Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (125)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Na rynku pojawił się marcowy numer "Diabetyka". W tym miesiącu prezentujemy i szczególnie polecamy publikacje wybitnych polskich diabetologów: prof. Jana Tatonia i prof. Waldemara Karnafla. Poza tym w numerze: skuteczne stosowanie insuliny, sól w zdrowej diecie odchudzającej, artykuł o tłuszczach, choroby kobiece, profilaktyka i badania kontrolne, artykuł na temat stanu wiedzy Polaków o cukrzycy, wsparcie finansowe z powodu choroby, poranne hiperglikemie, dieta o niskim indeksie glikemicznym, zielna apteka, kącik zdrowych nóg i inne.

Okładka:


(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Fragmenty niektórych artykułów:
Jak umacniać siłę pacjentów w zwyciężaniu cukrzycy?
Opieka medyczna w przypadku cukrzycy rozpoczyna się od rozpoznania. Oznacza to rozpoznanie medyczne, ale także rozpoznanie społeczne w zakresie szeroko pojętych skutków choroby, sytuacji materialnej i rodzinnej chorego oraz ocenę możliwości edukacyjnych pacjenta, nauki samokontroli, zwiększenia jego motywacji i wzbogacanie postawy życiowej.

Zgubna biochemia cukru
Otyłość zmienia się w jawną cukrzycę, przechodząc przez różne stopnie upośledzenia tolerancji glukozy. Fazy patogenezy cukrzycy to – normoglikemia, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, otwarta cukrzyca. Do tego momentu organizm stara się nadrobić braki insuliny, produkując jej coraz więcej i więcej, żeby przezwyciężyć insulinooporność, czyli zmniejszenie wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę prowadzące do zwiększenia wydzielania insuliny przez komórki trzustki. U chorego na cukrzycę system wchodzenia glukozy do magazynów zawodzi i wydłuża się.

Sól w zdrowej diecie odchudzającej
Zalecenie ograniczenia spożycia soli jest podyktowane tym, że nadmiar soli w diecie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. Również nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia. Dlatego osoby z nadwagą lub otyłością mogą uzyskać szczególnie duże korzyści zdrowotne z obniżenia zawartości soli w swojej diecie.

Tłuszcze
Tłuszcze obecne są we wszystkich typach organizmów żywych pełniąc rolę materiału energetycznego oraz budulcowego. Termin "tłuszcz" z reguły przywodzi na myśl negatywne skojarzenia, ale należy pamiętać, że pod tą nazwą kryje się bardzo różnorodna grupa substancji chemicznych. Niektóre z nich są niezbędne do optymalnego funkcjonowania organizmu, inne określa się mianem "złych". Należy pamiętać, że nie tylko rodzaj spożywanego tłuszczu, ale przede wszystkim jego ilość w codziennym jadłospisie powodują problemy zdrowotne.

Choroby kobiece
Prawie każda dorosła kobieta może zaobserwować u siebie wydzielinę z dróg rodnych. Jej obecność nie musi od razu oznaczać schorzenia. Niestety często upławy pojawiają się w wyniku stanów chorobowych. […] Najczęściej wydzieliny fizjologiczne są niezbyt obfite, śluzowe, bezbarwne bądź białawe. Pojawiają się cyklicznie (najczęściej w połowie cyklu, na kilka dni przed jajeczkowaniem). Ich ilość zwiększa się wtedy wyraźnie i dziennie może wynosić nawet 30 ml (objętość 2 dużych łyżek). Pojawiającym się upławom nie towarzyszą z reguły inne objawy (świąd, pieczenie, ból przy stosunku płciowym, bóle brzucha). Brak objawów u partnera również może wskazywać na fizjologiczny charakter upławów.

Profilaktyka i badania kontrolne
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz... tak w myśl słów znakomitego poety Jana Kochanowskiego można by podsumować troskę o własne zdrowie. Czyli, dopóki "jesteśmy na chodzie" i nic nam nie dolega, jakże często nie zaprzątamy sobie głowy badaniami profilaktycznymi, które niestety z upływem wieku są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeżeli chcemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, musimy pamiętać o okresowych badaniach kontrolnych (odpowiednich dla naszej grupy wiekowej i płci) oraz sumiennie ich przestrzegać.

Stan wiedzy Polaków o cukrzycy
Tylko 8,8% pacjentów leczonych przez POZ deklarowało, że brali udział w specjalnym szkoleniu dla osób z cukrzycą, niewiele lepiej wyglądało to w grupie pacjentów prowadzonych przez diabetologa i lekarza z Programu HbA1c – około 30%. Bardzo mało pytanych osób zetknęło się z pojęciem HbA1c i umiało jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, co to jest hemoglobina glikowana (10,4% pacjentów z POZ, około 30% chorych będących pod opieką diabetologa i lekarza z Programu).

Wsparcie finansowe z powodu choroby
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie pow. 16 roku życia z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Mają do niego prawo także osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, o ile niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek wynosi 144 zł miesięcznie i jest przyznawany niezależnie od dochodów.

Poranne hiperglikemie
Leczenie cukrzycy typu 1. należy do grupy terapii substytucyjnych. W organizmie pacjenta brakuje jednego hormonu i leczenie ma na celu dostarczenie z zewnątrz insuliny, której nie wytwarza trzustka. Tylko na pozór jest to prosta zasada. Istnieją też inne choroby, w których brakuje hormonów produkowanych przez inne narządy, np. hormonów tarczycy czy nadnerczy. W tych przypadkach pacjenci również otrzymują je z zewnątrz, na ogół w dobranych w miarę stałych dawkach, które co pewien czas mogą wymagać korekty.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (125)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line