Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (127)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
W majowym numerze miesięcznika DIABETYK można znaleźć m.in. drugą część artykułu prof. J. Tatonia Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć insuliną - algorytmy leczenia, a ponadto w numerze: wywiad z prof. Jackiem Sieradzkim, przewodniczącym PTD na temat Zaleceń dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę, Nadciśnienie tętnicze - konieczność regularnego leczenia, Kontrolowany wysiłek fizyczny u dzieci z cukrzycą, Białka, Witamina C w zdrowej kuracji odchudzającej, historia Spencera Tracy, który mając cukrzycę osiągnął szczyt kariery aktorskiej, "Eliksiry" młodości, Srebrny jubileusz PSD, Smak słodkiego życia i inne.

Informujemy także, iż wydawca miesięcznika "Diabetyk" w celu upowszechniania wiedzy o zdrowiu powołał do życia KLUB DIABETYKA. Szczegółowe informacje można odnaleźć w numerze majowym.


Okładka:

Miesięcznik Diabetyk nr 5 (127)
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Fragmenty niektórych artykułów:
Skuteczne i bezpieczne leczenie insuliną - algorytmy leczenia insuliną
Algorytmy obejmujące jedno lub dwa wstrzyknięcia insuliny ogranicza się do osób z cukrzycą typu 2. o zachowanym w dużej części endogennym wydzielaniu insuliny, a więc niewielkim jej niedoborze, często do osób w wieku powyżej 65 lat i w formie leczenia skojarzonego z doustnymi lekami hipoglikemizującymi. Należy jednak z naciskiem podkreślić, że we wszystkich przypadkach leczenia cukrzycy obowiązuje zasadniczy cel, jakim jest uzyskanie kryteriów wyrównania glikemii.

Precyzyjne wytyczne PTD
Uważam, że po pierwsze, Zalecenia powinny stymulować lekarzy oraz wszystkich odbiorców do pogłębiania w danym kierunku wiedzy podręcznikowej. Po drugie, dzięki Zaleceniom istnieje możliwość dążenia do pewnego poziomu organizacji (są to przecież zalecenia nie tylko odnośnie sposobu rozpoznania i leczenia, ale również zalecenia organizacyjne), który obecnie uważamy za dobry i właściwy. Wobec tego adresatem nie jest tylko lekarz specjalista, lekarz rodzinny, ale także organizatorzy służby zdrowia oraz lekarze innych specjalności, bo bardzo wiele tematów zahacza o inne specjalności.

Nadciśnienie tętnicze - konieczność regularnego leczenia
Nieleczone nadciśnienie stwarza ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca, udaru mózgu, encefalopatii nadciśnieniowej, miażdżycy tętnic kończyn dolnych, pęknięcia tętniaka, przewlekłej niewydolności nerek oraz przerostu serca z niewydolnością serca. Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze jest przyczyną 6% wszystkich zgonów dorosłej populacji w świecie.

Kontrolowany wysiłek fizyczny
Ruch zwłaszcza na świeżym powietrzu jest potrzebny każdemu człowiekowi. Daje poczucie zdrowia, orzeźwia i krzepi, daje radość i zadowolenie, służy ciału i duszy. Wysiłek fizyczny jest niezbędny do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego każdego dziecka, a w przypadku dziecka z cukrzycą dodatkowo stanowi nieodzowny element leczenia.

Źródła witaminy C w zdrowej kuracji odchudzającej
Witamina C jest nazywana "królową witamin". Pełni ona bardzo ważną rolę w każdej zdrowej diecie, również w diecie odchudzającej. W czasie zdrowej kuracji odchudzającej pełne pokrycie zapotrzebowania na tę witaminę pomoże wzmocnić organizm (osłabiony odchudzaniem), zabezpieczyć go przed niedokrwistością (inaczej anemią) i korzystnie wpłynie na zachowanie urody. Aby dieta była bogata w witaminę C, ale uboga w kalorie warto poznać najmniej kaloryczne źródła tej witaminy.

Białka
Białka są jednymi z najważniejszych składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas gdy o tłuszczach i węglowodanach niejednokrotnie mówi się źle, obwiniając je za powstawanie wielu schorzeń cywilizacyjnych, białko nadal uważa się za najważniejszy składnik naszego pożywienia.

Trudny charakter - Spencer Tracy
U Spencera Tracy lekarze zdiagnozowali cukrzycę już na początku lat 40. Początkowo choroba nie przeszkadzała aktorowi w grze, z czasem jednakże coraz skuteczniej zaczęła ona uniemożliwiać mu pracę. W efekcie Tracy nie był zdolny do kontynuowania kariery. Ostatni raz powrócił na plan, aby po raz ostatni zagrać u boku Katharine Hepburn w filmie Zgadnij, kto przyjdzie na obiad.

"Eliksiry" młodości - pigułki cud
Pośród bardzo modnych dziś substancji znajdują się m.in.: kwas foliowy, kwasy tłuszczowe Omega-3, koenzym Q10, L-karnityna. Niemal w co drugim czasopiśmie czytamy o ich rewelacyjnych, niewiarygodnych wręcz właściwościach. Po prostu cud-substancje. Szybko odchudzają, utrzymują w doskonałej kondycji całe ciało, usprawniają pracę mózgu. Półki apteczne i sklepowe pełne są takich "genialnych" środków. Ale czy naprawdę można stosować je tak beztrosko?

Smak słodkiego życia
Podczas pierwszego pobytu na oddziale diabetologicznym stwierdzono u mnie początki większości późnych powikłań cukrzycowych. Potwornie bałam się, że spustoszą mnie psychicznie i fizycznie. Dużo na ich temat wiedziałam, znałam też ludzi okrutnie doświadczonych przez los. Naprawdę wiedziałam, czego się bać. Zdeterminowana postanowiłam, że wykorzystam wszystko, co możliwe, aby uniknąć najgorszego, aby móc normalnie cieszyć się życiem, aby choroba nigdy mnie nie zdominowała.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (127)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line