
Kilka dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano informację o skierowaniu aktu do ogłoszenia. O projekcie zmiany Rozporządzenia pisaliśmy tutaj. Dzisiaj już oficjalnie wiemy, że Minister Zdrowia PODPISAŁ rozporządzenie i refundacja FreeStyle Libre, dla wybranej grupy pacjentów, w Polsce stała się faktem!
Kiedy fizycznie będzie można realizować zlecenia na FreeStyle Libre? Z pewnością jeszcze trochę to potrwa. Przede wszystkim musi upłynąć vacatio legis, czyli okres upływający między datą ogłoszenia aktu prawnego lub normatywnego, a datą jego wejścia w życie. Dodatkowo producent musi podpisać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację zleceń. W praktyce oznacza to, że pierwsze urządzenia FreeStyle Libre z refundacji trafią do pacjentów w listopadzie - grudniu 2019 roku.

W uzasadnieniu nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia czytamy:
Rozszerzono wykaz wyrobów medycznych o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash (Flash Glucose Monitoring FGM) (załącznik do rozporządzenia lp. 137). Przyjęto, że osobami uprawnionymi do otrzymania zlecenia na ww. wyroby medyczne będzie populacja pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę. Wskazano także, że ww. czujnik nie może być przepisywany pacjentom zaopatrzonym w System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym. W przepisach określono ww. czujnik jako zaopatrzenie miesięczne, w ramach tego okresu pacjentowi przysługują 2 sztuki wyrobu. Limit finansowania ustalono na poziomie 255 zł sztuka, przy odpłatności 30%.

Należy zauważyć, że firma która obecnie jako jedyna na rynku posiada system FGM zobowiązała się do nieodpłatnego przekazania czytników do tego systemu dla potrzebującej populacji pacjentów. Osobami uprawnionymi do wystawiania zlecenia będą lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, diabetologii i endokrynologii oraz posiadający również specjalizację w dziedzinie pediatrii, a także lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii zatrudnieni w poradni lub oddziale diabetologii dziecięcej lub oddziałach chorób dzieci o profilu diabetologii dziecięcej.
W ocenie Konsultanta krajowego do spraw endokrynologii i diabetologii dziecięcej Pana profesora Mieczysława Walczaka system FGM jest szczególnie wskazany u dzieci, ponieważ eliminuje, lub co najmniej znacznie ogranicza, ryzyko wystąpienia stanów hipoglikemii, uszkadzających ośrodkowy układ nerwowy, a nawet mogących prowadzić do zgonu dziecka. Cukrzycę typu 1 w wieku rozwojowym cechuje bardzo duża zmienność glikemii, prowadząca zarówno do szybko postępującej hipo-, jak i hiperglikemii. System FGM umożliwia przekazywanie danych z pomiaru glikemii zarówno rodzicom chorych dzieci, jak i prowadzącym ich lekarzom i tym samym wpisuje się w nowoczesny model zastosowania telemedycyny do monitorowania podstawowego parametru wyrównania cukrzycy jakim jest glikemia krwi obwodowej.
Uwaga! Teraz z FreeStyle Libre osiągniesz jeszcze większą dokładność. Poznaj 10 faktów o systemie FreeStyle Libre. Kliknij tutaj.
