Szanowni Państwo,
Cukrzyca to choroba, z którą walka trwa wiele, wiele lat. Te dzieci, którym pomagamy dziś prowadząc program leczenia pompami insulinowymi, już za kilkanaście lat wejdą w dorosłe życie. Chcielibyśmy, aby wtedy ich codzienność z tą uciążliwą chorobą była dużo, dużo lżejsza niż dziś.
Jednym z niezwykle istotnych elementów pomagających żyć diabetykom jest pełna informacja dotycząca żywności, którą spożywają.
Każda osoba chorująca na cukrzycę, żeby móc obliczyć właściwie ilość insuliny, jaką należy podać przy spożyciu posiłku, musi dokładnie znać ilość WYMIENNIKÓW WĘGLOWODANOWYCH i BIAŁKOWO – TŁUSZCZOWYCH zawartych w produktach, które zjada. Czy zastanawialiście się Państwo, jak wyglądałoby Wasze życie, albo życie Waszego dziecka, jeśli musielibyście dokładnie wiedzieć ile jecie? Bez tego nie moglibyście odpowiednio dobrać dawki insuliny.
Trzustka zdrowego człowieka wydziela insulinę automatycznie, idealnie dobierając potrzebne ilości. Dzięki temu ma on właściwe poziomy tzw. "glikemii" – nie robi mu się słabo z powodu hipoglikemii (czyli zbyt niskiego poziomu glukozy), czy z powodu hiperglikemii (zbyt wysokiego poziomu glukozy), które niszczą organy wewnętrzne.Leczenie cukrzycy polega na utrzymywaniu glikemii takich jak u zdrowego człowieka, a to jest bardzo trudne. Wiele osób z cukrzycą szacuje zawartość wymiennikową "na oko", przez co popełnia błędy doprowadzając do niepożądanych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia wzrostów lub spadków - hipo lub hiperglikemii. Im dokładniejsze obliczenia, tym mniej pomyłek.
W wielu krajach na świecie firmy produkujące żywność przyszły diabetykom z pomocą, drukując potrzebne informacje na opakowaniach produktów.
Zwróciliśmy się więc także do czołowych polskich producentów żywności, aby powzięli krok ku ułatwieniu życia tym, którzy muszą żyć z cukrzycą, poprzez umieszczenie na opakowaniach produktów żywnościowych informacji o Wymiennikach Węglowodanowych i Białkowo – Tłuszczowych. Niezmiernie pomogłoby to zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z cukrzycą mierzyć się z tą trudną chorobą.
Na każdym opakowaniu znaleźć się ma małe, orkiestrowe serduszko z napisem "Policz się z cukrzycą", oraz dodatkowa linijka tekstu, w której znajdowałyby się niezbędne dane, np.
zawartość wymienników w 100 gr : WW 1,2 WBT 1,4
w opakowaniu : WW 2,5 WBT 2,8
W czasie zbliżającego się XV Finału będziemy prezentowali pierwsze efekty tych działań oraz firmy, które przystąpiły do Programu. Będziemy także namawiali innych do udziału w tej inicjatywie. Będziemy także chcieli wydać katalog zawierający listę produktów przyjaznych dla diabetyków, oraz uczynimy wszystko, aby informacje o wymiennikach pojawiały się na ulotkach promujących produkty, przy przepisach kulinarnych itd.
Warto zauważyć, że akcja "Policz się z cukrzycą" ma także wymiar społeczny. Będzie to kolejna próba zmiany nastawienia polskiego społeczeństwa do diabetyków poprzez przybliżenie ich problemów. Osoby chore na cukrzycę często nie przyznają się do swojej choroby, bojąc się dyskryminacji w pracy i codziennym życiu. Przykładem mogą być kuriozalne ograniczenia w zdawaniu egzaminów państwowych przez osoby używające glukometru (o czym świadczy głośna i poruszana przez naszą Fundację sprawa maturzystki z Wrocławia, która nie ma prawa wnieść na salę egzaminacyjną glukometru!).