System FreeStyle Libre jako narzędzie do monitorowania glikemii ma szereg niewątpliwych zalet:
- daje pełny obraz glikemii,
- pokazuje trend zmiany glikemii,
- pomaga ograniczyć ilość i czas hipoglikemii dziennych i nocnych,
- nie wymaga kalibracji a przy tym jest łatwy w obsłudze i dyskretny.
1. System FreeStyle Libre osiągnął jeszcze większą dokładność.
System FreeStyle Libre osiągnął jeszcze większą dokładność mierzoną wartością MARD (mean absolute relative difference) równą 9.5 % w całym okresie 14 dni używania sensora. MARD jest podstawowym parametrem określającym dokładność systemów monitorowania glikemii. Im niższa wartość MARD, tym bardziej dokładny jest system. Jednym z kluczowych elementów wpływających na poprawę całościowego MARD systemu FreeStyle Libre z 11,4 % do 9,5% jest zwiększenie dokładności systemu w 1. dniu stosowania systemu (zmiana MARD z 15.7 % na 10,9 % ) [2] .
2. System FreeStyle Libre jest dokładny i bezpieczny.
O dokładności systemu świadczy fakt, że obecnie 100% wyników znalazło się w strefie A+B siatki Parkesa, która wprost mierzy bezpieczeństwo i skuteczność sensora w celu umożliwienia podjęcia decyzji klinicznych. W strefie A znalazło się aż 89,1 % wszystkich wyników, co oznacza pełną kliniczną dokładność systemu FreeStyle Libre. Strefa B, w której mieszczą się pozostałe wyniki, wskazuje, że niewielkie odchylenie pomiaru nie narazi zdrowia pacjenta na niebezpieczeństwo. Dokładność, stabilność i powtarzalność wyników w ciągu 14 dni została potwierdzona klinicznie [2, 3].
3. Nowa metoda referencyjna.
Dokładność odczytów nowej wersji systemu FreeStyle Libre została zweryfikowania najlepszym z możliwych sposobów. Wyniki odczytów tego systemu zostały porównywane z pomiarami otrzymanymi referencyjną metodą laboratoryjną na analizatorze Yellow Springs Instrument (YSI). YSI jest uznanym standardem do oceny dokładności narzędzi do monitorowania glikemii. W porównaniu do poprzedniej metody referencyjnej, jaką było oznaczenie glukometryczne, wyeliminowano błędy związane z odniesieniem dokładności systemu FreeStyle Libre do mniej dokładnych pomiarów glukometrycznych.
4. Oznaczenia systemu FreeStyle Libre są bliskie pomiarom referencyjnym.
Ponad 90% oznaczeń systemu FreeStyle Libre jest bardzo bliskich pomiarom referencyjnym. Dla stężeń glukozy poniżej 80 mg/dl 90,6% odczytów sensora wykazuje dokładność +/- 20 mg/dl, podczas gdy dla stężeń glukozy równych lub powyżej 80 mg/dl 90,3% odczytów wykazuje dokładność +/- 20%. Dzięki tak dużej dokładności pacjenci mogą czuć się bezpiecznie bez konieczności potwierdzania pomiaru glukometrem.*
5. System FreeStyle Libre zwiększył dokładność dzięki nowej technologii.
Dzięki pracom nad udoskonaleniem technologii wykorzystywanej do monitorowania glikemii, algorytm w systemie FreeStyle Libre został ulepszony i osiąga większą dokładność. Wdrożenie nowe dokładności wymaga aktualizacji aplikacji FreeStyle LibreLink.
6. Nowe wskazanie dla systemu FreeStyle Libre.
Duża dokładność systemu umożliwiła jednoczesny zapis wskazujący na możliwość podejmowania przez pacjenta decyzji terapeutycznych, w szczególności dotyczących dawkowania insuliny, wyłącznie w oparciu o odczyt sensora bez konieczności potwierdzenia wyniku glukometrem [4].
7. System FreeStyle Libre nie wymaga kalibracji.
Nastąpiła zmiana sposobu kalibracji sensorów Freestyle LIbre z kalibracji fabrycznej na fabryczną indywidualną, co dodatkowo wpłynęło na zwiększenie dokładności systemu. Systemy kalibrowane fabrycznie mają wyższość nad kalibrowanymi przez pacjenta, ponieważ eliminują one błędy związane z kalibracją przez użytkownika i w sposób powtarzalny zachowują dokładność. Systemy kalibrowane przez pacjenta charakteryzują się istotnymi ograniczeniami, które mogą wpłynąć na ich dokładność np. wykonanie kalibracji podczas szybkiej zmiany glikemii lub nieprzestrzeganie harmonogramu kalibracji.
8. System FreeStyle Libre ogranicza hipoglikemię.
Wyniki randomizowanych badań klinicznych jednoznacznie pokazują, że pacjenci stosujący system FreeStyle Libre mają znacznie mniej epizodów i czasu spędzonego w hipoglikemii (co dotyczy zarówno dziennych, jak nocnych hipoglikemii). W badaniu IMPACT redukcja czasu spędzonego w hipoglikemii wynosiła 38%, a hipoglikemii nocnej 40%. W badaniu REPLACE uzyskano podobne wyniki odpowiednio - 43%, - 54%. Bezpieczeństwo stosowania FreeStyle Libre potwierdza fakt, że w przytoczonych badaniach nie zaobserwowano zwiększonej częstości ostrych powikłań cukrzycy [5, 6].
9. System FreeStyle Libre zwiększa satysfakcję z leczenia.
Łatwość obsługi systemu, w tym sposób aplikacji sensora i brak konieczności kalibrowania urządzenia przez pacjenta, możliwość przewidywania poziomu cukru w oparciu o strzałki trend oraz ograniczenie hipoglikemii, przekładają się na większą satysfakcję z leczenia, zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 1 jak i cukrzycą typu 2 [5, 6].
10. System FreeStyle Libre zarejestrowany dla pacjentów od 4. Roku życia z cukrzycą typu 1 i typu 2 oraz kobiet w ciąży.
System Freestyle Libre jest zarejestrowany do pomiaru stężenia glukozy w płynie śródtkankowym u osób z cukrzycą. Rejestracja obejmuje także młodzież i dzieci od 4. roku życia. System FreeStyle Libre zgodnie z rejestracją może być używany w okresie ciąży, co świadczy o dużym profilu jego bezpieczeństwa [4].