Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Stale siusia. Często pije. Nagle chudnie. Połącz objawy cukrzycy typu 1

źródło: oprac. własne, dodano: 25 lutego 2021 r.

Do studia "Pogadajmy o cukrzycy" tym razem przybyło dwóch wyśmienitych gości. Rozmawialiśmy o czasie przed diagnozą cukrzycy typu 1, o trudnym momencie rozpoznania choroby i pierwszych miesiącach życia z nią. Okazuje się, że w Polsce 25% nowo rozpoznanych dzieci z cukrzyca przyjmowanych jest w stanie zagrożenia życia, zwanym kwasicą ketonową. Z powodu nieświadomości, pierwsze objawy często mylone są przez rodziców oraz pracowników ochrony zdrowia z innymi chorobami, takimi jak infekcja brzuszna. O cukrzycy dyskutowaliśmy z prof. dr hab. n. med. Agnieszką Szypowską - ordynator Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz Karolem Dzięciołem - wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Chorób Autoimmunologicznych, ojcem Michaliny chorującej na cukrzycę typu 1.

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska opowiadała o diagnozie cukrzycy i przedstawiła temat kwasicy ketonowej i poważnych konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Przypomniała także podstawowe objawy cukrzycy typu 1 i objawy kwasicy ketonowej.

U dzieci sytuacja jest o tyle gorsza, że one się bardzo szybko dekompensują. Im dziecko jest mniejsze, tym szybkość dekompensacji jest większa. Małe dziecko pozostawione bez dopływu pożywienia, z powodu braku insuliny nie ma wielkich szans. Takie dziecko bardzo szybko rozwinie kwasicę ketonową. Świadomość społeczeństwa jest bardzo mizerna. Problem jest taki, że większość tych rodzin, które przyjmujemy do szpitala to są rodziny, w których nie ma cukrzycy typu 1 w ogóle. Jest to absolutny szok. Rozpoznawalność cukrzycy typu 1 wśród lekarzy pediatrów jest niestety niedostateczna, dlatego że te objawy nie są ewidentne - np. jak ktoś gorączkuje, to się biegnie do lekarza i coś się dzieje. A jak dziecko pije, więcej oddaje moczu - to są to objawy mylone z infekcją przewodu pokarmowego - mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska.

Stale siusia. Często pije. Nagle chudnie. Połącz objawy cukrzycy typu 1

12 lutego wystartowała kampania edukacyjna "Połącz objawy cukrzycy typu 1" prowadzona przez Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości pierwszych objawów cukrzycy typu 1 wśród rodziców, nauczycieli oraz pracowników ochrony zdrowia. Organizatorzy kampania mają nadzieję, że te działania pozwolą na ograniczenie występowania najczęstszego powikłania wśród nowo rozpoznanych pacjentów - kwasicy ketonowej.

Akcja ma charakter informacyjny. Chcieliśmy zrobić coś, aby poinformować społeczeństwo i dojść do każdej rodziny. Pokazały się pojedyncze prace, w których przeprowadzano kampanie informacyjne. W zależności od tego, jak kampania była przeprowadzona, to wyniki były różne, ale wyniki z kampanii niemieckiej pokazały, że dzięki dystrybucji ulotek i plakatów udało się obniżyć częstość występowania kwasicy ketonowej. Sytuacja z Covid-19 spowodowała, że zmobilizowaliśmy się i podjęliśmy działania w tym kierunku. Nikt się nie chciał nad tym tematem pochylić, trudno o środki, nie jest to temat trendy - opowiada prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska.

Widzowie bardzo aktywnie wzięli udział w dyskusji i przybliżali swoje osobiste doświadczenia z diagnozą cukrzycy u swoich dzieci. Zwracali uwagę na problem z edukacją społeczeństwa, a nawet lekarzy, którzy stawiali nie do końca trafne diagnozy. To tylko świadczy o skali problemu i bardzo dużej potrzebie edukacji i zwróceniu uwagi na ten problem.

