Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pompy insulinowe

Podróżowanie z pompą insulinową

źródło: Medtronic, dodano: 21 kwietnia 2011 r., aktualizacja: 12 lutego 2020 r.

Podróżowanie z pompą insulinowąPompa może ułatwić kontrolę nad poziomem glukozy w podróży. Można ustawiać dawki dodatkowe odpowiednie dla posiłków spożywanych o nietypowych porach lub większych bądź mniejszych niż normalnie, a także dla posiłków, których użytkownik pompy nie chce przyspieszać. Ustawienia dostosować można również do zmian w normalnej aktywności, takich jak późniejsza pora snu.

Przygotowania do podróży i potrzebne wyposażenie zależą od miejsca przeznaczenia i czasu trwania podróży - będą inne w przypadku krótkiej podróży i urlopu w kraju i w przypadku długiego wyjazdu do innej strefy czasowej.

Należy zaplanować zabranie w podróż następujących rzeczy

 • Dodatkowe baterie do pompy
 • Insulina (i odpowiedni pojemnik na jej przechowywanie)
 • Materiały eksploatacyjne pompy
 • Wstrzykiwacz insuliny lub strzykawki
 • Paski do analizy ketonów
 • Zestaw ratunkowy Glucagon
 • Wyposażenie do testowania poziomu cukru we krwi
 • Węglowodany na wypadek hipoglikemii i dodatkową, poręczną żywność (np. wysokokaloryczne batony)
 • Przydatna może też być podpisana przez lekarza karta informacyjna.

Inne ważne działania

 • Należy zapisać sobie dane kontaktowe swojego lekarza i placówki medycznej, a także dane służb medycznych zajmujących się leczeniem cukrzycy w miejscu docelowym.
 • Należy nosić ze sobą zaświadczenie informujące o cukrzycy i korzystaniu z pompy insulinowej.
 • Zamów bezpłatną Kartę Diabetyka w różnych językach
 • Warto również zabrać ze sobą leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne.
 • Należy zabrać instrukcję obsługi pompy i listę wszystkich jej ustawień.
 • W razie wyjazdu do innego kraju dobrze jest zapisać sobie przydatne wypowiedzi w miejscowym języku (np. "Mam cukrzycę. Czy mogę prosić o trochę cukru lub coś do zjedzenia?").
 • Należy sprawdzić, czy wwóz potrzebnych rzeczy do kraju docelowego nie podlega ograniczeniom.
Podczas podróży samolotem należy zawsze mieć przy sobie (w bagażu podręcznym) leki, przekąski, materiały do pompy i zaświadczenie od lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ rzeczy przewożone w części bagażowej mogą zaginąć lub lot może ulec opóźnieniu z powodu złej pogody lub problemów technicznych. Insulina pozostawiona w zdanym bagażu może być narażona na skrajne temperatury (nawet na zamarznięcie).

Rozsądną zasadą jest zabranie dwukrotnie większych zapasów niż wydawałyby się normalnie potrzebne - po prostu na ewentualność jakichkolwiek problemów.

Przekraczanie stref czasowych

Nie istnieją "podręcznikowe zasady" regulacji dawek podstawowych po zmianie strefy czasowej. Podczas planowania wyjazdu należy skontaktować się z placówką diabetologiczną i zasięgnąć porady w sprawie trasy podróży i ewentualnych korekt.

Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą listy dawek podstawowych i ustawień pompy.

Czas obowiązujący w docelowym miejscu należy ustawić w pompie podczas lotu - większość użytkowników pomp robi to po przybyciu na miejsce. Czas musi zostać zmieniony, ponieważ ustawienia dawki podstawowej nocnej mogą się bardzo różnić od ustawień dziennych. Jeśli czas nie zostanie zmieniony, dawkowanie insuliny może być na przykład za wysokie podczas zwiedzania i niewystarczające w nocy. Może to być bardzo niebezpieczne.

Należy pamiętać o ustawieniu "normalnego" czasu po powrocie do domu.

Dla bezpieczeństwa

Podczas długiego lotu dobrze jest spacerować w przejściu i pić dużo wody - zapobiega to tworzeniu się skrzepów w krwi, co dotyczy zarówno cukrzyków, jak i ludzi zdrowych.

Należy częściej sprawdzać poziom glukozy. Poziom może wzrosnąć lub obniżyć się zanadto z powodu stresu, zmiany aktywności, czy odejścia od normalnej diety.

Podróżowanie do USA

Zaświadczenie od lekarza nie jest już uznawane w USA jako wystarczający dowód konieczności posiadania strzykawek. Warunkiem wpuszczenia osoby posiadającej strzykawki i inne urządzenia insulinowe na pokład samolotu jest przedstawienie fiolki insuliny z profesjonalną, nadrukowaną etykietą farmaceutyczną wyraźnie identyfikującą lek. Od zasady tej nie ma odstępstw. Jeśli recepta znajduje się na zewnątrz opakowania z insuliną, należy mieć ze sobą również receptę.

Odprawa trwa w USA 2 godziny nawet w lotach krajowych.

W USA wymagane jest poinformowanie kontrolerów o cukrzycy i o posiadaniu pompy insulinowej i materiałów związanych z chorobą.

Bezpieczeństwo używania pompy podczas lotu

Korzystanie z pompy podczas lotu samolotami pasażerskimi jest dość bezpieczne. Nie wolno jednak obsługiwać pompy pilotem, ponieważ urządzenie to zakłócać może pracę przyrządów nawigacyjnych.

W dniu 5 czerwca 2017 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował notatka bezpieczeństwa firmy Medtronic dotycząca pomp insulinowych MiniMed 640G i chwilowego braku reakcji przycisków. Problem polega na tym, że przyciski pompy insulinowej MiniMed® 640G mogą ulec chwilowemu zablokowaniu, w wyniku czego klawiatura przestaje reagować. Przeczytaj więcej na ten temat.

Więcej o pompach insulinowych na stronie www.pompy-medtronic.pl.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pompy insulinowe: Podróżowanie z pompą insulinową
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line