Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

ZASADY REFUNDACJI SYSTEMU EVERSENSE OD 1 STYCZNIA 2023

źródło: info. własne, dodano: 28 grudnia 2022 r., aktualizacja: 30 grudnia 2022 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie w dniu 1 stycznia 2023 roku zmieniają się zasady refundacji dot. systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Rozkładamy zapisy refundacyjne na części pierwsze i omawiamy dokładnie zasady refundacji. Pod lupę bierzemy system Eversense, implantowalny sensor przeznaczony do długoterminowego noszenia.

Zazwyczaj systemy CGM wykorzystują sensory przezskórne umieszczane w skórze, które wystarczają na 7-14 dni. Jednak tylko sensor Eversense jest implantowany pod skórę. System CGM Eversense wystarcza do 6 miesięcy - w ten sposób eliminuje niedogodności i uciążliwości związane z częstym zakładaniem sensora. Dzięki temu zarządzanie cukrzycą przebiega znacznie łatwiej. Eversense® E3 to system do ciągłego monitorowania stężenia glukozy przeznaczony do kontrolowania cukrzycy u osób dorosłych, które ukończyły 18. rok życia.

Jest to jednocześnie najdroższy z dostępnych w Polsce systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Koszt pełnopłatnego zestawy na okres rocznego stosowania to obecnie 13000 złotych. Zanim przyjrzymy się zapisom refundacyjnym można powiedzieć krótko, w refundacji odpłatność pacjenta wyniesie około 50%-60% tej ceny. Szczegóły w wyliczeniach poniżej.

W rozporządzeniu system EVERSENSE figuruje pod pozycją nr 135B i 136A. Są to te same numery bez względu na wiek pacjenta. Pod pozycją 135B mamy zapis o "sensorze do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) wymagający wymiany raz na 180 dni", natomiast pod pozycją 136A o "transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) wymagający wymiany raz na rok".

Pacjenci od 18 do 26 roku życia (poz. 135B i 136A)

Limit refundacyjny wynosi 4500 zł raz na 6 miesięcy. Odpłatność pacjenta 30%.

Cena detaliczna: 5000 zł
Limit refundacji: 4500 zł
Refundacja NFZ 70%: 3150 zł
Dopłata pacjenta: 1850 zł raz na 6 miesięcy

Do refundacji zakwalifikują się pacjenci od ukończenia 18. roku życia do ukończenia 26. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 leczeni przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii (brak objawów prodromalnych hipoglikemii, wykluczenie hipoglikemii poalkoholowej).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obecnie osoby między 18 a 26 rokiem życia, które korzystają z penów insulinowych nie mogą skorzystać z tej refundacji. W tym przedziale wiekowym (18-26) warunkiem jest posiadanie pompy insulinowej.

Pacjent nie może jednocześnie korzystać z innych systemów do monitorowania glikemii, jest zapis o wyłączeniu jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135 lub 135A, lub 136, lub 137, lub 137A.

Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w liczbie nie większej niż 200 sztuk (200 sztuk pasków na 6 miesięcy) w okresie poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia.

Limit na transmiter wynosi 970 zł na rok, a odpłatność pacjenta 30%. Kryteria refundacyjne są identyczne, jak w przypadku sensora.

Cena detaliczna: 2000 zł
Limit refundacji: 970 zł
Refundacja NFZ 70%: 679 zł
Dopłata pacjenta: 1321 zł raz na rok

Całkowity koszt na rok refundowanego systemu Eversense dla pacjentów od 18 do 26 roku życia wynosi 5021 zł, co miesięcznie daje 418,42 zł.

Pacjenci po 26 roku życia (poz. 135B i 136A)

Limit refundacyjny wynosi 3060 zł raz na 6 miesięcy. Odpłatność pacjenta 30%.

Cena detaliczna: 5000 zł
Limit refundacji: 3060 zł
Refundacja NFZ 70%: 2142 zł
Dopłata pacjenta: 2858 zł raz na 6 miesięcy

Do refundacji zakwalifikują się pacjenci po ukończeniu 26. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 wymagający intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii (brak objawów prodromalnych hipoglikemii, wykluczenie hipoglikemii poalkoholowej).

Pacjent nie może jednocześnie korzystać z innych systemów do monitorowania glikemii, jest zapis o wyłączeniu jednoczesnego zaopatrzenia w wyroby wymienione w lp. 135 lub 135A, lub 136, lub 137, lub 137A.

Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w liczbie nie większej niż 200 sztuk (200 sztuk pasków na 6 miesięcy) w okresie poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia.

Limit na transmiter wynosi 970 zł na rok, a odpłatność pacjenta 30%. Kryteria refundacyjne są identyczne, jak w przypadku sensora.

Cena detaliczna: 2000 zł
Limit refundacji: 970 zł
Refundacja NFZ 70%: 679 zł
Dopłata pacjenta: 1321 zł raz na rok

Całkowity koszt na rok refundowanego systemu Eversense dla pacjentów powyżej 26 roku życia wynosi 7037 zł, co miesięcznie daje 586,42 zł.

Realizacja zlecenia na Eversense

Od 1 stycznia 2023 realizacja zlecenia refundacyjnego na zakup sensora i / lub transmitera do systemu rtCGM Eversense jest możliwa poprzez sklep internetowy www.Diabetyk24.pl

Należy wybrać odpowiedni produkt oraz z rozwijanej listy określić poziom dofinansowania z NFZ. Potrzebne dane to numer zlecenia refundacyjnego. Dodatkowo należy zakupić Plastry Eversense E3, które są niezbędne do umieszczenia transmitera na ramieniu.

Jak informuje firma Ascensia Diabetes Care wszystkie sensory, zakupione zgodnie z ustawą refundacyjną w styczniu, będą mogły być zaimplantowane najwcześniej od 01.02.2023. Fakt ten wynika z konieczności dopasowania sposobu realizacji zleceń refundacyjnych systemu Eversense E3. Firma Ascensia wierzy jednak głęboko, że czas jaki dedykuje na usprawnienie procesu zamówień i tym samym na optymalizację kalendarza implantacji, spotka się z Państwa wyrozumiałością i zrozumieniem.

W razie pytań, wątpliwości można kontaktować się z Działem Obsługi Klienta CGM Eversense dzwoniąc pod numer +48 22 372 72 20 wew.4 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00 lub pisząc e-mail na adres: eversense.pl@ascensia.com

Osoby uprawnione do wypisania zlecenia na Eversense

Zlecenia na refundowane sensory i transmitery wypisać mogą:
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i specjalizację w dziedzinie pediatrii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie kardiologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie geriatrii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie perinatologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii lub chorób wewnętrznych zatrudniony w poradni lub na oddziale diabetologii
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
Kontynuacja zlecenia przez pielęgniarkę lub położną, o której mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zatrudnioną w poradni lub na oddziale diabetologii, przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: ZASADY REFUNDACJI SYSTEMU EVERSENSE OD 1 STYCZNIA 2023
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line