Marcin: Lekarz rodzinny nie potrafił połączyć tych trzech objawów, dzięki czujności i determinacji żony córka trafiła wcześniej na oddział, obyło się bez kwasicy.

Jowita: Nasza przygoda trwa już 12 lat, nasz lekarz pediatra też nie zdiagnozował mojego syna. Usłyszałam, że jestem przewrażliwiona i pewnie to stres szkolny. Obecnie jest w szkole średniej i tam jeżeli chodzi o wiedzę pedagogów w kwestii cukrzycy - porażka.

Edyta: ja z córką byłam u kardiologa (badanie ekg i usg serca) bo zgłaszała problemy na wfie, potem wizyta u dermatologa (sucha skóra), okulista (nagłe pogorszenie wzroku). Każdy specjalista mówił mi, że jestem przewrażliwiona, aż sama zrobiłam badania moczu i wyszedł cukier i sama pojechałam do szpitala.

Podczas rozmowy dowiadujemy się, jakie są założenia kampanii edukacyjnej, jakie efekty ma przynieść akcja oraz jakie zastosowano metody pomiaru skuteczności tych działań. Rozmawiamy również o zadaniach, jakie podejmuje założone w 2019 roku przez specjalistów z dziedziny nauki, medycyny, prawa i biznesu Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych. Za cel Towarzystwo stawia sobie podejmowanie aktywności na rzecz nauki, edukacji, rozwoju technologii i profilaktyki w zakresie chorób autoimmunologicznych i towarzyszących im schorzeń.

Karol Dzięcioł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Autoimmunologicznych opowiada o jego osobistej przygodzie z cukrzycą, początkach choroby u dziecka i trudnym czasie jej akceptacji. Wyjaśnia, jakie działania podejmowane są w ramach akcji "Połącz objawy cukrzycy typu 1".

Nasza przygoda zaczęła się 2,5 roku temu. Pomimo wiedzy ogólnomedycznej nie potrafiliśmy rozpoznać pierwszych objawów, której jak wiemy dzisiaj, wskazywały na cukrzycę. Michalina była bardzo zmęczona. Zasypiała w samochodzie w ciągu dnia, co wcześniej nie miało miejsca, jest dzieckiem bardzo aktywnym. Delikatnie nas to zaniepokoiło, ale z samym zasypianiem do lekarze przecież się nie jedzie. Pojechaliśmy na Mazury i po 2 - 3 dniach pływania, różnych atrakcji weekendowych zauważyliśmy, że Michalina strasznie dużo zaczęła siusiać. Ale znowu, jesteśmy w gronie przyjaciół, dużo pływamy, jesteśmy na łódce, dużo siusia, dużo pije, jest gorącą, więc znowu zaczęliśmy szukać usprawiedliwienia na ten temat. Mieliśmy z tyłu głowy, że troszkę schudła, ale dużo wtedy też urosła. Wagowo tego nie widzieliśmy. Wróciliśmy do Warszawy troszkę wcześniej, bo widzieliśmy, że coś jest nie tak. Trafiliśmy do prywatnego gabinetu po tym, jak Michalina zaczęła wymiotować rano. Rozpoznano u nas nieżyt żołądka i podłączono Michalinę pod kroplówkę z glukozą. Pomimo, że w wywiadzie, dzisiaj to wiem, podaliśmy wszystkie objawy, które wskazują na cukrzycę typu 1 - wspomina Karol Dzięcioł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Autoimmunologicznych.

Zachęcamy do oglądnięcia całej rozmowy z naszymi gośćmi i udziału w akcji "Połącz objawy cukrzycy typu 1". Możesz dołączyć udostępniając materiały informacyjne o cukrzycy na przykład na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Więcej informacji o kampanii, a także ulotkę i plakat można znaleźć na stronie www.bezcukrzycy.com oraz w naszym artykule.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Stale siusia. Często pije. Nagle chudnie. Połącz objawy cukrzycy typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line