Naukowcy odkryli białko, będące łącznikiem pomiędzy stężeniem insuliny i leptyny we krwi, a kontrolą apetytu przez mózgowe struktury podwzgórza - donosi najnowszy numer "Nature Medicine".
Struktura mózgu zwana podwzgórzem jest ważnym centrum kontroli apetytu i odżywiania się. Najważniejszym neuroprzekaźnikiem zaangażowanym w te procesy jest GABA (kwas gammaaminomasłowy) Hormony takie jak insulina i leptyna oddziałują na podwzgórze regulując apetyt i chudnięcie bądź tycie. Dotąd nie wiadomo było jednak, w jaki sposób te sygnały są obierane przez komórki nerwowe podwzgórza.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Emory, Uniwersytetu Rockefellera, Instytutu Burnham oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierunkiem prof. Xiao-Jian Li z Emory School of Medicine odkryła białko, nazwane Hap1, które jest łącznikiem pomiędzy sygnałami hormonalnymi a podwzgórzem.
Białko to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania podwzgórza. Myszy pozbawione go mają zahamowany apetyt i nie przyjmują pokarmów. Brak Hap1 powoduje także degenerację niektórych neuronów podwzgórza.
W badaniach prowadzonych na myszach okazało się, że wzrost stężenia białka Hap1 w podwzgórzu związany jest ze zwiększonym apetytem i spożyciem pokarmu. Natomiast zablokowanie produkcji Hap1 zmniejsza spożycie pokarmów i powoduje chudnięcie.
Insulina, hormon produkowany przez trzustkę i regulujący poziom glukozy we krwi, zmniejsza stężenie Hap1. Z kolei obniżony poziom Hap1 hamuje aktywność neuroprzekaźnika GABA w podwzgórzu.
Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców możliwe będzie opracowanie nowych metod leczenia otyłości i zaburzeń łaknienia (jak np. anoreksja czy bulimia).
Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.