Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (134)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktuW grudniowym numerze "diabetyka" każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Znajdują się w nim bowiem ciekawe artykuły zarówno dla osób z cukrzycą typu 1., jak i typu 2. Osobom z dłuższym stażem choroby polecamy szczególnie temat miesiąca; rodziców dzieci z cukrzycą i młodych diabetyków zachęcamy do lektury artykułu "Liczymy jedzenie" zaś wszystkich naszych Czytelników z przyjemnością odsyłamy do relacji z wyprawy na Mont Blanc oraz zapoznania się ze "złotymi regułami pielęgnacji stóp". A to wszystko, i jeszcze więcej, w jednym tylko piśmie, nowym, świątecznym numerze "diabetyka".

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 12
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


TEMAT MIESIĄCA
Wpływ dietoterapii na czynniki ryzyka rozwoju nefropatii cukrzycowej
W naszym kraju coraz większy odsetek pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego stanowią osoby z nefropatią cukrzycową. Z uwagi na te niepokojące statystyki podejmowane są działania mające na celu profilaktykę pierwotną obejmującą redukcję czynników ryzyka nefropatii cukrzycowej, jak i profilaktykę wtórną ukierunkowaną na hamowanie progresji (postępu) schorzenia oraz na łagodzenie występujących objawów klinicznych i zaburzeń metabolicznych. Do modyfikowalnych czynników ryzyka zarówno rozwoju, jak i przyśpieszonej progresji nefropatii cukrzycowej zalicza się: hiperglikemię, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, wysoką zawartość białka w diecie i hiperfosfatemię. W całokształcie leczenia zarówno cukrzycy, jak i nefropatii cukrzycowej, poza leczeniem farmakologicznym, istotną rolę odgrywa również terapia dietetyczna.


MEDYCYNA
Czy powinniśmy zmienić dietę cukrzycową
Prawidłowo skomponowana dieta cukrzycowa powinna spełniać następujące warunki:
- pozwalać na unikanie hiperglikemii poposiłkowej,
- pomagać w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- cechować się korzystnym wpływem na szereg parametrów metabolicznych istotnych w rozwoju mikro- i makronaczyniowych powikłań cukrzycy, w tym na lipidogram, wskaźniki reologiczne krwi, poziom homocysteiny, insulinowrażliwość itp.


PACJENT PISZE DO LEKARZA
Zrosty i zgrubienia
Istotą lipodystrofii przerostowej jest miejscowe zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (przerost) w punkcie stałego podawania insuliny. Poza względami kosmetycznymi może ono pogarszać wchłanianie insuliny i rzutować na trudności w kontroli glikemii.

Palenie papierosów
Poza chorobami nowotworowymi i układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyn) papierosy wpływają na choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa), uszkadzają dziecko rozwijające się w łonie matki, mogą powodować osteoporozę, a u mężczyzn impotencję.

DIECI I MŁODZIEŻ
Liczymy jedzenie
Bolus prosty programowany jest na węglowodany, a bolus prostokątny na białka i tłuszcze. Aby ułatwić liczenie jedzenia bogatego w tłuszcze i białka wprowadzono pojęcie wymiennika białkowo-tłuszczowego. Definicja jest następująca. Jeden wymiennik białkowo tłuszczowy to 100 kilokalorii z jedzenia białkowo-tłuszczowego lub tylko tłuszczowego.

Przepisy dla osób leczonych za pomocą pomp insulinowych

URODA I ZDROWIE
Złote reguły pielęgnacji stóp
REGUŁA 4 - Pielęgnuj skórę stóp kremem przeznaczonym specjalnie do skóry osób z cukrzycą. Unikaj kremów, które zawierają konserwanty, barwniki, sztuczne substancje zapachowe (mogą podrażniać i wysuszać). Nie zaleca się także stosowania maści cynkowej, ponieważ działa wysuszająco na skórę.

WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO
Po lepszy cukier na dach Europy
Moja żona Ilonka pomimo choroby postanowiła w życiu się nie poddawać. Jako broń w walce z chorobą użyła swoich marzeń, które spełnia czasami nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi. Po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro, we wrześniu 2005 r., tym razem postanowiła pokonać cukrzycę próbą zdobycia najwyższej góry Europy - Mont Blanc.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (134)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line