Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zmarł prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak

źródło: na postawie info z PTD, dodano: 28 grudnia 2021 r.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego poinformował, że w dniu 22 grudnia 2021 roku zmarł prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak, wspaniały lekarz, nauczyciel akademicki, doskonały klinicysta, świetny naukowiec i organizator, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

W latach 2007-2011 pełniąc funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego nadawał kierunek rozwoju polskiej diabetologii. Ze smutkiem w sercu żegnamy człowieka o wielkim umyśle i kreatywności, oddanego nauce i chorym na cukrzycę.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 29 grudnia 2021 r. o godz. 10.30 w Kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych przy ul. Kościelnej 4 w Łaziskach Górnych, po czym odbędzie się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu przy Kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

Niech spoczywa w pokoju, a pamięć o Nim pozostaje w nas.

Prof. Władysław Grzeszczak

ukończył w 1978 roku Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, doktorat obronił w 1982 roku, habilitował się w 1986, a w 1993 otrzymał tytuł profesora. Uczeń prof. Franciszka Kokota, u którego pracował do 1991 roku. Następnie został kierownikiem kliniki w Zabrzu. Obecnie jest to Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, jednostka Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko‑Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Katedra prowadzi aktywną współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, m.in. w Bostonie, Heidelbergu, Glasgow, Manchesterze i Waszyngtonie. Jako kierownik Katedry i Kliniki zorganizował: oddział hemodializoterapii, w którym są leczeni m.in. chorzy z terminalną niewydolnością nerek na tle nefropatii cukrzycowej, program leczenia ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową i automatyczną dializą otrzewnową chorych z terminalną niewydolnością nerek, w tym głównie chorych na cukrzycę, pracownię badań genetycznych, w której są prowadzone badania nad genetycznym podłożem niewydolności nerek, cukrzycy i jej powikłań oraz nadciśnienia tętniczego, pracownię badań densytometrycznych, pracownię diagnostyki nadciśnienia tętniczego. W 1999 roku z jego inicjatywy, przy współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Urazów Klatki Piersiowej w Bytomiu, Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Zabrzu rozpoczęła realizowanie programu transplantacji nerek.

Był autorem lub współautorem około 1200 prac opublikowanych w pismach krajowych i zagranicznych, 7 książek, 20 rozdziałów w książkach, promotorem 58 przewodów doktorskich i 6 habilitacyjnych. Pod jego kierunkiem 4 osoby uzyskały tytuł profesora (E. Żukowska‑Szczechowska, K. Strojek, J. Gumprecht, W. Pluskiewicz). Otrzymał liczne nagrody Ministra Zdrowia, nagrody JM Rektora SUM. Był prorektorem ds. klinicznych SUM w latach 1996-1999, członkiem Senatu SUM, a w latach 1995-1999 Konsultantem regionalnym ds. diabetologii (ówczesne woj. katowickie, częstochowskie, bielskie i opolskie), w latach 2003-2011 był przewodniczącym zespołu ekspertów ds. zaleceń dotyczących leczenia chorych na cukrzycę, członkiem zespołu ekspertów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia ds. opracowania Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. Był również zastępcą prezesa PTD w latach 2001-2007, prezesem PTD w latach 2007-2011, członkiem Zarządu Głównego PTD w latach 1995-2015. Pełnił funkcję redaktora naczelnego "Diabetologii Doświadczalnej i Klinicznej" (2001-2011), "Annales Academiae Medicae Silesiensis" (2003-2014) i "Diabetologii po Dyplomie" (2005-2014). Był członkiem Rady Naukowej "Przeglądu Lekarskiego", "Nefrologii i Dializoterapii Polskiej", "Clinical Diabetology", "Chorób Serca i Naczyń", "Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego", "Medycyny Praktycznej". Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku z okazji 30-letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i 100-lecia odkrycia insuliny Towarzystwo przygotowało i wydało książkę zawierającą wywiady z 17 nestorami polskiej diabetologii, najwybitniejszymi polskimi lekarzami i naukowcami zajmującymi się badaniami nad cukrzycą. "Pół wieku diabetologii polskiej - rozmowy z Mistrzami" jest dostępne BEZPŁATNIE w formacie pdf. W książce znajduje się również rozmowa z prof. zw. dr hab. n. med. Władysławem Grzeszczakiem.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zmarł prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 1 grudnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line