Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7 (129)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Ukazał się lipcowy numer "Diabetyka". W temacie miesiąca druga część artykułu: Praktyka samokontroli poziomu glukozy we krwi i innych wskaźników optymalizacji leczenia cukrzycy autorstwa prof. Anny Czech i dr Małgorzaty Bernas. Poza tym w numerze: Poradnik Diabetyka, a w nim - Wakacyjne vademecum i Letnia apteczka, a także: Zaburzenia erekcji - studium przypadku, Hiperglikemia, Żelazo, Witamina A w postaci retinolu w zdrowej kuracji odchudzającej, Gorzkie życie, słodka krew (historia niezwykłego człowieka chorego na cukrzycę), Leki bez tajemnic, Wzrastają świadczenia dla najuboższych, porady lekarza, doniesienia naukowe, kącik zdrowych nóg i inne.

Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 7 (129)
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Fragmenty niektórych artykułów:
Praktyka samokontroli poziomu glukozy we krwi i innych wskaźników optymalizacji leczenia cukrzycy (cz. 2)
Brak insuliny powoduje, że organizm chorego na cukrzycę nie może zużytkować glukozy. Spala wtedy w nadmiarze tłuszcze; w ten wypaczony sposób stara się uzyskać energię potrzebną wszystkim komórkom. Im mniej insuliny w organizmie, tym więcej tkanka tłuszczowa uwalnia ciał tłuszczowych do krwi. Przy znaczniejszym niedoborze insuliny większe ilości ciał tłuszczowych przechodzą do krwi. Wątroba, która wychwytuje wolne kwasy tłuszczowe z krwi, nie może jednak zużytkować ich (spalać) w całości. To niepełne spalanie tłuszczów powoduje powstawanie w wątrobie i przechodzenie do krwi "produktów niepełnego spalania tłuszczów", zwanych ciałami ketonowymi (aceton).

Wakacyjne vademecum
Osoby chore na cukrzycę niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy mogą bezpiecznie udać się w podróż, czy wybierając się na letnie wojaże nie zaszkodzą swojemu zdrowiu. Na szczęście, nie muszą się bać, cukrzyca nie jest przeszkodą powstrzymującą przed podróżami, ale warto pamiętać, że wakacje nie zwalniają z obowiązków związanych z cukrzycą. Dlatego niezbędne jest rozsądne wcześniejsze zaplanowanie wypoczynku. Odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co może nas spotkać, powinny pozwolić zachować dobre samopoczucie mimo obowiązków związanych z chorobą. Chodzi między innymi o to, aby niezależnie od tego, gdzie chory się znajdzie, zawsze miał możliwość kontroli poziomu glukozy we krwi.

Zaburzenia erekcji - studium przypadku
Według National Institute of Health przez zaburzenie erekcji rozumie się niezdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Ten sam Instytut wskazuje, że wspomniane zaburzenie dotyczy od 15 do 30 milionów Amerykanów. W Polsce natomiast jest to około 1,5 miliona mężczyzn. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń erekcji wymienia się między innymi: alkoholizm, choroby układu krążenia, depresję czy cukrzycę. Zatem ta ostatnia z chorób jest tylko jednym z wielu czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń erekcji.

Hiperglikemia
Postęp w leczeniu cukrzycy typu 1. jest rezultatem coraz szerszej dostępności usystematyzowanych programów edukacji dla osób z cukrzycą i metod samokontroli, oraz doskonalenia sposobów stosowania insuliny. Pomimo tego u znacznej części dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1. występuje przewlekła hiperglikemia. Jedną z przyczyn niepowodzenia terapeutycznego jest ciągle jeszcze niedostateczna edukacja pacjentów i ich rodzin w kwestii konieczności uwzględnienia zmiennego indywidualnego zapotrzebowania na insulinę, jak i zmian jej wchłaniania oraz niedostateczna motywacja osób z cukrzycą i współpraca ze strony dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Witamina A w postaci retinolu w zdrowej kuracji odchudzającej
Szczególnie dobrym i jednocześnie zdrowym źródłem witaminy A są takie ryby, jak: makrela, tuńczyk, węgorz, pstrąg strumieniowy. Nie zawierają one dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają zwiększone ciśnienie tętnicze krwi i zwiększone stężenie triglicerydów we krwi (u osób z nadwagą często występuje nadciśnienie i zwiększone stężenie triglicerydów we krwi). Dlatego wymienione ryby są zdrowym źródłem witaminy A w zdrowej diecie odchudzającej.

Gorzkie życie, słodka krew
- Po prostu poddałem się tej chorobie, uświadomiłem sobie, że nie jestem w stanie zmienić tego, co mnie dopadło i muszę się z tym pogodzić. Cukrzyca to mój taki przyjaciel z konieczności, ale przyjaciel. To jest choroba, z którą można żyć, która tak naprawdę nie przeszkadza w życiu, w działaniu. Prowadzę dość intensywny tryb życia. Wydaje mi się, że im intensywniejszy tryb życia, tym mniej odczuwam tę chorobę, biorąc pod uwagę wyniki pomiarów, jakie codziennie robię. Aktywniejszy tryb życia powoduje chyba, że poziom cukru jest w normie, a ja za normę przyjmuję nie normę człowieka chorego, ale zdrowego - i staram się doprowadzać do takiego stanu.

Leki bez tajemnic (cz. 1)
Pacjent odwiedzający aptekę jest często zdezorientowany, a wręcz omamiony reklamą. Nierzadko zbyt mało wie o swojej chorobie, a nawet o lekach, które zażywa miesiącami lub nawet latami. Szczególnie niebezpieczne jest włączanie na własną rękę leków bez recepty do całej gamy leków zapisywanych przez lekarza bez uprzedniej konsultacji.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7 (129)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line