Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych "rozpoczyna" ważny rok dla świata cukrzycy.
I kolejne dobre wieści dla cukrzyków prosto z zza oceanu. W końcu zaczyna się coś dziać!
Nowy Jork – 21 grudnia Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła istotny punkt zwrotny w Rezolucji uznając globalną groźbę epidemii cukrzycy. Po raz pierwszy rząd potwierdził, że nieinfekcyjna choroba stanowi równie poważne zagrożenie światowemu zdrowiu jak choroby infekcyjne takie jak HIV/AIDS, Tuberkuloza i Malaria.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) prowadzi kampanię "Zjednoczeni w Cukrzycy", która dąży do skupienia uwagi na powadze problemu jakim jest cukrzyca i zachęca do podjęcia "walki" z epidemią. Od początku kampania wystosowała do ONZ Rezolucję.
Profesor Martin Silink – Prezydent Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej oraz Przewodniczący kampanii - wyjaśnia znaczenie Rezolucji:
"Dzisiaj kluczowa bitwa w walce przeciwko cukrzycy została wygrana. Znaczenie tego jest monumentalne. To będzie inspirować, pobudzać i wzmacniać świat cukrzycy. Ludzie mówili, że to się nie uda, ale tylko sześć miesięcy od czasu wprawienia w ruch naszej kampanii pozwoliło na osiągnięcie naszego pierwszego celu. Nasza walka będzie się teraz skupiać na pomocy oraz zachęceniu ogólnoświatowych rządów aby rozwijały narodowe polisy by ulepszyć opiekę zdrowotną oraz zapobiegać cukrzycy. Nie mogę myśleć o lepszym darze dla milionów rodzin dotkniętych cukrzycą".
Kampania "Zjednoczeni w Cukrzycy" stworzyła największą do tej pory koalicję wliczając cierpliwe organizacje z ponad 150 państw na całym świecie, większość naukowego i zawodowego społeczeństwa "cukrzycowego", wiele organizacji charytatywnych, służb organizacyjnych oraz przemysł.
Mieszkańcy Republiki Bangladeszu kierowali dyplomatycznym procesem, który w efekcie spowodował zatwierdzenie Rezolucji. W obronie kampanii stanęło G77 (koalicja 133 rozwijających się i przejściowych państw przy Organizacji Narodów Zjednoczonych dowodzonym przez Republikę Południowej Afryki. Poparcie Rezolucji przez orzekający większościowa blok przekonało kraje rozwijające się do wsparcia Rezolucji.
Rezolucja desygnuje Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, 14 Listopada, jako Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, który ma być tak postrzegany co rok rozpoczynając od 2007 roku. Ta informacja ma "płynąć" do wszystkich krajów członkowskich ONZ, aby obserwowały ten dzień w swoich krajach aby rozwijać państwowe polisy dla zapobiegania, leczenia i opieki zdrowotnej osób chorych na cukrzycę.
Cukrzyca jest dość istotnie ignorowaną ale śmiertelną chorobą, odpowiedzialną za blisko 4 miliony zgonów każdego roku. Jest też głównym kluczowym czynnikiem ataków serca, zawałów, ślepoty, niewydolności nerek oraz amputacji. Niedawno Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna zebrała się w Cape Town – w Południowej Afryce – na swoim co trzyletnim Światowym Kongresie Diabetologicznym. Dane opublikowane na tym kongresie pokazują poważny rozmiar epidemii cukrzycy i podkreślają potrzebę natychmiastowego reagowania. Do roku 2025 ponad 380 milionów ludzi będzie żyło z cukrzycą jeśli znacząca akcja nie zostanie podjęta. Znaczna większość, ponad 300 milionów osób chorych na cukrzycę będzie zamieszkiwała kraje rozwijające się.
Jeśli nic nie zostanie zrobione, rozwijający się świat będzie z wielką siłą nieść brzemię światowej choroby – powiedział Jean – Claude Mbanya – Prezydent elekt Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.
Ogólnoświatowy rząd musi współpracować ze wspólnotą i społeczeństwem dotkniętym cukrzycą aby uchwycić ten problem. Ludzie z cukrzycą muszą być brać udział i być częścią tego rozwiązania. To jest naszą nadzieją wraz z uznaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, że epidemia cukrzycy może się teraz wyłaniać z cienia.
Misiek, na podstawie: Unite for Diabetes, 21 Dec 2006
Więcej informacji dostępnych na stronie:
www.unitefordiabetes.org.