Wyniki podawane w odniesieniu do krwi pełnej (czyli ze wszystkimi jej składnikami - krwinki białe i czerwone oraz płytki krwi) oznaczają, że ta sama ilość cząsteczek glukozy będzie miała mniejsze stężenie niż w samym tylko osoczu. Jeśli chcesz prawidłowo porównać wyniki ze swojego glukometru do wyników z laboratorium lub innego glukometru, powinieneś znać sposób przeliczania wyników przez obydwa urządzenia. Należy wiedzieć, w jaki sposób zostało skalibrowane urządzenie laboratoryjne lub inny glukometr.
Porównując wyniki uzyskiwane na glukometrze kalibrowanym do krwi pełnej z wynikami z glukometru kalibrowanego do osocza, pomnóż wyniki z krwi pełnej przez 1,11.* Wtedy porównanie będzie wiarygodne i dokładne.
Podstawą prawidłowego przeprowadzenia porównania wyników pomiarów uzyskanych z dwóch różnych glukometrów jest prawidłowe wykonanie pomiaru i świadomość sposobu kalibracji urządzenia.
Przy wykonywaniu pomiarów pamiętaj, aby:
- ręce były czyste, suche i rozmasowane;
- jeśli były przecierane spirytusem, poczekaj, aż spirytus odparuje (cząsteczki spirytusu mogą wejść w reakcję chemiczną z próbką krwi i wówczas uzyskany wynik będzie nieprawidłowy);
- próbka krwi nie może być wyciskana (wyciskając krew sprawiasz, że na opuszce palca pojawia się więcej płynu, czyli osocza).

Jeśli przy porównywaniu wyników pomiarów z różnie kalibrowanych urządzeń uzyskasz wyniki, które różnią się między sobą nie więcej niż o 20 proc., to są one prawidłowe.
Jak stosować glukometr?