Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Funkcjonalna insulinoterapia (część 2)

źródło: Magazyn PEN wrzesień/październik 2005 (5)

Co to jest stały, podstawowy napływ glukozy? Co to jest baza?

Baza to stały napływ cząstek insuliny do krwi, który musi mieć miejsce nawet wtedy, gdy głodujemy.

Jak wiadomo (z poprzedniego artykułu) - nasze ciało (czyt. komórki naszego ciała) nieustająco spalają glukozę - aby utrzymać stała temperaturę 36,6°C i zapewnić energię do "zadań poszczególnych narządów". Większość narządów, aby móc korzystać z glukozy musi stale zużywać cząstki insulinowe.

Jak to jest, że zdrowi ludzie mogą głodować (jakiś czas), a wszystko w ich organizmie przebiega prawidłowo - utrzymują stała temperaturę ciała, a ono spełnia swe zadania?

Otóż, stałym dostawcą glukozy do krwi, nawet w okresie głodówki, jest wątroba. To ona dostarcza cząstki glukozy do krwi - zarówno z zapasów jak i ze "sztuczek" przerabiania innych składników na glukozę.

Nazywamy to PODSTAWOWYM, CIĄGŁYM NAPŁYWEM GLUKOZY DO KRWI Z WĄTROBY. Nie ma on żadnego związku z bieżącymi posiłkami.

Ale trzeba pamiętać, że aby ta glukoza mogła być "spalona", musi temu towarzyszyć STAŁY PODSTAWOWY NAPŁYW INSULINY Z KOMÓREK ß, a to nazywamy BAZĄ.

Jeżeli stosujemy funkcjonalną insulinoterapię, zadaniem lekarza jest ustalenie ilości insuliny, której dany pacjent potrzebuje w okresie 24 godzin na "spalenie" glukozy napływającej stale do krwi z wątroby. Na wielkość dawki podstawowej (czyli bazy) wpływa szereg czynników:

1. Dzieci do 3. roku życia mają zwykle małe zapotrzebowanie podstawowe, tzn. około 10% do 20% dobowego zużycia insuliny.

2. Dzieci do 4-5 roku życia mają nieco większe zapotrzebowanie podstawowe - 20% do 30% zużycia dobowego insuliny.

3. Młodzież powyżej 10 roku życia ma większe zapotrzebowanie podstawowe - 30% - 50% zużycia dobowego - zbliżone do zapotrzebowania osób dorosłych.

Wlew podstawowy wymaga pewnej zmienności w przepływach godzinowych. Fizjologicznie, najmniej insuliny potrzebujemy w okresie snu - od 23 do ok. 3 w nocy.

JAK OBLICZAMY TZW. "ŚREDNI PRZEPŁYW GODZINOWY W BAZIE"?

Przykład: Jeżeli pacjent zużywa w ciągu doby (niezależnie od metody leczenia) około 24j - (w tym jest baza i insulina na porcje posiłkowe), a baza stanowi około 40% zużycia dobowego, czyli jest to 9,6j/dobę - a zatem przeciętny przepływ godzinowy w bazie (pompa) wynosi 0,4j insuliny w ciągu godziny. Oczywiście jest to przeciętny przepływ.

Lekarz wraz z pacjentem dostosowują przeciętne godzinowe przepływy insuliny w bazie do ilości glukozy podawanej przez wątrobę tego z pacjenta w poszczególnych godzinach doby.

WAŻNE JEST, aby dobowy - bazowy napływ insuliny dopasować do dobowego godzinowego napływu glukozy z wątroby.

UWAGA: nie wiązać tych napływów z posiłkami.

Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy musimy zmienić bazę (dawkę podstawowa). O czym musimy pamiętać?

Zwiększanie bądź zmniejszanie wlewu godzinowego - podstawowego musi być "płynne", tzn. różnice miedzy kolejnymi godzinami przepływu nie powinny wynosić więcej niż 0,1 - 0,2j/godzinę.

Większe różnice między kolejnymi godzinami zagrażają niedocukrzeniami.

Pacjent powinien wiedzieć, że prawidłowo zaprogramowany wlew podstawowy zapewnia normoglikemię w czasie, gdy chory nie spożywa posiłków. Najłatwiej zademonstrować to na przykładzie nocy.

Jak zwiększać lub zmniejszać przepływy bazowe godzinowe - dostosowane do aktualnych potrzeb?

Jeżeli występują hipoglikemie lub hiperglikemię (w określonej godzinie), zmianę dawki rozpoczynamy na 2-3 godziny przed oczekiwanym efektem.

Co prawda, zmiana dawki już w momencie pojawienia się nieprawidłowych wyników umożliwia korektę zaistniałych nieprawidłowości, ale nie zapobiega ich powstawaniu.

Zwiększenie bazy (dawki podstawowej) to częsty problem dzieci szczególnie w okresie chorób infekcyjnych z gorączka. W takich sytuacjach zwiększamy dobowy wlew podstawowy około 30% do 50%. W niektórych pompach są możliwości zaprogramowania - różnych baz. Można wtedy "przełączyć się" na wyższa bazę, a po chorobie wrócić do przeciętnej.

Większa baza wymagana jest także w sytuacjach stresowych, np. klasówki w szkole, trudne sytuacje życiowe. Zawsze możemy korzystać z tzw. czasowej (bądź procentowej) zmiany bazy.

Zmniejszenie bazy zwykle jest konieczne w momencie zakończenia roku szkolnego, w związku z końcem stresu szkolnego. Oznacza przełączenie się na bazę o 30% do 50% mniejszą.

Bywa, że zmniejszamy dawkę podstawowa, ale nie odstawiamy insuliny, w początkowym okresie infekcji przewodu pokarmowego.

Znacznie mniejsze zapotrzebowanie na podstawowy napływ insuliny obserwujemy w czasie intensywnego wysiłku fizycznego - mniejsze przeciętne o ok.50% przepływu godzinowego. W przypadku bardzo intensywnych ćwiczeń, możemy odłączyć się od pompy na czas 1-3 godziny, ale nie dłużej! Dłuższy wysiłek fizyczny bez insuliny zagraża kwasicą ketonową.

Jeżeli zrozumieliśmy czemu służy baza, czyli stały, podstawowy napływ insuliny, możemy przejść do kolejnej lekcji. W następnym odcinku dowiemy się, jak obliczamy napływy insuliny na dowolnie wybrany posiłek.

dr Maria Lipka - pediatra
Klinika Diabetologii, Patologii Noworodka i Wad Wrodzonych
Akademii Medycznej w Warszawie, ul. Działdowska 1Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~tadi  IP: 89.187.237.xxx(2011-04-29 21:49:04)
Co do stresów podczas klasówek i egzaminów to mam inne zdanie. Zawsze dbałem o to aby w czasie egzaminów, klasówek mój poziom glikemii był podwyższony. I wychodziłem na tym znacznie lepiej niż z normoglikemią. A egzaminy miałem bardzo trudne bo z królowej nauk. Jako dr n. mat. po 46 latach cukrzycy insulinozależnej mam chyba dużo większe doświadczenie niż jakikolwiek diabetolog. Zresztą wszyscy wiedzą, że cukier raczej pomaga w egzaminach niż szkodzi. Wystarczy zapytać studentów. Pozdrawiam Panią Doktor.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Funkcjonalna insulinoterapia (część 2)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line