Co to jest DME? | Ryzyko zachorowania | Objawy | Profilaktyka
Leczenie | Test Amslera | Więcej informacji
W Polsce cukrzyca dotyka 2 - 2,5 miliona ludzi, z czego cukrzycowy obrzęk plamki - DME (ang. diabetic macular edema) - występuje u ok. 10 proc. chorych.
Cukrzycowy obrzęk plamki jest bardzo istotny z punktu widzenia medycznego oraz społecznego, ponieważ stanowi drugą, najczęstszą przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku zaraz po zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (AMD – age-related macular degeneration). Wszelkie działania okulisty i diabetologa powinny być skierowane na niedopuszczenie do rozwinięcia DME, a jeżeli już wystąpiło to powikłanie, należy je niezwłocznie zdiagnozować i zastosować optymalne leczenie.
Co to jest DME?
Cukrzycowy obrzęk plamki jest powikłaniem retinopatii cukrzycowej, powodującym pogorszenie widzenia centralnego, związanego z czytaniem i ostrym widzeniem. Może występować zarówno w stadium nieproliferacyjnej, jak i proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej.
Jest on spowodowany gromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej, odpowiedzialnej za ostre, precyzyjne widzenie. Obecność płynu jest efektem jego przenikania z uszkodzonych w przebiegu cukrzycy, drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki. W przebiegu cukrzycy, wskutek niedotlenienia komórek, produkowany jest naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrost (VEGF), który działa na zasadzie klucza otwierającego barierę krew-siatkówka.
Konsekwencją tego jest powstanie przecieku składników krwi do siatkówki i gromadzenie się płynu powodującego obrzęk siatkówki. Do uszkodzenia naczyń dochodzi na skutek odkładania nieprawidłowych złogów, powstających w przebiegu cukrzycy i załamania bariery krew-siatkówka, głównie za sprawą rozpadu białek wchodzących w skład błon komórkowych.