Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Eksperci: dłuższe życie z cukrzycą i to bez powikłań jest możliwe, niezbędna jest konsekwencja

źródło: PAP Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński, dodano: 7 kwietnia 2022 r.

Co osiem sekund na cukrzycę umiera na świecie jedna osoba, dłuższe życie z tą choroba jest jednak możliwe i to bez powikłań, trzeba tylko być konsekwentnym i przestrzegać podstawowych zasad - przekonywali we wtorek, 29 marca, eksperci. Specjaliści mówili o tym z okazji opublikowania nowego poradnika "12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą", opracowanego przez dr nauk o zdrowiu Beatę Stepanow, specjalizującą się w edukacji diabetologicznej.

Poradnik dostępny jest tutaj - kliknij (PDF).

Autorka powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami, że poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla chorych na cukrzycę i ich bliskich - ale dobrze byłoby, gdyby sięgali po niego także lekarze i personel medyczny, bo leczenie tej choroby to wspólna odpowiedzialność. "Bez wątpienia kompleksowe leczenie jest w rękach specjalistów, ale bardzo dużo zależy od samych pacjentów" - zaznaczyła dr Beata Stepanow.

Z danych przedstawionych podczas konferencji wynika, że na cukrzycę choruje 3 mln Polaków, z tego aż 1 mln osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba ta nie powoduje zwykle dolegliwości i nie została u nich jeszcze wykryta. Aż 5 mln osób z powodu podwyższonego poziomu glukozy (100-125 mg/dl) na czczo ma tzw. stan przedcukrzycowy i jest nią zagrożonych. Chorują głównie ludzie starsi, po 60. roku życia, ale coraz częściej cukrzyca typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych) wykrywana jest u ludzi młodych, pięćdziesięcio- i czterdziestoletnich, a nawet młodszych.

"Choć w powszechnym rozumieniu cukrzyca nie zabija to uważana jest za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych" - podkreślił prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym tego powodem są liczne i poważne powikłania, do jakich ta choroba doprowadza. Są to zawały serca i udary mózgu, utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa), uszkodzenie nerwów obwodowych (neuropatia) oraz przewlekła niewydolność nerek (nefropatia) i tzw. stopa cukrzycowa. "Na zawały serca i udary mózgu diabetycy są dwukrotnie bardziej narażeni niż osoby zdrowie" - ostrzegał specjalista.


Powikłań cukrzycy często można jednak uniknąć lub znacznie opóźnić ich wystąpienie. Chorobę trzeba jednak wykryć jak najwcześniej (świadczy o niej poziom glukozy na czczo powyżej 125 mg/dl, jak również powyżej 200 mg/dl w tzw. próbie cukrzycowej - doustnym teście tolerancji glukozy). Dlatego badania poziomu glukozy powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. A gdy jest on podwyższony (powyżej 125 mg/dl), zlecana jest próba cukrzycowa.

"Czas w tej chorobie odgrywa bardzo istotną rolę, bo im wcześniej zostanie ona wykryta, tym lepiej" - przekonywał prof. Leszek Czupryniak. Chodzi o to, żeby na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi zapobiec uszkodzeniu naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. Na tym polega podstępność choroby, że - podobnie jak w przypadku nadciśnienia tętniczego - przez wiele lat nie powoduje żadnych poważniejszych dolegliwości. Potem się zdarza, że pierwszym jej objawem są zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek lub pogorszenie wzroku; u mężczyzn objawem cukrzycy mogą być kłopoty z erekcją.

Poradnik przystępnie wyjaśnia, jak wykryć i radzić sobie z cukrzycą. Każdy z 12 rozdziałów zawiera porady i prosty przekaz edukacyjny, a kończy się jednym głównym przesłaniem, pomagającym radzić sobie z chorobą. "To bardzo ważne, żeby każdy przekaz był prosty i jednoznaczny, inaczej nie będzie zrozumiały i nie zostanie zastosowany" - powiedziała w rozmowie z PAP dr Beata Stepanow.

Nawet osoby zdrowe znajdą w poradniku informacje, jak również narzędzia edukacyjne, które mogą pomóc ustrzec się przed cukrzycą. Mogą z niej skorzystać także bliscy chorego, by lepiej pomóc mu radzić sobie z chorobą. "W leczeniu cukrzycy wsparciem dla chorego powinni być zarówna lekarz i pielęgniarka diabetologiczna, a także i psycholog i dietetyk. Bardzo ważne jest jednak zaangażowanie i odpowiedzialność samego pacjenta oraz jego bliskich, którzy go wspierają" - zaznaczył prof. Leszek Czupryniak.

Specjalista przyznał, że odpowiednio zarządzając chorobą, diabetycy mogą żyć dłużej. "Dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe - nie ma co do tego żadnych wątpliwości" - dodał. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Pobierz poradnik bezpłatnie
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Eksperci: dłuższe życie z cukrzycą i to bez powikłań jest możliwe, niezbędna jest konsekwencja
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 6 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line