Na świecie choruje na cukrzycę ponad 230 mln ludzi, z czego 25 mln - w Europie. W ciągu dwóch dekad liczba chorych na świecie może osiągnąć liczbę 350 mln - ostrzegają eksperci.
U chorych na cukrzycę (diabetes mellitus) organizm nie produkuje lub nie wykorzystuje prawidłowo insuliny - hormonu potrzebnego do przemiany glukozy (cukru) w energię potrzebną do codziennej aktywności. Wyróżniamy cukrzycę typu 1 - wywołaną zniszczeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję hormonu insuliny, który obniża poziom cukru we krwi; oraz cukrzycę typu 2, gdzie przyczyną podwyższonego poziomu cukru nie jest brak insuliny, tylko jej nieprawidłowe działanie w organizmie. Bardzo często cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość i nadciśnienie tętnicze.
Towarzyszą jej powikłania. Do najgroźniejszych należą miażdżyca, choroba wieńcowa - kończąca się często zawałem serca, choroba naczyń obwodowych - prowadząca do udaru mózgu, uszkodzenia nerek i wzroku.
Jak podaje stowarzyszenie, szacuje się, że na cukrzycę cierpi około 2 mln Polaków. Połowy chorych nie zdiagnozowano i nie objęto ich opieką diabetologiczną.
"Z cukrzycą można żyć, ale nieleczona prowadzi do śmierci. Jedna z dwóch osób chorych na cukrzycę nie wie, że jej życie jest zagrożone" - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman.
"Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować chorobę i zapewnić chorym jak najpełniejszy dostęp do opieki diabetolologicznej i leczenia" - dodał Bauman.
Tymczasem choroba ta przez długi czas rozwija się w ukryciu, co utrudnia jej wczesną diagnozę i uniemożliwia objęcie chorego właściwą opieką diabetologiczną. Według ocen, niemal w połowie przypadków cukrzyca typu 2 pozostaje nierozpoznana. Kiedy uda się ją zdiagnozować, u około połowy chorych dochodzi do rozwoju co najmniej jednego powikłania.
Eksperci sugerują, by w Polsce przeprowadzać obszerne badania przesiewowe, które pozwolą zdiagnozować schorzenie w jak najwcześniejszym stadium. Tak wskazani chorzy powinni być objęci opieką diabetologiczną. Uważa się też, że objęcie opieką diabetologiczną chorego we wczesnym stadium choroby pozwoliłoby uniknąć wielu powikłań.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ustanowiono w 1991 r. i co roku jest on organizowany przez International Diabetes Federation (IDF). Organizacja ta, wspierana przez Światową Organizację Zdrowia - WHO, zrzesza lokalne stowarzyszenia diabetyków i diabetologów.