Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2023 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 27 czerwca 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2023 r. Jest bardzo dobra informacja dla pacjentów z cukrzycą, bowiem na lipcową listę leków refundowanych powraca insulina Tresiba w opakowaniach po 10 wkładów 3 ml. Czekało na to wielu pacjentów. Jednocześnie tanieje lek Trulicity i niestety drożej Ozempic. Mamy też refundowany nowy lek zawierający wildagliptynę i chlorowodorek metforminy. Tradycyjnie już, sprawdzamy zmiany cen i podajemy aktualne ceny leków!

Paski do glukometrów

Nie ma żadnych istotnych zmian w cenach pasków do glukometrów. Ceny są utrzymane na poziomie tych z majowej listy leków refundowanych. Na liście nie pojawiły się żadne nowe paski do glukometrów, żadne z nich także z listy nie zniknęły.

Przypominamy jednak, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji dot. systemów do ciągłego monitorowania glikemii i wprowadzony został LIMIT NA PASKI DO GLUKOMETRÓW, dla osób korzystających z tych systemów. Zasady refundacji omawiamy szczegółowo w naszych autorskich artykułach: refundacja FreeStyle Libre, refundacja Dexcom, refundacja Medtronic i refundacja Eversense.

Insuliny

Na listę leków refundowanych powróciła insulina Tresiba. Obecnie dystrybuowana będzie w opakowaniu zawierającym 10 wkładów po 3 ml. Poziom odpłatności wynosi 30%. Dopłata pacjenta do 10 wkładów po 3 ml wyniesie 183,12 zł (18,31 zł za jeden wkład).

Na liście leków refundowanych nie ma natomiast opakowań, które dotychczas były dostępne dla pacjentów, tj. Tresiba FlexTouch, 200 j/ml 3 wstrzykiwacze po 3 ml - cena przed zniknięciem z listy 116,93 zł (38,97 zł za jeden wkład) oraz Tresiba Penfill, 100 j/ml 5 wkł. po 3 ml (Penfill) - cena przed zniknięciem z listy 99,09 zł (19,81 zł za jeden wkład).

Tresiba to podskórna, długodziałająca insulina bazowa degludec bez skojarzenia z dodatkową substancją czynną o działaniu hipoglikemizującym. W przeszłości produkt refundowany w dwóch innych prezentacjach, których refundacja została zaprzestana na skutek decyzji podmiotu odpowiedzialnego.

Wskazania refundacyjne dla Tresiby: Cukrzyca typu I u dorosłych; Cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥7,5% oraz cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO); Cukrzyca typu I u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży; Cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥7,5% oraz cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

Lek Suliqua, roztwór do wstrzykiwań, 100+33j/ml+mcg/ml drożej o 13 groszy, natomiast Suliqua, roztwór do wstrzykiwań, 100+50j/ml+mcg/ml tanieje o 21,32 zł (zmiana z 149,28 zł na 127,96 zł za opakowanie).

Nie ma żadnych innych zmian w cenach insulin.

Igły do penów

Nie ma żadnych zmian w refundacji igieł do penów. Nadal mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta.

Leki przeciwcukrzycowe

Obniżona została cena leku Trulicity, roztwór do wstrzykiwań we wszystkich dostępnych dawkach, tj. 0.75 mg, 1.5 mg oraz 3 mg. Za opakowanie leku, we właściwych wskazaniach refundacyjnych, pacjent zapłaci teraz o 10,66 zł mniej (zmiana ceny z 68,98 zł na 58,32 zł).

Podwyżka dotyczy ceny leku Ozempic, roztwór do wstrzykiwań, we wszystkich dostępnych dawkach, tj. 0.25 mg, 0.5 mg oraz 1 mg. Za opakowanie leku, we właściwych wskazaniach refundacyjnych, pacjent zapłaci teraz o 18,94 zł więcej (zmiana ceny z 107,32 zł na 126,26 zł).

Na liście leków refundowanych znalazł się preparat Vimetso (wildagliptyna + chlorowodorek metforminy) dostępny we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji. Vimesto stosowany jest jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u osób dorosłych z cukrzycą typu 2:
  • u pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii po zastosowaniu chlorowodorku metforminy w monoterapii,
  • u pacjentów już leczonych wildagliptyną w skojarzeniu z chlorowodorkiem metforminy, w postaci oddzielnych tabletek,
  • w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z insuliną, gdy produkty te nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii.
Szczegółowe ceny leków zaprezentowano w tabeli.

Ceny obowiązujące od 1 lipca 2023 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2023 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2023 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line