Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (134)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu




W grudniowym numerze "diabetyka" każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Znajdują się w nim bowiem ciekawe artykuły zarówno dla osób z cukrzycą typu 1., jak i typu 2. Osobom z dłuższym stażem choroby polecamy szczególnie temat miesiąca; rodziców dzieci z cukrzycą i młodych diabetyków zachęcamy do lektury artykułu "Liczymy jedzenie" zaś wszystkich naszych Czytelników z przyjemnością odsyłamy do relacji z wyprawy na Mont Blanc oraz zapoznania się ze "złotymi regułami pielęgnacji stóp". A to wszystko, i jeszcze więcej, w jednym tylko piśmie, nowym, świątecznym numerze "diabetyka".

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 12
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


TEMAT MIESIĄCA
Wpływ dietoterapii na czynniki ryzyka rozwoju nefropatii cukrzycowej
W naszym kraju coraz większy odsetek pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego stanowią osoby z nefropatią cukrzycową. Z uwagi na te niepokojące statystyki podejmowane są działania mające na celu profilaktykę pierwotną obejmującą redukcję czynników ryzyka nefropatii cukrzycowej, jak i profilaktykę wtórną ukierunkowaną na hamowanie progresji (postępu) schorzenia oraz na łagodzenie występujących objawów klinicznych i zaburzeń metabolicznych. Do modyfikowalnych czynników ryzyka zarówno rozwoju, jak i przyśpieszonej progresji nefropatii cukrzycowej zalicza się: hiperglikemię, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, wysoką zawartość białka w diecie i hiperfosfatemię. W całokształcie leczenia zarówno cukrzycy, jak i nefropatii cukrzycowej, poza leczeniem farmakologicznym, istotną rolę odgrywa również terapia dietetyczna.


MEDYCYNA
Czy powinniśmy zmienić dietę cukrzycową
Prawidłowo skomponowana dieta cukrzycowa powinna spełniać następujące warunki:
- pozwalać na unikanie hiperglikemii poposiłkowej,
- pomagać w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- cechować się korzystnym wpływem na szereg parametrów metabolicznych istotnych w rozwoju mikro- i makronaczyniowych powikłań cukrzycy, w tym na lipidogram, wskaźniki reologiczne krwi, poziom homocysteiny, insulinowrażliwość itp.


PACJENT PISZE DO LEKARZA
Zrosty i zgrubienia
Istotą lipodystrofii przerostowej jest miejscowe zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (przerost) w punkcie stałego podawania insuliny. Poza względami kosmetycznymi może ono pogarszać wchłanianie insuliny i rzutować na trudności w kontroli glikemii.

Palenie papierosów
Poza chorobami nowotworowymi i układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyn) papierosy wpływają na choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa), uszkadzają dziecko rozwijające się w łonie matki, mogą powodować osteoporozę, a u mężczyzn impotencję.

DIECI I MŁODZIEŻ
Liczymy jedzenie
Bolus prosty programowany jest na węglowodany, a bolus prostokątny na białka i tłuszcze. Aby ułatwić liczenie jedzenia bogatego w tłuszcze i białka wprowadzono pojęcie wymiennika białkowo-tłuszczowego. Definicja jest następująca. Jeden wymiennik białkowo tłuszczowy to 100 kilokalorii z jedzenia białkowo-tłuszczowego lub tylko tłuszczowego.

Przepisy dla osób leczonych za pomocą pomp insulinowych

URODA I ZDROWIE
Złote reguły pielęgnacji stóp
REGUŁA 4 - Pielęgnuj skórę stóp kremem przeznaczonym specjalnie do skóry osób z cukrzycą. Unikaj kremów, które zawierają konserwanty, barwniki, sztuczne substancje zapachowe (mogą podrażniać i wysuszać). Nie zaleca się także stosowania maści cynkowej, ponieważ działa wysuszająco na skórę.

WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO
Po lepszy cukier na dach Europy
Moja żona Ilonka pomimo choroby postanowiła w życiu się nie poddawać. Jako broń w walce z chorobą użyła swoich marzeń, które spełnia czasami nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi. Po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro, we wrześniu 2005 r., tym razem postanowiła pokonać cukrzycę próbą zdobycia najwyższej góry Europy - Mont Blanc.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (134)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line