Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 kwietnia 2024 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 14 maja 2024 r.

Nowa lista leków refundowanych, obowiązująca od 1 kwietnia 2024 r., wyróżnia się pod kilkoma względami. Oprócz wprowadzenia nowych substancji, zmieniono także częstotliwość jej publikacji. Z istotnych zmian dla osób z cukrzycą mamy powrót po 5 miesięcznej nieobecności leku Invokana (kanagliflozyna) oraz obniżkę ceny za insulinę Fiasp (5 wkł. po 3 ml) o 1,95 zł. Tanieje także Jardiance (tabl. powl., 10 mg, 28 szt.). O wszystkich szczegółach możecie dowiedzieć się z naszych specjalnie przygotowanych tabel!

Obecne Obwieszczenie Ministra Zdrowia opublikowano w dniu 18 marca 2024 r. i dotyczy wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 kwietnia 2024 roku.

Od początku 2024 roku wykazy są publikowane co trzy miesiące, a nie co dwa. Obecny wykaz jest więc pierwszym, który ukazał się po trzy miesięcznej przerwie. Dodatkowo, obwieszczenie refundacyjne obowiązujące od 1 kwietnia jest pierwszym, które zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy: G1 i G2, obejmujące tzw. "polskie leki", zawierające łącznie 355 prezentacji leków.

Paski do glukometrów

Ceny pasków testowych do glukometrów pozostają na niezmienionym poziomie i są dokładnie takie same, jak były od 1 stycznia 2024 roku.

Insuliny

Insulina Fiasp 5 wkł. po 3 ml dostępna jest taniej o 1,95 zł (z 34,49 zł na 32,54 zł za opakowanie). Insulina Fiasp 1 fiol. a 10 ml taniej o 58 groszy (z 17,58 zł na 17,00 zł). O 60 groszy mniej zapłacimy za opakowanie insulin: Polhumin Mix - 2, Polhumin Mix - 3, Polhumin Mix - 4, Polhumin Mix - 5, Polhumin N oraz Polhumin R (obniżka z 4,00 zł na 3,40 zł za opakowanie).

Igły do penów

Ceny igieł do penów nie ulegają zmianie. Jedynie za PIC Insupen Orginal 0,25x5 mm (31G) oraz PIC Insupen Orginal 0,30x8 mm (30G) zapłacimy o 16 groszy mniej (było 5,83 zł, teraz 5,67 zł za opakowanie).

Przypominamy, że refundowane igły w ilości 4 opakowań na rok (400 sztuk igieł) przysługują pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny. Konieczne jest uzyskanie recepty od lekarza.

Leki doustne i inne leki przeciwcukrzycowe

O 31 groszy drożej lek Forxiga, tabl. powl., 10 mg, 30 szt. Podwyżki od 35 gr do 90 groszy dotyczą leków zawierających m.in. Vildagliptinum, Sitagliptinum lub Sitagliptinum + Metformini hydrochloridum, są to m.in. Galvus, Sitagliptin SUN, Gliptivil, Juzina, Sitagliptin BIOTON, Lonamo Duo, Eprocliv, Jamesi, Sitagliptin Medical Valley, Combodiab, Januvia, Sitagliptin SUN, Janumet, Anvildis, Simlerid, Metformax Combi, Juzimette.

Największa obniżka dotyczy Jardiance, tabl. powl., 10 mg, 28 szt. Cena spada z 67,27 zł na 51,89 zł (obniżka o 15,38 zł). O 7,24 zł mniej zapłacimy za Depepsit Met, tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu, 50+500 mg, 56 szt.; Depepsit Met, tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu, 100+1000 mg, 28 szt. oraz Depepsit Met, tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu, 50+1000 mg, 56 szt. Groszowe obniżki dotyczą także leków zawierających metforminę (Metformax, Glibetic).

Na listę leków refundowanych po 5-miesięcznej nieobecności powrócił lek Invokana (kanagliflozyna) we wskazaniu niezmienionym w stosunku do wskazania obowiązującego do 31 października 2023 r.

Wskazanie refundacyjne dla Invokana (kanagliflozyna): Cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5% oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
1) potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
2) uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
3) obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
- wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
- dyslipidemia,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie tytoniu,
- otyłość;


Rozszerzenie wskazania do stosowania empagliflozyny (nazwa handlowa Jardiance) u chorych z niewydolnością serca, poprzez zmianę wymaganej do rozpoczęcia leczenia frakcji wyrzutowej lewej komory serca z poziomu ≤40% na ≤50%.

Dla leku Jardiance (empagliflozyna) rozszerzono obecnie refundowanych wskazań klinicznych o przewlekłą chorobę nerek u pacjentów dorosłych.

Ceny obowiązujące od 1 kwietnia 2024 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 kwietnia 2024 roku

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 kwietnia 2024 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line