W pracy przygotowanej przez zespół prof. Tomasza Klupy, kierującego Pracownią Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych UJ CM, wykazano, że hybrydowe pompy insulinowe pętli zamkniętej to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które mogą wykorzystywać również ci pacjenci z cukrzycą typu 1, którzy nie mieli wcześniej doświadczeń z nowymi technologiami diabetologicznymi. Uzyskane w ramach badania wyniki kliniczne były znacząco lepsze od tych, jakie uzyskiwano w oparciu o podobne urządzenia w innych wiodących ośrodkach klinicznych. Wskazano przy tym na kluczowe elementy umożliwiające uzyskanie tak dobrych wyników, np. edukację pacjenta i sposób optymalnego ustawienia systemu.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie był drugim ośrodkiem na świecie, który miał możliwość testowania tego typu urządzeń w ich wersji produkcyjnej. Obecnie jest jednym z pięciu światowych centrów edukujących lekarzy, jak wprowadzać terapię w oparciu o autonomiczną osobistą pompę insulinową w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 1.
Publikacja "Transitioning of People With T1D From Multiple Daily Injections and Self-Monitoring of Blood Glucose directly to MiniMed 780G Advanced Hybrid Closed Loop System: A Two-Center, Randomized, Controlled Study" jest dostępna na stronie internetowej.
