Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Razem ścigamy się z cukrzycą - spotkanie podsumowujące start kolarzy Teamu Novo Nordisk w 77. edycji Tour de Pologne

źródło: oprac. własne, dodano: 11 sierpnia 2020 r.

Razem ścigamy się z cukrzycą

W ramach kampanii edukacyjnej "Razem ścigamy się z cukrzycą" w dniu 10 sierpnia w Urzędzie Miasta w Krakowie odbyło się spotkanie podsumowujące start kolarzy Teamu Novo Nordisk w 77. edycji Tour de Pologne. Drużyna to utytułowany zespół zawodowych rowerzystów, który inspiruje ludzi z całego świata. Wszyscy chorują na cukrzycę typu 1 i pokazują, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, przestrzegana zaleceń lekarzy i odpowiedniej profilaktyce mogą prowadzić normalne wyniki i osiągać imponujące wyniki sportowe.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Teamu Novo Nordisk, Ambasador Danii w Polsce Ole Toft, dyrektor generalna Novo Nordisk Katarzyna Kacperska, prof. Maciej Małecki, Monika Zamarlik z Federacji Diabetyków, a także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród uczestników spotkania znalazły się również dzieci, uczestnicy konkursu "Pomaluj życie na Novo - na sportowo", którzy z rąk Ambasadora Danii i dyrektor generalnej Novo Nordisk odebrali nagrody - wysokiej klasy rowery sportowe. W spotkaniu udział wzięła Ania Solnica, która od dwóch lata zmaga się z cukrzycą. W tym roku Ania otrzymała zaszczytny tytuł "Fan of the Race", który co roku przysługuje innemu dziecku. Rowerzyści podczas Tour de Pologne zadeklarowali dziewczynce udział w zawodach i w symbolicznym geście nakleili jej imię na swoje rowery.

Udział Teamu Novo Nordisk w wyścigach kolarskich jest główną osią kampanii społeczno-edukacyjnej "Razem ścigamy się z cukrzycą", której głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat cukrzycy, która stanowi istotny problem społeczny. Team Novo Nordisk składa się z międzynarodowych zawodników, którzy wszyscy chorują na cukrzycę typu 1. Team ma na koncie wiele sukcesów. Obecnie zespół startuje w najważniejszych wyścigach i zadziwia niejednego fana sportu. Misja drużyny wykracza daleko poza sport - grupa każdego roku spotyka się z tysiącami ludzi, pokazując, że cukrzycę można okiełznać.

Zanim Brian Kamstra zaczął ścigać się na rowerze, sportowe doświadczenie zdobył jako biegacz. W 2013 roku, pomimo ciężkich treningów, forma Briana zaczęła spadać - po konsultacji z lekarzem, okazało się, że chłopak ma cukrzycę typu 1. Brian diagnozę przyjął na spokojnie, bo miał świadomość, że cukrzycę można opanować. Podczas charytatywnego wyścigu rowerowego dostrzegł go jeden z zawodników Teamu Novo Nordisk i zachęcił, by spróbował swoich sił w kolarstwie. W 2015 roku Brian trafił do drużyny Teamu Novo Nordisk. Wyścig Tour de Pologne był trudny. Kiedy jadę w peletonie badanie glukozy we krwi jest trochę ciężkie, ale mam ciągły monitoring glikemii, który pozwala kontrolować poziom cukru we krwi nawet w takich warunkach. W przyszłym tygodniu mamy kolejny wyścig we Francji. Już myślimy o nim. Będzie on mniej trudny, ale niewątpliwe pozwoli zdobyć nowe doświadczenia powiedział Brian Kamstra.

Serdecznie gratuluję Teamowi Novo Noridsk kolejnego udziału i zakończenia Tour de Pologne. Novo Nordisk to duńska firma farmaceutyczna, która prawie od 100 lat nie ustaje w wysiłkach, aby przesuwać horyzonty w leczeniu cukrzycy. Zależy nam bardzo na tym, aby wszystkie osoby żyjące z cukrzycą mogły żyć jak najdłużej, jak najlepiej i z jak najmniejszą ilością ograniczeń. Z tego względu prowadzimy bardzo dużą ilość badań klinicznych, które mają na celu poszukiwanie coraz lepszych sposób leczenia cukrzycy. Dużo z tych badań prowadzimy w Polsce. W ubiegłym roku otworzyliśmy Centrum Rozwoju Badań Klinicznych, które z myślą o prawie 3 milionach osób żyjących z cukrzycą poszukuje coraz lepszych rozwiązań terapeutycznych. W Polsce dostęp do nowoczesnych metod leczenia cukrzycy bardzo się poprawił. Bardzo mnie to cieszy i mam nadzieję, że ten pozytywny postęp będzie kontynuowany powiedziała Katarzyna Kacperska, dyrektor generalny Novo Nordisk.

