Cena magazynu: 3,50 zł. (VAT "0")
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
W numerze m.in.:
- Lęk i niewiedza
- Gdy jako rodzice stajemy wobec problemu cukrzycy typu 1., potrzebujemy, a często wręcz żądamy, by uwaga i zainteresowanie środowiska , w którym funkcjonuje nasze dziecko, koncentrowało się na jego nowych problemach a tym samym wychodzono im naprzeciw. Jednym z takich środowisk jest szkoła, a w niej nauczyciele.O tym, jaką rolę w tym procesie spełnia wychowawca, jakie emocje, lęki, przemyślenia wywołuje w nim to nowe wyzwanie przeczytać można w wywiadzie Karoliny Dębskiej z Danutą Dudziak, wychowawczynią 9-letniegoMateusza, który cierpi na cukrzycę typu 1. choruje od roku.
- Kapryśny narząd
- Przepracowanie, stres i życie w pośpiechu wpływają negatywnie na cały nasz organizm, w tym na funkcjonowanie układu trawiennego. Warto więc zastanowić się , jak uchronić naszą wątrobę przed skutkami nieodpowiedniego stylu życia. Inne oblicze insulinoterapii. Gdy wstrzyknięcie jest szczególnie bolesne, to prawdopodobnie wkłułeś się w nerw lub jego zakończenie. Gdy jesteś w stanie znieść ten ból, to prędko wstrzyknij insulinę. Jeżeli nie, to musisz wkłuć się ponownie.
- Napływ insuliny
- Jedzenie to wielka przyjemność , ale pamiętajmy, że nasze zdrowie "leży na talerzu". Nie ma specjalnego żywienia dla diabetyków. Nie istnieje coś, co niektórzy nazywają "dietą cukrzycową".
- Korzyści i... pułapki
- Aby ułatwić swoim dzieciom życie z cukrzycą, rodzice małych diabetyków często decydują się na zakup pompy insulinowej. Ma ona przede wszystkim poprawić kontrolę poziomu cukru u dziecka na tyle, aby nie odczuwało niedogodności związanych z wahającymi się poziomami glikemii.
- Czwarte urodziny strony "Moja Cukrzyca"
- Na stronie internetowej "Moja Cukrzyca" znajdziesz najnowsze artykuły dotyczące cukrzycy, opowiadania i wiersze napisane przez cukrzyków, informacje o pompach insulinowych, tabele WW, przepisy na dietetyczne potrawy, opisy penów, glukometrów, insulin, komunikaty, porady... Zamieścisz bezpłatne ogłoszenie o sprzedaży, kupnie, wymianie sprzętu dla cukrzyka, przeczytasz o promocjach dla diabetyków w aptekach. To wszystko i wiele, wiele więcej tylko na stronie "Moja Cukrzyca".
Ponadto w "Penie" przeczytasz o:
- Bez serca ani rusz
- Uszkadza wątrobę
- Trudna i twórcza praca – rozmowa z Elżbietą Gnas, prezesem Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
- Groty solne – zdrowotno-pielęgnacyjne walory soli krystalicznej z Morza Martwego.
- Cukrzyca i otyłość - relacja z IX Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego w Toruniu.
- Kantor wymiany dobrych uczynków – bank czasu, próba odpowiedzi na pytanie : Co konkretnego i pożytecznego potrafisz zrobić dla drugiego człowieka.
- Tłusty urok diety – rozmowa z profesorem dr hab. Markiem Konarzewskim z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
- Insulina, lek wciąż udoskonalany – o osiągnięciach medycyny wszech czasów.
- Dla każdego coś odpowiedniego - zestawy infuzyjne dla dzieci.
- Smak życia - o miłości do muzyki rozmawia z Mieczysławem Szcześniakiem Karolina Dębska.
- Suche oko – o tym, co robić dgy trapi nas tzw. Zespól suchego oka, czyli nieodpowiednie nawilżenie oka.
- Spokojna głowa w kasku – Dzieci giną nie tylko pod kołami samochodów. Podczas uprawiania sportu czy zabaw dochodzi do groźnych wypadków..
- Rok stopy cukrzycowej - miniony rok 2005 był "Rokiem stopy cukrzycowej" – próba odpowiedzi, jak sobie radzić z tą dokuczliwą dolegliwością.
- Pomocne wymienniki – w cukrzycy nie ma dowolnego zjadania, a tym bardziej podjadania. Kilka praktycznych rad Hanny Wysockiej z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
- Oraz stałe rubryki: dossier, wykaz aptek patronackich w Polsce i krzyżówka z nagrodami.