Potrzebny jest narodowy program walki z cukrzycą, a znaczącą rolę powinny odegrać w nim pielęgniarki - mówili podczas konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest teraz 180 milionów osób chorych na cukrzycę typu II, a po roku 2025 liczba ta może przekroczyć 300 milionów. Śmiertelność z powodu powikłań dorównuje liczbie ofiar AIDS. Cukrzycę ma około 7,5 procenta mieszkańców krajów Unii Europejskiej po 20. roku życia - mniej więcej u połowy z nich chorób pozostaje nie rozpoznana. Oznacza to wzrost liczby powikłań i gigantyczne koszty opieki zdrowotnej.
"To jest jak wojna" - mówiła Anne-Marie Felton z Europejskiej Federacji Pielęgniarek Diabetologicznych. Kontakt z lekarzami dotyczy zwykle cięższych przypadków, trafiających do szpitali. Natomiast właśnie pielęgniarkom przypada codzienna rola doradcy i konsultanta - dodała.
Wielki problem wymaga globalnej strategii i programów narodowych. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej narodowe programy walki z cukrzycą ma tylko 12 krajów, a realizują je cztery. Nawet najbardziej pod tym względem zaawansowana Finlandia doszła na razie do ogólnych założeń.
Jak mówił prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, narodowy program walki z cukrzycą będzie wymagał przede wszystkim utworzenia ogólnopolskiego rejestru chorych. Potrzebne będą również masowe badania glikowanych białek. Są to białka uszkodzone przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
Trzeba ujednolicić i zmodernizować edukację zarówno studentów, lekarzy, pielęgniarek, jak i pacjentów. W przypadku chorych na cukrzycę dzieci edukacja musi dotyczyć także ich rodziców - dodał Strojek.
Jak obliczył, w czasie konferencji zachorowało na cukrzycę kilkudziesięciu Polaków. Połowa z nich dowie się o tym wkrótce, inni - przeciętnie za 5 lat. Niestety, dla niektórych ostrzeżeniem będzie dopiero nieodwracalne kalectwo, spowodowane powikłaniami - na przykład utrata wzroku czy niewydolność nerek.
Polską Federację Edukacji w Diabetologii stworzyły pielęgniarki i dietetycy, pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Jednym z priorytetowych celów organizacji jest wykorzystanie mediów, w tym internetu, do edukowania pacjentów.