Podczas poniedziałkowej konferencji w urzędzie miasta otwarta została wystawa fotograficzna "Rower - odkryj go na novo". W zamyśle organizatorów ma ona pokazywać wspólną rowerową pasję Polaków i Duńczyków.

Razem ścigamy się z cukrzycą - spotkanie podsumowujące start kolarzy Teamu Novo Nordisk w 77. edycji Tour de Pologne

Aktywność fizyczna

Profesor Maciej Małecki zwrócił uwagę na wpływ aktywności fizycznej na leczenie pacjenta z cukrzycą. Okazuje się, że sport - w dowolnej formie - jest jednym z trzech filarów skutecznej terapii cukrzycy. Profesor zwrócił uwagę, że podstawą leczenia pacjenta z cukrzycą jest farmakologia, jednak aby była ona skuteczna należy połączyć ją z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Regularne uprawianie sportu pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a także umożliwia kontrolowanie masy ciała oraz przyczynia się do minimalizacji powikłań związanych z cukrzycą.

Wysiłek w cukrzycy typy 1 jest bezpieczny i przynosi konkretne korzyści zdrowotne, powoduje, że ludzie żyją zdrowszym, dłuższym życiem i gorąco, wszystkich, którzy dotknięci są cukrzycą typu 1, do takiego wysiłku zachęcam. Zachęcam także te osoby, które nie mają cukrzycy, ani typu 1, ani typu 2, ale są zagrożone cukrzycą typu 2 - a jest to znaczna część naszej populacji po 45. roku życia. Udowodniono, że wdrożenie wysiłku fizycznego razem z dietą, interwencji behawioralnej, interwencji dotyczącej stylu życia powoduje mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Im lepiej się żywicie, zdrowiej się żywicie, im więcej ruchu uprawiacie, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo cukrzycy typu 2. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której można zapobiegać, od której można uciec na własnych nogach i tego życzę powiedział profesor Maciej Małecki.

Efektem zdrowotnym wysiłku fizycznego u pacjenta z cukrzycą jest poprawa działania insuliny na tkanki i organy człowieka, zrównoważenie bilansu energetycznego, poprawa wydolności fizycznej, zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, a także poprawa samopoczucia.

Polska i Dania

Polska i Dania są ważnymi partnerami w wielu obszarach, w tym zdrowotnym. Ole Torf, Ambasador Danii podkreśla wspólną tradycję kultury rowerowej w Polsce i Danii oraz zapewnia o gotowości do dalszego wsparcia inicjatyw popularyzujących aktywny styl życia. Jego zdaniem należy wzmacniać zainteresowanie tym sportem w obu społeczeństwach. Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy zrozumieli, że we współczesnym świecie, kiedy wielu z nas siedzi w biurach, przy komputerach, ważne jest, aby uświadomić sobie, jak ważna jest aktywność ruchowa. Myślę, że niesłychanie ważne jest dla nas wszystkich, abyśmy byli aktywni fizycznie. Kolarze inspirują nas do tego. Dołożymy wszelkich starań, aby wspólne działania duńsko-polskie zaowocowały dotarciem do jak najszerszej grupy społecznej z wiedzą o cukrzycy, czynnikach ryzyka i metodzie zwalczania złych nawyków powiedział Ole Toft, Ambasador Danii w Polsce.

Profilaktyka cukrzycy

Paweł Zygucki, Naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie przedstawił dotychczasowe działania ZUS w kontekście aktywizacji pacjentów do pracy zawodowej. Z kolei Agnieszka Pietraszewska-Macheta, zastępca dyrektora MOW NFZ ds. Służb Mundurowych omówiła obecne i planowane działania krakowskiego NFZ w kwestii profilaktyki i promocji zdrowia dla pacjentów. Profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenia dla jakości i długości życia. Warto dbać o swoje zdrowie przez cały rok.

W Teamie nie ma miejsca na taryfę ulgową - przy jednoczesnej kontroli glikemii, plan treningowy realizowany jest na sto procent, a masa ciała pod ścisłą kontrolą. Kolarze nie traktują cukrzycy jako pretekstu uzasadniającego ewentualne niepowodzenia, dlatego dobre przygotowanie to dla nich podstawa działania. Tour de Pologne to jedyna impreza World Tour w naszym harmonogramie w 2020 r. wystartowaliśmy z najlepszym składem, jaki mamy - każdy zawodnik miał szansę zaprezentować się i wspierać swoich kolegów z drużyny. Nasze motto to "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", ponieważ praca zespołowa jest kluczem do sukcesu" - powiedział manager zespołu Vassili Davidenko.

Gratulujemy sukcesów Teamowi Novo Nordisk i życzymy powodzenia na dalszych etapach kolarskich zmagań.

Opracowanie i zdjęcia: Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org

Galeria zdjęć


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Razem ścigamy się z cukrzycą - spotkanie podsumowujące start kolarzy Teamu Novo Nordisk w 77. edycji Tour de Pologne
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lipca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line