Prof. Hanna Dziatkowiak drogę życia zawodowego rozpoczęła w Poznaniu, cicha bohaterka wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku, kontynuowała w Instytucie Pediatrii w Łodzi, gdzie zaangażowała się w opiekę nad dziećmi chorymi na cukrzycę, a dalej kreowała ją w Krakowie, w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży.
Pani Profesor pozostanie w naszej pamięci jako oddany pacjentom znakomity klinicysta, wspaniały nauczyciel wielu pokoleń lekarzy i naukowiec, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca i życzliwości.
Z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Pani profesor Hanny Dziatkowiak przyjął Pan Andrzej Bauman, prezes honorowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który prosił nas, aby w jego imieniu pożegnać Panią profesor i przekazać najszczersze wyrazy współczucia dla bliskich.
Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w Kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie dnia 29 grudnia (środa) o godzinie 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.
Prof. Hanna Magdalena Dziatkowiak
z domu Woch, urodziła się 22 lipca 1931 roku w Warszawie. Wykształcenie ogólnokształcące otrzymała w w Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1957 roku w Akademii Medycznej w Poznaniu. Tam pracowała w Szpitalu Dziecięcym im. B. Krysiewicza i w 1963 roku uzyskała I stopień specjalizacji z pediatrii. "Za mężem" przeniosła się do Akademii Medycznej w Łodzi i pracowała w Instytucie Pediatrii, gdzie w 1971 roku uzyskała II stopień specjalizacji z pediatrii, doktoryzowała się w 1973 roku, a habilitowała w 1983. Była ordynatorem Oddziału Kliniki Chorób Dzieci i prowadziła przykliniczną Poradnię Cukrzycową. W 1986 roku została, jako docent etatowy, przeniesiona "za mężem" do Akademii Medycznej w Krakowie, była zatrudniona w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży w Polsko‑Amerykańskim Instytucie Pediatrii. Tam zorganizowała przykliniczną Poradnię Cukrzycową i wdrożyła nowoczesną diagnostykę, edukację i terapię cukrzycy u dzieci.Po szkoleniu w Klinice Diabetologii Dzieci w Pittsbourgu w Stanach Zjednoczonych wprowadziła w Polsce nowoczesny model edukacji chorych na cukrzycę dzieci i ich rodziców, a po kilku latach organizacji szkolenia kadry uzyskała w Krakowie i w Małopolsce wybitną poprawę długofalowych wyników leczenia cukrzycy u tych dzieci, udokumentowaną klinicznie zmniejszeniem odległych powikłań cukrzycy i obniżeniem poziomu HbA1c z 12 do 7,5%. W latach 1994–2001 była kierownikiem Kliniki Endokrynologii Dzieci i Młodzieży. Za całokształt pracy lekarskiej, naukowej i społecznej otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia: Medal im. Henryka Jordana, Honorową Odznakę Miasta Łodzi, Światowy Dyplom Przysięgi Hipokratesa, medale i odznaki branżowe w pediatrii, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasługi 50‑lecia Instytutu Pediatrii w Krakowie. Była członkiem zwyczajnym i honorowym branżowych towarzystw naukowych oraz współtwórcą i pierwszą przewodniczącą Sekcji Diabetologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku z okazji 30-letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i 100-lecia odkrycia insuliny Towarzystwo przygotowało i wydało książkę zawierającą wywiady z 17 nestorami polskiej diabetologii, najwybitniejszymi polskimi lekarzami i naukowcami zajmującymi się badaniami nad cukrzycą. "Pół wieku diabetologii polskiej - rozmowy z Mistrzami" jest dostępne BEZPŁATNIE w formacie pdf. W książce znajduje się również rozmowa z prof. Hanną Dziatkowiak.