Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?

źródło: informacja prasowa, dodano: 7 września 2022 r.

Z początkiem września rozpoczął się sezon szczepień 2022/2023 roku. Jest to odpowiedni okres na to, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa grypy wśród społeczeństwa. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw grypie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w aptekach. Wybrane apteki są już do tego przygotowane. W tym roku do Polski trafi ok. 3 mln szczepionek.

Grypa sezonowa jest poważnym problemem zdrowia publicznego na świecie i ogromnym obciążeniem ekonomicznym dla systemu opieki zdrowotnej i gospodarki.. W Polsce notuje się od 3 do 5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań rocznie. Realne koszty zachorowania w Polsce wynoszą nawet 3,1 mld złotych, na co wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodatkowo, w bieżącym sezonie możemy spodziewać się współwystępowania zachorowań na grypę oraz COVID-19, tzw. twindemia - do takiej sytuacji doszło m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii. Okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na przygotowanie swojego organizmu na zbliżającą się falę zachorowań. W związku z tym, światowe organizacje, jak Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) czy Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji (JCVI) rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko grypie. Polacy nie muszą obawiać się o dostępność szczepionek - do Polski trafi ich ok. 3 mln przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej.

Szczepienia najlepszym zabezpieczeniem

Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, Światowa Organizacja Zdrowia konsekwentnie wzywa do corocznego poddawania się szczepieniom profilaktycznym, które są najlepszym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom, a przede wszystkim groźnym powikłaniom pogrypowym. W Polsce i na świecie szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia przez przedstawicieli środowisk medycznych, w tym ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Szczepienia przeciwko grypie szczególnie rekomendowane są:
 • osobom chorującym przewlekłe,
 • dzieciom poniżej 5 roku życia,
 • osobom w wieku powyżej 55 lat,
 • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
 • pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.
Szczepienia chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami.

Bezpłatne szczepienia również aptekach

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z dn. 9 sierpnia 2022 r. od września br. usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ będzie bezpłatna, czyli finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 września bezpłatne szczepienia są dostępne w aptekach, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego. Bezpłatne refundowane szczepionki na podstawie recepty otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50% za preparat należy się: dzieciom po ukończeniu 6 m.ż., osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65 r.ż. Za samą usługę szczepienia, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w aptece, czy w placówce POZ, pacjent nie poniesie żadnego kosztu.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie generują zachorowania oraz powikłania pogrypowe. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań. Warto pamiętać, że polskie apteki odwiedza codziennie ok. 2 mln pacjentów.

W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, od dziś już można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu
- podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Droga do szczepienia

W tym sezonie szczepień można zaszczepić się przeciwko grypie zarówno w punktach POZ (dzieci i dorośli), jak i aptekach (dorośli). Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem wykonywanej usługi jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty (z refundacją, bądź nie). Następnie można:
 • poddać się usłudze szczepiennej w punkcie POZ,
 • udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.
Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia. Polscy farmaceuci są przygotowani na zbliżający się sezon, a pierwsze dostawy szczepionek są już dostępne.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line