Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zmarła prof. dr hab. n. med. Hanna Dziatkowiak

źródło: na postawie info z PTD i Dziennika Polskiego, dodano: 28 grudnia 2021 r.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w dniu 28 grudnia 2021 roku podał wiadomość o śmierci prof. dr hab. n. med. Hanny Dziatkowiak, członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wspaniałej lekarki pediatry, diabetologa.

Prof. Hanna Dziatkowiak drogę życia zawodowego rozpoczęła w Poznaniu, cicha bohaterka wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku, kontynuowała w Instytucie Pediatrii w Łodzi, gdzie zaangażowała się w opiekę nad dziećmi chorymi na cukrzycę, a dalej kreowała ją w Krakowie, w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży.

Pani Profesor pozostanie w naszej pamięci jako oddany pacjentom znakomity klinicysta, wspaniały nauczyciel wielu pokoleń lekarzy i naukowiec, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca i życzliwości.

Z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Pani profesor Hanny Dziatkowiak przyjął Pan Andrzej Bauman, prezes honorowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który prosił nas, aby w jego imieniu pożegnać Panią profesor i przekazać najszczersze wyrazy współczucia dla bliskich.

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w Kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie dnia 29 grudnia (środa) o godzinie 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Prof. Hanna Magdalena Dziatkowiak

z domu Woch, urodziła się 22 lipca 1931 roku w Warszawie. Wykształcenie ogólnokształcące otrzymała w w Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1957 roku w Akademii Medycznej w Poznaniu. Tam pracowała w Szpitalu Dziecięcym im. B. Krysiewicza i w 1963 roku uzyskała I stopień specjalizacji z pediatrii. "Za mężem" przeniosła się do Akademii Medycznej w Łodzi i pracowała w Instytucie Pediatrii, gdzie w 1971 roku uzyskała II stopień specjalizacji z pediatrii, doktoryzowała się w 1973 roku, a habilitowała w 1983. Była ordynatorem Oddziału Kliniki Chorób Dzieci i prowadziła przykliniczną Poradnię Cukrzycową. W 1986 roku została, jako docent etatowy, przeniesiona "za mężem" do Akademii Medycznej w Krakowie, była zatrudniona w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży w Polsko‑Amerykańskim Instytucie Pediatrii. Tam zorganizowała przykliniczną Poradnię Cukrzycową i wdrożyła nowoczesną diagnostykę, edukację i terapię cukrzycy u dzieci.

Po szkoleniu w Klinice Diabetologii Dzieci w Pittsbourgu w Stanach Zjednoczonych wprowadziła w Polsce nowoczesny model edukacji chorych na cukrzycę dzieci i ich rodziców, a po kilku latach organizacji szkolenia kadry uzyskała w Krakowie i w Małopolsce wybitną poprawę długofalowych wyników leczenia cukrzycy u tych dzieci, udokumentowaną klinicznie zmniejszeniem odległych powikłań cukrzycy i obniżeniem poziomu HbA1c z 12 do 7,5%. W latach 1994–2001 była kierownikiem Kliniki Endokrynologii Dzieci i Młodzieży. Za całokształt pracy lekarskiej, naukowej i społecznej otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia: Medal im. Henryka Jordana, Honorową Odznakę Miasta Łodzi, Światowy Dyplom Przysięgi Hipokratesa, medale i odznaki branżowe w pediatrii, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasługi 50‑lecia Instytutu Pediatrii w Krakowie. Była członkiem zwyczajnym i honorowym branżowych towarzystw naukowych oraz współtwórcą i pierwszą przewodniczącą Sekcji Diabetologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku z okazji 30-letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i 100-lecia odkrycia insuliny Towarzystwo przygotowało i wydało książkę zawierającą wywiady z 17 nestorami polskiej diabetologii, najwybitniejszymi polskimi lekarzami i naukowcami zajmującymi się badaniami nad cukrzycą. "Pół wieku diabetologii polskiej - rozmowy z Mistrzami" jest dostępne BEZPŁATNIE w formacie pdf. W książce znajduje się również rozmowa z prof. Hanną Dziatkowiak.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zmarła prof. dr hab. n. med. Hanna Dziatkowiak
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.

Zadaj pytanie on-line