Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Religa: Polski program do walki z cukrzycą może ruszyć w tym roku

źródło: Onet.pl (11.05.06), 13 maja 2006 r.


Jest szansa, że polski program do walki z cukrzycą wejdzie w życie jeszcze w tym roku - zapowiedział minister zdrowia Zbigniew Religa podczas czwartkowego spotkania poświęconego cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób.

Przedstawiciele środowisk zaangażowanych w walkę z cukrzycą oraz resortu zdrowia spotkali się w czwartek w Warszawie na panelu dyskusyjnym, dotyczącym sytuacji cukrzyków w Polsce.

Minister Religa zapewniał, że jego resort docenia wagę spraw związanych z cukrzycą - nazywaną często "epidemią XXI wieku" i priorytetowo traktuje przygotowywany narodowy program cukrzycy.

"W tym roku ministerstwo sfinansowałoby program tylko częściowo, ale w przyszłym roku chcielibyśmy sfinansować cały" - mówił Religa.

"Zakończyliśmy opracowywanie programu pod względem merytorycznym. Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe, dokument powinien być gotowy w ciągu 2 tygodni" - potwierdził krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztof Strojek.

Program uwzględnia m.in. ujednolicenie kształcenia lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego w kwestii leczenia cukrzycy. "Sporządzony zostanie też krajowy rejestr osób chorych na cukrzycę. Położyliśmy też nacisk na działanie prewencyjne oraz propagowanie zdrowego trybu życia" - relacjonował Strojek.

Uczestnicy czwartkowego spotkania zgodnie wskazywali na ogromne znaczenie edukacji w walce z chorobą.

"Edukacja jest w cukrzycy jedną z metod leczenia - tak jak przyjmowanie leków czy insulinoterapia" - mówił prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Jacek Sieradzki.

"Bez możliwości zdobycia kompleksowej i rzetelnej wiedzy o chorobie, pacjent który właśnie dowiedział się, że ma cukrzycę, nie poradzi sobie w życiu codziennym" - podkreśliła Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

"To bardzo ważna procedura, ale trudna do wycenienia - nie chodzi w niej o konkretne zabiegi medyczne, ale rozmowę z pacjentem, dogłębną wiedzę psychologiczną i kliniczną" - dodała Szewczyk.

Rozwiązaniem byłoby usankcjonowanie w Polsce zawodu tzw. edukatora cukrzycy, który istnieje w większości krajów UE. W Polsce dotychczas ich rolę wypełniali lekarze i pielęgniarki.

To zdecydowanie za mało - wskazywali uczestnicy debaty. Potrzebni są profesjonaliści - posiadający prawomocne uprawnienia, poparte stosowną wiedzą i praktyką. Ze strony Ministerstwa Zdrowia pojawiły się deklaracje zajęcia się sprawą edukatorów.

Pierwszy krok w stronę lepszej edukacji uczyniła Polska Federacja Edukacji w Diabetologii. Opracowała program specjalizacyjny dla pielęgniarek diabetologicznych. Według Alicji Szewczyk, pierwsze pielęgniarki ukończą go za 2-3 lata.

"Naszym celem jest tworzenie całych zespołów profilaktycznych, w skład których, oprócz lekarza, będą wchodzić: pielęgniarka, psycholog, dietetyk. Niektóre ośrodki w Polsce już takie mają" - mówiła Szewczyk.

Prof. Sieradzki wskazał na kolejny problem polskich cukrzyków. "Jesteśmy +do tyłu+ jeśli chodzi o nowoczesne leczenie i dostęp do nowych leków. Refundacja nowych leków w Polsce wygląda najgorzej w Europie" - twierdzi diabetolog. Przedstawiciele MZ ripostowali, że leki cukrzycowe to ponad 10 proc. wszystkich wydatków refundacyjnych.

Według ostatnich danych, w Polsce stwierdzono ponad 2 mln chorych na cukrzycę. Szacuje się jednak, że aż ponad 9 proc. społeczeństwa może być cukrzykami - zdaniem specjalistów, ok. 40 proc. z nich nie jest świadome swojej choroby.

Ponad 8 proc. wszystkich nakładów na opiekę zdrowotną w Polsce jest przeznaczane na działania związane z cukrzycą.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Religa: Polski program do walki z cukrzycą może ruszyć w tym roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line