Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Michał Figurski oświadcza: CUKIER JEST DO D*PY i opowiada o swojej przygodzie z cukrzycą

źródło: oprac. własne, dodano: 17 listopada 2020 r.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy studio "Pogadajmy o cukrzycy" odwiedził Michał Figurski, założyciel Fundacji Najsłodsi, dziennikarz i prezenter. Michał opowiadał o swojej przygodzie z cukrzycą i wyzwaniach, jakie na niego czekały. Jest przykładem pacjenta, który "odpuścił" sobie na początku choroby. Właśnie przez to, że nie dostrzegał objawów choroby, nie zdawał sobie sprawy z powikłań. Teraz chce uwrażliwiać na ten problem inne osoby. Założył Fundację, której zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz szerzenia świadomości cukrzycy. Michał opowiadał także o najnowszej akcji Fundacji i czelendżu #cukierjestdodupy.

Celem Fundacji Najsłodsi nie jest leczyć, ale uświadamiać, że z cukrzycą można żyć, nie trzeba na nią umierać. W rozmowie na żywo z Michałem Figurskim podsumowaliśmy działania Fundacji, pogadaliśmy o tym, co już udało się zrobić i jakie plany na działanie ma Fundacja na przyszłość. Dowiadujemy się, jak idą poszukiwania zaginionego miliona chorych, którzy nie wiedzą jeszcze, że mają cukrzycę.

Michał Figurski oświadcza: CUKIER JEST DO D*PY i opowiada o swojej przygodzie z cukrzycą

"Dostajemy bardzo dużo e-maili do Fundacji, że ktoś pisał do nas 100 razy i nikt się do mnie nie odezwał. W naszym kraju Fundacja kojarzy się trochę tak jak WOŚP, jest to absolutny wzór, który należy naśladować, ale... WOŚP raz do roku prowadzi zbiórkę pieniędzy ogólnonarodową, ma na szczęście pokaźne zasoby, którymi na szczęście umie się dzielić i jest bardzo wydajny i jest to fundacja, która rzeczywiście pomoże ludziom w potrzebne, jeżeli chodzi o sprzęt, rehabilitacje, dotarcie do najlepszych metod leczenia, itd. Bo te fundacje po prostu na to stać. Moja fundacja nie ratuje pojedynczych istnień" mówi Michał Figurski.

I dodaje: "Moja fundacja ma trzy cele. Pierwszy edukacyjny. Chcę każdy możliwy pretekst, wszędzie tam gdzie tylko można wcisnąć temat cukrzycy, bo w ogóle się o nim nie mówi. Po drugie nawet, jeżeli się pojawia, mówi się o nim w sposób niewłaściwy. Mówi się o nim poradnikowo, albo hiper naukowo. Jedno i drugie jest niepotrzebne i niezrozumiałe. Nie mówi się o cukrzycy po ludzku. Chciałbym żeby się mówiło o cukrzycy po ludzku. Bez ogródek i szczerze i jak najczęściej. Cel diagnostyczny. Mówimy w Polsce o 4 mln cukrzyków, zdiagnozowanych jest raptem 3. Nie mamy miliona - gdzieś go brakuje. I to jest nas cel diagnostyczny. Wszystko co robi moja fundacja jest związane z pobraniem kropelki krwi."

Michał tłumaczy, dlaczego cukrzyca to "choroba kłamców" i jak opinia publiczna zareagowała na kontrowersyjne logo Fundacji - odwróconą rękę, w symbolicznym geście z kroplą krwi. Dużą część rozmowy poświęciliśmy trzem postulatom Fundacji - sprawom, na których Fundacja zmierza się skupić. Po pierwsze: refundacja pomp insulinowych dla każdego, kto skończył 26 lat. Po drugie: wprowadzenie programu dietetyki w szkole. Po trzecie: skuteczny rządowy program walki z otyłością. Michał szczegółowo tłumaczy, co Fundacja zamierza robić w tych tematach.

"Zaraz razem z potężnym koncernem farmaceutycznym odpalamy aplikację, która będzie potężnym narzędziem na rynku diabetologicznym, którą wymyśliłem dwa lata temu, a rok temu zaczęto nad nią pracować i zrobiono dokładnie to, co sobie wymarzyłem, na co w życiu nie byłoby mnie stać. Wpisujesz miejsce swojego zamieszkania i natychmiast dostajesz informację w promieniu kilku kilometrów o placówkach, lekarzach, wszyscy ci, którzy mogą ci pomóc. To jest kosmos" zdradza Michał Figurski.

Michał opowiada także o nowej kampanii społecznej Fundacji Najsłodsi - "CUKIER JEST DO DUPY". Wszystko rozpoczął nowy projekt: #CUKIER JEST DO DUPY CZELENDŻ, w ramach którego dla cukrzyków gotować będą najlepsi, polscy kucharze: Robert Makłowicz, Robert Sowa, Mateusz Gessler, Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Michel Moran, Anna Starmach, Ewa Wachowicz, Paweł Loroch, Remigiusz Rączka i Damian Kordas.

Znakomity artysta Andrzej Pągowski zrobił relaunch swojego dzieła "Papierosy są do dupy" i przygotował specjalny plakat z hasłem "Cukier jest do dupy". Michał zdradza, jakie aktywności w najbliższych dniach pojawia się w związku z tą nową kampanią społeczną i dlaczego cukier jest tak zły dla człowieka.

Fundacja Najsłodsi oświadcza - CUKIER JEST DO DUPY!

Cukier niszczy zęby, cukier zżera nasze wysiłki, by zdrowo się odżywiać, powoduje nadwagę, która sprzyja występowaniu wielu chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca (typu 2), a ta ostatnia jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów i wskazywana jest bardzo często, jako choroba współistniejąca skutkująca zagrożeniem życia przy pandemii COVID-19. Generalnie - cukier jest do dupy!

Nasz gość zdradza także fundacyjne plany i aktywności na najbliższy czas. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Michałem Figurskim.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Michał Figurski oświadcza: CUKIER JEST DO D*PY i opowiada o swojej przygodzie z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line