CONTOUR™ PLUS ONE to kolejny krok w rozwoju samodzielnego monitorowania stężenia glukozy we krwi przez pacjenta, umożliwiający płynne przesyłanie wyników z glukometru do aplikacji mobilnej oraz analizę schematów i trendów, co może ułatwić leczenie cukrzycy. Wykazano, że system oferowany przez firmę Ascensia Diabetes Care*1, jest wyjątkowo precyzyjny i dokładny, i jednocześnie stanowi odpowiedź na potrzeby pacjentów.
System ten obejmuje prosty w obsłudze, inteligentny glukometr z funkcją łączności bezprzewodowej, który komunikuje się ze smartfonem za pośrednictwem łącza Bluetooth®. Glukometr CONTOUR™ PLUS ONE łączy się z mobilną aplikacją CONTOUR™ Diabetes, która zbiera, zapisuje i analizuje wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi otrzymane z glukometru. Aplikacja ta łączy wyniki pomiarów z innymi danymi zapisanymi przez pacjenta chorującego na cukrzycę, zapewniając w ten sposób dokładniejsze informacje na temat jego stanu, co z kolei ułatwia podejmowanie właściwych decyzji dotyczących leczenia. System ten ułatwia identyfikację schematów i trendów występujących w danych, dzięki czemu pacjenci z cukrzycą mogą zrozumieć w jaki sposób ich codzienne zachowania wpływają na wyniki pomiarów stężenia glukozy we krwi. Aplikacja analizuje wyniki pomiarów, zapewniając w ten sposób przydatne informacje, w tym ostrzeżenia o krytycznie wysokich i krytycznie niskich wynikach, oraz sugestie sposobów postepowania w takich sytuacjach.
"Misją Ascensia Diabetes Care jest pomoc w poprawie jakości życia pacjentów z cukrzycą, a system monitorowania stężenia glukozy we krwi CONTOUR™ PLUS ONE to kolejne z naszych wysokiej klasy rozwiązań opracowanych, by zaspokoić potrzeby pacjentów. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu łączącemu glukometr z mobilną aplikacją możemy znacznie ułatwić monitorowanie glikemii pacjentom chorującym na cukrzycę," wyjaśnił dr Paweł Łupiński Country Manager Poland Ascensia Diabetes Care. "Ponadto, CONTOUR™ PLUS ONE, ma już potwierdzoną doskonałą dokładność i precyzję, jakiej potrzebują pacjenci."
Dane pochodzące z badań, które załączono do wniosku o rejestrację systemu, wskazują, że glukometr CONTOUR™ PLUS ONE charakteryzuje się wysoką dokładnością. Badania te wykazały, że glukometr spełnia kryteria dokładności normy ISO 15197:20132 zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i klinicznych**. Dane z wyników klinicznych wskazują, że 99,2% wyników uzyskanych przez pacjentów z badania kropli krwi z palca spełniało kryteria dokładności normy ISO 15197:2013, a 95,5% wyników mieściło się w zakresie +/-10 mg/dl lub +/-10% od wyniku referencyjnego otrzymanego w badaniu próbek przy użyciu analizatora Yellow Springs Instrument. Ponadto analiza wykresu błędów Parkera wykazała, że 99,8% wyników mieściło się w strefie A, a 0,2% w strefie B. W przypadku badania klinicznego 100% wyników mieściło się w strefie A.1
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 2,73 mln osób. Głównym celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie stężenia glukozy w prawidłowym zakresie. Zbyt wysokie stężenie glukozy lub krwi (hiperglikemia) lub zbyt niskie (hipoglikemia) może prowadzić do poważnych powikłań, a w szczególnie ciężkich przypadkach nawet do zgonu. |
Zauważa się rosnące znaczenie zintegrowanego leczenia cukrzycy i zapotrzebowanie pacjentów z cukrzycą na rozwiązania, które można bezproblemowo włączyć do codziennego życia. Funkcje systemu CONTOUR™ PLUS ONE obejmują przypomnienia i alarmy ułatwiające optymalne monitorowanie glikemii, elektroniczny dzienniczek, opcjonalnie konto w chmurze do zarządzania danymi i ich przechowywania oraz wysyłanie pocztą elektroniczną raportów w formacie PDF w celu ich omówienia z lekarzem. System będzie rozwijany i w przyszłości uzupełniany o nowe funkcje pomagające pacjentom z cukrzycą w jej leczeniu.
Uruchomienie systemu CONTOUR™ PLUS ONE w Polsce nastąpiło po uzyskaniu znaku CE, który został przyznany maju 2016 r.
Więcej informacji o Ascensia Diabetes Care: http://www.diabetes.ascensia.pl.
*W badaniu klinicznym 95% wyników oznaczonych glukometrem mieściło się w zakresie 8,5 mg/dl lub 8,5% od wyniku referencyjnego otrzymanego w badaniu próbki krwi z opuszka palca przy użyciu analizatora Yellow Springs Instrument.1
** Norma ISO zakłada by =>95% wyników mieściło się w zakresie +/- 15 mg/dl od referencyjnego wyniku oznaczenia próbek o stężeniu glukozy we krwi <100 mg/dl lub +/-15% dla próbek o stężeniu glukozy =>100 mg/d, a =>99% wyników mieściło się w strefie A lub B w analizie wykresu błędów Parkera (Parkes-Consensus Error Grid)1
1 Badanie Bailey et al. zostało zaprezentowane na 15. dorocznym spotkaniu Diabetes Technology Society, które obyło się między 22 a 24 października 2015 r. w Bethesda, w Maryland.
2 Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (2013). System do badań diagnostycznych in vitro- wymagania dotyczące systemów monitorujących poziom glukozy we krwi do samokontroli u chorych na cukrzycę (ISO 15197:2013)