2023 r. Tym razem nie ma żadnych istotnych zmian w cenach leków dla diabetyków, pasków do glukometrów i insulin. Pojawiła się natomiast lista darmowych leków, która obejmuje nowe grupy pacjentów: powyżej 65. roku życia (wcześniej był to 75. rok życia) oraz dzieci i młodzież do ukończenia 18. lat. Na liście znajduje się wiele leków dla osób z cukrzycą. Tradycyjnie już, sprawdzamy zmiany cen i podajemy aktualne ceny leków!

Paski do glukometrów

Nie ma żadnych istotnych zmian w cenach pasków do glukometrów. Ceny są utrzymane na poziomie tych z lipcowej listy leków refundowanych. Na liście nie pojawiły się żadne nowe paski do glukometrów, żadne z nich także z listy nie zniknęły.

Przypominamy jednak, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji dot. systemów do ciągłego monitorowania glikemii i wprowadzony został LIMIT NA PASKI DO GLUKOMETRÓW, dla osób korzystających z tych systemów. Zasady refundacji omawiamy szczegółowo w naszych autorskich artykułach: refundacja FreeStyle Libre, refundacja Dexcom, refundacja Medtronic i refundacja Eversense.

Insuliny

Wrześniowa lista leków refundowanych nie przynosi żadnych istotnych zmian dla osób z cukrzycą w kwestii cen insulin. Ceny niemal wszystkich preparatów pozostają na niezmienionym poziomie. Jedyna zmiana dotyczy insuliny NovoRapid w fiolce po 10 ml, której cena zmienia się z 19,07 zł na 18,50 zł, co oznacza obniżkę o 57 groszy.

Igły do penów

Nie ma żadnych zmian w refundacji igieł do penów. Nadal mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.

Leki przeciwcukrzycowe

Bez istotnych zmian w cenach leków. Szczegółowe ceny leków zaprezentowano w tabeli.

Lista darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci 18-

Od 1 września obowiązuje nowa lista refundacyjna, w ramach której został obniżony pułap wieku do 65+ dla insulin i metforminy objętych dotychczas listą darmowych leków dla seniorów w refundowanych wskazaniach. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przełomową informacją jest uwzględnienie na liście darmowych leków dla diabetyków 65+ leków z grupy flozyn w refundowanych dotychczas wskazaniach (dapagliflozyny, empagliflozyny i kanagliflozyny). Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zabiegało o to razem z pacjentami kardiologicznymi i nefrologicznymi oraz Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, Polskim Towarzystwem Kardiologicznym i Polskim Towarzystwem Nefrologicznym. Oprócz flozyn na listę 65+ trafiły również analogi GLP-1 w refundowanych dotychczas wskazaniach oraz starsze leki jak inhibitory DPP-4, pochodne sulfonylomocznika i akarboza.

Z kolei jako darmowe dla pacjentów 18- zostały udostępnione następuję leki, również w refundowanych dotychczas wskazaniach: insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich, długodziałające analogi insulin oraz metformina.

"Nie udałoby się wprowadzić takiego programu, gdyby nie gwarancja znaczącego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia" - mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka. - "Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawierać będzie ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków" - dodaje minister zdrowia.

Bezpłatne od 1 września 2023 roku są leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji. Wśród nich znajdą się m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki. Link do listy darmowych leków dla pacjentów 65+ i 18-: https://www.gov.pl/web/zdrowie/z-programu-bezplatnych-lekow-skorzysta-wiecej-osob

Co musisz zrobić by dostać darmowe leki w aptece jako senior 65+ lub osoba w wieku 18-?
 1. Idź do lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub np. umów się na teleporadę lub skorzystaj z przedłużenia recepty (niektóre przychodnie mają własne rozwiązania zgłaszania, że leki brane na stałe się kończą). Lek może też przepisać lekarz specjalista ze szpitala lub poradni jeśli masz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.
 2. Odbierz receptę na leki z wykazu bezpłatnych leków z adnotacją "S" (65+) lub "Dz" (18-) .
 3. Idź do apteki odebrać leki.
 4. Lekarz ma możliwość wypisać receptę nawet na rok terapii, a pacjent ma możliwość wykupienia ilości wystarczającej na 180 dni. Od 1 listopada okres ten zostanie skrócony do 120 dni.

Ceny obowiązujące od 1 września 2023 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2023 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~aneri50  IP: 82.145.223.xxx(2023-09-05 00:31:44)
Darmowe leki sa tylko dla diabetykow z cukrzyca t2, ( naliscie chorob jest tylko t2) niestety diabetycy z t1 beda nadal musieli placic za swoje leki,, i to jest ten wlasnie "" haczyk""opisywany w necie.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2023 roku. Darmowe leki dla diabetyków w wieku 65+ i 18-
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line