W tym roku Federacja obchodzi 10-lecie. Planowaliśmy z tej okazji zrobić duże edukacyjne spotkanie, przed wszystkim dla naszych podopiecznych, dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę. Miała być edukacja, miała być integracja, ale pojawi się wirus i te działania przekładamy na rok następny, ale w tym roku też przygotowujemy sporo atrakcji dla naszych podopiecznych uwzględniając różne grupy wiekowe, i dzieci i seniorów i średniaków wiekowych i 26 plus. Do końca roku mamy jeszcze trochę czasu, więc to wszystko się zadzieje mówi Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków.
Federacja cały czas umożliwia zamawianie bezpłatnych szkoleń dla kadry przedszkoli i szkół w całej Polsce z zakresu prawidłowej opieki nad uczniami z cukrzycą. Federacja dysponuje obecnie pulą 200 bezpłatnych szkoleń na terenie Polski. Zamówienia przyjmowane są cały czas, do wyczerpania puli, a realizacja następuje w formie on-line, jak i na żywo. Szkolenia można zamawiać na stronie www.przyjaznediabetykom.pl. Na szkolenia wysyłani są edukatorzy cukrzycowi specjalne przygotowani i przeszkoleni przez Federację.
W kolejnych szkoleniach dla edukator chcemy promować osoby, które same są diabetykami. Nasze szkolenia odbywają się pod egidą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i robimy je bardzo profesjonalnie. Wykładowcami na naszych szkoleniach są profesorowie diabetolodzy, najlepsi w Polsce. Kurs trwa kilka dni, jest bardzo intensywny. Kurs kończy się pisemnym egzaminem i egzaminem praktyczny, który bardziej ocenia umiejętność występowania przez audytorium. W ramach kursu oferujemy także pakiet szkolenia, jak mówi i zyskać zainteresowanie słuchaczy. Nie tylko uczymy merytorycznie o cukrzycy, ale również staramy się pokazać trochę warsztatu, narzędzi do prowadzenia szkoleń mówi Monika Zamarlik.
W 2013 roku Federacja prowadziła badanie dotyczące opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych. W 2020 roku powtórzono to badanie i obecnie opracowywane są wyniki. Podczas spotkania na żywo Monika Zamarlik opowiada co się zmieniło po 7 latach jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem w placówkach oświatowych oraz jak obecnie wygląda sytuacja z orzekaniem niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży z cukrzycą. Dowiadujemy się, czy możliwe było lub będzie wypracowanie standardów w orzecznictwie.
Od jakiegoś czasu trwają prace nad tym, aby ten system został przebudowany. Ma być jeden system orzeczniczy. Natomiast z mojej wiedzy wynika, że będzie zdecydowanie gorzej dostać orzeczenie o niepełnosprawności, czy to będzie punkt 7, czy stopień umiarkowany w przypadku młodzieży po 16 roku życia i osobach dorosłych, bo będzie się bardziej szukało tego, co ten człowiek mimo swojej niepełnosprawności może, niż szukać jego deficytów, czyli jakie ma atuty, a nie jakie ma deficyty. Taka będzie rola orzeczników. Myślę więc, że z punktu widzenia rodziców będzie się to zmieniało na niekorzyść mówi Monika Zamarlik.
Federacja prowadzi także działania na rzecz seniorów. Obecnie prowadzony jest projekt "Centrum Seniora Diabetyka", w ramach którego osoby w wieku 60+ mogą skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka, edukatora cukrzycowego, psychologa oraz prawnika. Porady świadczone są w centrum Krakowa, a także internetowo i telefonicznie.
Trwa konkurs plastyczny "Pomaluj życie na Novo - na sportowo", którego organizatorem jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Do wygrania jest aż 20 ROWERÓW. Aby starać się o nagrodę należy wykonać kolaż przedstawiający sportowe pasje i zainteresowania, a następnie przesłać jego zdjęcie.
Cały wywiad można zobaczyć w okienku poniżej.