Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wystartowała kampania edukacyjna - Połącz objawy cukrzycy typu 1

źródło: info. własne, dodano: 12 lutego 2021 r.

12 lutego 2021 roku wystartowała kampania edukacyjna "Połącz objawy cukrzycy typu 1" prowadzona przez Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości pierwszych objawów cukrzycy typu 1 wśród rodziców, nauczycieli oraz pracowników ochrony zdrowia. Organizatorzy kampania mają nadzieję, że te działania pozwolą na ograniczenie występowania najczęstszego powikłania wśród nowo rozpoznanych pacjentów - kwasicy ketonowej.


Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą metaboliczną dzieci. Szacuje się, że w Polsce choruję na nią około 200 tysięcy osób. Średni wzrost liczby zachorowań określany jest na 3% w skali roku. Przyczyną tej autoimmunologicznej choroby jest nieodwracalne zniszczenie komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Według badania "Społeczny obraz cukrzycy" 10% populacji ogólnej nie zna żadnych objawów cukrzycy, a zaledwie 3% urzędników państwowych potrafi wskazać poprawnie pierwsze symptomy. Charakterystyczne dla cukrzycy typu 1 oznaki takie jak: utrata masy ciała, nadmierne oddawanie moczu i pragnienie wskazało odpowiednio 15%, 29%, 42% ankietowanych. Z powodu nieświadomości, pierwsze objawy często mylone są przez rodziców oraz pracowników ochrony zdrowia z innymi chorobami, takimi jak infekcja brzuszna. W rezultacie w Polsce 25% nowo rozpoznanych dzieci przyjmowanych jest w stanie zagrożenia życia, zwanym kwasicą ketonową.


Celem projektu "Połącz objawy cukrzycy typu 1" jest zwiększenie poziomu świadomości społecznej dotyczącej pierwszych objawów cukrzycy typu 1. Kampania skierowana jest do osób z województwa mazowieckiego, które mają kontakt z dziećmi będącymi w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Projekt jest zgodny z zaleceniami International Diabetes Federation oraz WHO dotyczącymi edukowania społeczeństwa w zakresie opisywanej choroby. Organizatorzy kampanii liczą, że działania te przyczynią się do ograniczenia na terenie Mazowsza występowania kwasicy ketonowej o 30% względem 2020 roku.

Efektywność prowadzonych działań edukacyjnych zostanie oceniona poprzez badanie naukowe przeprowadzone przy współpracy z Oddziałem Klinicznym Diabetologii Dziecięcej oraz Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM, odpowiadającym za leczenie ponad 70% dzieci z cukrzycą typu 1 w województwie mazowieckim. W badaniu będzie analizowana liczebność kwasić ketonowych wśród nowo rozpoznanych dzieci oraz poziom wiedzy odbiorców.

Więcej o kampanii można znaleźć na stronie www.bezcukrzycy.com oraz na Facebooku.

Zachęcamy także do pobierania i rozpowszechniania plakatu i ulotki kampanii.

Pobierz materiałyJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Wystartowała kampania edukacyjna - Połącz objawy cukrzycy typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 21 października 2021 r.

Zadaj pytanie on-line