Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 8 (130)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Zachęcamy do sięgnięcia po sierpniowy numer "Diabetyka", w którym m.in. znajduje się zajmujący i ważny artykuł: Nadciśnienie tętnicze powikłane cukrzycą - zasady terapii, autorstwa dr Jacka Lewandowskiego. A także wiele innych ciekawych stron poświęconych takim tematom, jak: Homocysteina - cholesterol XXI wieku, Samokontrola w cukrzycy - cele i możliwości, Zielna apteka, Nieugięta Jane (o aktorce chorej na cukrzycę), Leki bez tajemnic, Opieka nad niepełnosprawnym a ubezpieczenie, Miażdżyca i cukrzyca, Kącik zdrowych nóg (z konkursem i nagrodami do wygrania), doniesienia ze świata medycyny i inne.

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 8
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Nadciśnienie tętnicze powikłane cukrzycą - zasady terapii
Współistnienie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy nie jest rzadkim zjawiskiem. Nadciśnienie tętnicze występuje u 11 spośród 17 milionów chorych na cukrzycę Amerykanów, jest więc zdecydowanie częstsze niż w populacji ogólnej. Nadciśnienie rozpoznawane jest częściej u chorych na cukrzycę typu 2. (60-70%) aniżeli z 1. typem cukrzycy (30-40%). Warto również zauważyć, że u chorych na cukrzycę typu 1. nadciśnienie pojawia się zwykle wraz z rozwojem nefropatii cukrzycowej, natomiast u chorych na cukrzycę typu 2. często wyprzedza ono rozwój choroby o kilka lat.

Homocysteina - cholesterol XXI wieku
O tym, że przyczyną chorób miażdżycowych jest cholesterol powszechnie wiadomo. Jak się jednak okazuje, na rozwój miażdżycy wpływa także inny, na razie mniej znany czynnik. Jest to homocysteina, aminokwas powstający podczas trawienia białka zwierzęcego, zawartego głównie w czerwonym mięsie. Związek ten uszkadza śródbłonek naczyniowy, przez co nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ściankach naczyń. Dlatego też choroba wieńcowa, zawały serca oraz udary mózgu występują także u ludzi z niskim stężeniem cholesterolu, za to z podwyższonym poziomem homocysteiny.

Samokontrola w cukrzycy - cele i możliwości
Przy aktualnym stanie wiedzy na temat cukrzycy mamy niewielki wpływ na zachorowalność, ale dzięki dostępności coraz lepszych metod leczenia możemy w sposób istotny poprawić jakość codziennego życia z cukrzycą. Nie ma żadnego powodu, dla którego osoba chora na cukrzycę nie mogłaby przeżyć długiego i normalnego życia. Życie diabetyka wymaga systematycznego prowadzenia samokontroli, a nagrodą za poniesiony trud jest pełna aktywność nie różniąca się w istotny sposób od aktywności ludzi zdrowych.

Witamina E w zdrowej kuracji odchudzającej
Witamina E swoją drugą nazwę "witamina młodości" zdobyła dzięki temu, że opóźnia ona procesy starzenia się całego organizmu, w tym również i skóry. Dieta odchudzająca bogata w witaminę E pomaga nie tylko zdrowo schudnąć, ale i zachować jędrną, elastyczną skórę, a także opóźnia pojawienie się zmarszczek.

Nieugięta Jane
Ostatnią rolą aktorki była rola matki Jane Seymour's w popularnym serialu Doktor Quinn. Było to uwieńczenie kariery aktorskiej. Od tego czasu Jane Wyman przebywa na emeryturze. W roku 2003 wystawiła swoje rancho Mirage na sprzedaż i przeprowadziła się do domu spokojnej starości w Palm Springs w Kalifornii.

Leki bez tajemnic
Utrata własności terapeutycznych leków jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ciężkich schorzeń, takich jak nowotwory czy też choroby tkanki łącznej, na przykład choroba reumatyczna. Szczególne ryzyko stanowi stosowanie wielu leków (polipragmazja) u ludzi starszych, którzy są bardzo wrażliwi na leki nasercowe i psychotropowe.

Miażdżyca i cukrzyca
Trzeba koniecznie znaleźć w sobie motywację, nie tylko opartą na obawie przed powikłaniami, ale również na uznaniu wartości tego daru, jakim jest zdrowie, aby zmienić w sposobie życia i odżywiania to, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. Niezależnie od stopnia zaawansowania, zawsze należy wykorzystywać wszystkie możliwe środki, aby zwolnić ten niebezpieczny proces, który początkowo bezobjawowo rozwija się w naczyniach.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 8 (130)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line