Komórki macierzyste uzyskane ze szpiku mogą się przekształcić w komórki wydzielające insulinę. O potencjalnej metodzie leczenia cukrzycy informuje "Journal of Clinical Investigation".
Naukowcy z New York School of Medicine pod kierownictwem prof. Mehbooba A. Hussaina wykazali, że komórki macierzyste pobrane ze szpiku myszy można nakłonić do przekształcenia w pełnowartościowe komórki wytwarzające insulinę. Podobnie jak typowe komórki beta trzustki, reagują one na podwyższony poziom glukozy we krwi i w odpowiedzi wydzielają insulinę, która obniża poziom glukozy.
Naukowcy zastrzegają wprawdzie, że jeszcze za wcześnie na praktyczne zastosowanie wyników ich prac w leczeniu cukrzycy, jednak w przyszłości szpik może stać się niewyczerpanym źródłem przeszczepów komórek wydzielających insulinę dla chorych na cukrzycę. Taki pochodzący od samego pacjenta przeszczep nie byłby narażony na odrzucenie.
W ostatnich latach wielokrotnie wszczepiano chorym na cukrzycę komórki trzustki pobrane ze zwłok, ale nawet udane zabiegi wymagały przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.
Komórki macierzyste są bardzo specyficznymi komórkami organizmu, zdolnymi do przekształcenia się w dojrzałe, wyspecjalizowane komórki różnych tkanek i narządów. Komórki te są jak dzieci – nie wiadomo, kim zostaną w przyszłości. W przypadku szpiku komórki macierzyste tworzą zwykle różne rodzaje krwinek, ale ich możliwości są znacznie szersze.