Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Niezastąpione filtry

źródło: Magazyn PEN maj/czerwiec 2006 (3)

Nasza wiedza o nerkach jest dość enigmatyczna. Wiemy, że mamy je dwie, że są naturalnym filtrem organizmu. Gdy pracują bez zakłóceń nie myślimy o nich ani o tym, że mogą szwankować.

Nerki są głównym elementem układu moczowego człowieka. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie stałości środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i innych substancji zbędnych czy szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyjmowane np. wraz z pokarmem (dotyczy to również np. silnie toksycznych leków).

Gdy źle funkcjonują

Duże uszkodzenie nerek jest przyczyną zaburzeń metabolicznych i wodno-elektrolitowych, które pociągają za sobą zaburzenia czynności wszystkich narządów, głównie mózgu, serca i płuc, co prowadzi do śmierci. Niewydolność nerek może wystąpić jako ostra lub przewlekła. Wczesne stadia przewlekłej niewydolności nerek przez wiele lat nie dają wyraźnych objawów klinicznych. Dość wcześnie występuje nadciśnienie tętnicze i zwapnienia w tętnicach, m.in. wieńcowych.

Wrogowie - otyłość, palenie...

Najczęstsze przyczyny ostrej niewydolności nerek, to odwodnienie i toksyny (m.in. alkohol, szczególnie nieznanego pochodzenia, leki i narkotyki). Przewlekła niewydolność nerek jest skutkiem źle leczonych chorób: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i kłębuszkowego zapalenia nerek. Rzadką przyczyną niewydolności nerek są choroby dziedziczne, kamica, zakażenia układu moczowego czy inne przyczyny. Rozwój przewlekłej niewydolności nerek znacznie przyśpieszają otyłość i palenie tytoniu. Badania wykonane niedawno w Australii wykazały, że uszkodzenie nerek było przynajmniej cztery razy częstsze u palaczy, a u palaczy z cukrzycą – aż 11-krotnie częstsze.

Chore nerki - chore serce

Problem trzeba też widzieć "z drugiej strony". Uszkodzenie nerek sprzyja przede wszystkim chorobom serca i tętnic. Jest to spowodowane różnymi zaburzeniami metabolicznymi, m.in. przyspieszonym rozwojem miażdżycy i zwapnieniami tętnic. Jak tłumaczy prof. Michał Myśliwiec, już w początkowych stadiach przewlekłej choroby nerek dochodzi do wzrostu stężenia fosforanów we krwi i zaburzona jest równowaga miedzy substancjami zwiększającymi i hamującymi zwapnienia naczyń. Fosforan wapnia odkłada się w naczyniach, zamiast w kościach. Dwudziestoletni chory z niewydolnością nerek może mieć zwapnienia naczyń podobne do stanu naczyń u 80-letnich ludzi. Zwapnienia występują także w naczyniach wieńcowych, powodują objawy choroby wieńcowej i są często przyczyną zawału serca i śmierci. Większość chorych z niewydolnością nerek umiera zanim wystąpi konieczność ich dializowania. Tylko co piąty chory z uszkodzeniem nerek w przebiegu cukrzycy jest dializowany. Większość umiera wcześniej z przyczyn sercowych (choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu, niewydolność serca).

Skąd te kamienie

Kamica moczowa polega na krystalizacji w drogach odprowadzających mocz różnych jego składników, najczęściej szczawianu wapnia. Powoduje ona uszkodzenie nerek i sprzyja zakażeniom układu moczowego. Co pewien czas chory wydala kamienie, co zwykle wywołuje napad bardzo silnego bólu (kolka nerkowa).U niektórych chorych dochodzi do niewydolności nerek. Dotyczy to zwłaszcza chorych z dużym kamieniem lub tzw. kamicą odlewową. Kamicy sprzyjają czynniki genetyczne i styl życia. U około 10 proc. chorych nawracająca kamica jest objawem gruczolaka przytarczyc. Do nawrotów kamicy predysponują: nadużywanie soli, dieta bogatobiałkowa (dużo mięsa i tłuszczów zwierzęcych) i odwodnienie. Kamicy zapobiegają: dieta ubogosolna, bogata w jarzyny i owoce, regularne przyjmowanie płynów (w tym wypijanie przed snem szklanki wody).

Nerka jest narządem parzystym, położonym zaotrzewnowo, na tylnej ścianie jamy brzusznej. Przeciętne wymiary nerki wynoszą: długość: 11-12 cm, szerokość: 5-7,5 cm, grubość: 2,4-4 cm, a ich masa od 125 do 170 g (u mężczyzn) i 115-155 g (u kobiet). Wymiary oraz masa nerki są proporcjonalne do masy ciała.

(SAB)Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Niezastąpione filtry
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line