Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (124)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu
Numer lutowy ogólnopolskiego magazynu społeczno-medycznego Diabetyk już w sprzedaży. W tym miesiącu tematem głównym jest aktywność fizyczna i jej pozytywny wpływ na zdrowie diabetyków. Ponadto w numerze: wywiad z prof. Danutą Janeczko o stanach przedcukrzycowych i zespole metabolicznym, poradnik edukacyjny dla rodziców dzieci chorych na cukrzycę, migrena (przyczyny, objawy, zapobieganie), artykuł o węglowodanach, napoje w zdrowym odchudzaniu, zmiany w świadczeniach rodzinnych, kącik zdrowych nóg i inne.

Okładka:


(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Fragmenty niektórych artykułów:
Aktywność fizyczna w praktyce
Jest wiele sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej. Można wybrać tango lub taniec brzucha, pływanie, jazdę na rowerze, marszobiegi itd. Najważniejsze, aby rodzaj wysiłku był dostosowany do możliwości naszego organizmu, indywidualnych predyspozycji i oczywiście - sprawiał przyjemność.

Wysiłek fizyczny w leczeniu cukrzycy
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne stoi na stanowisku, że "wysiłek fizyczny jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy". Wysiłek fizyczny, dieta i stosowane leki stanowią podstawowe elementy skutecznego leczenia. Tak więc, bez względu na typ cukrzycy i wiek osoby chorej, odpowiednio stosowany wysiłek fizyczny powinien powodować wyraźne pozytywne efekty.

Zdążyć przed cukrzycą
Szacuje się, że aktualnie na świecie ponad 300 mln osób (314 mln w 2003 r.) ma rozpoznaną nieprawidłową tolerancję glukozy, a prognoza na rok 2005 przewiduje, że osób takich będzie ok. 472 mln (w krajach zachodnich ok. 10-25% populacji). Co roku u ok. 4-9% osób z nieprawidłową tolerancją glukozy ujawnia się cukrzyca typy 2.

Migrena - przyczyny, objawy, zapobieganie
Migrena rozpoczyna się najczęściej w młodym wieku, nierzadko już w dzieciństwie lub w wieku szkolnym, i trwa przez całe życie. Dotyczy wyraźnie częściej kobiet (średnio 4:1). Stwierdzono, że dolegliwość ta dotyka ok. 45% dzieci, których jeden rodzic na nią cierpiał, i aż 75% - gdy mieli ją oboje rodzice.

Węglowodany
Węglowodany występują w przyrodzie jako cukry proste oraz ich polimery - oligosacharydy i polisacharydy. Z żywieniowego punktu widzenia wyróżnia się ponadto węglowodany przyswajalne, z których organizm czerpie energię oraz nieprzyswajalne, określane mianem błonnika pokarmowego.

Napoje w zdrowym odchudzaniu
Osobom odchudzającym się poleca się niesłodzone herbatki ziołowe i owocowe. Herbatki ziołowe, np. mięta, rumianek - poprawiają pracę przewodu pokarmowego, ponadto działają lekko dezynfekująco. Herbatka z owoców dzikiej róży dostarcza witaminy C, a jednocześnie, jeśli nie jest słodzona, prawie wcale nie ma kalorii. Jest to bardzo cenny napój w czasie zdrowej kuracji odchudzającej, ponieważ w diecie niskokalorycznej trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość tej witaminy. Inne herbatki owocowe regulują także trawienie i wzbogacają dietę w sole mineralne.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych
W dn. 29 grudnia 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP w dn. 30 grudnia 2005 r.
Dla przypomnienia: ustawa ta reguluje sprawy związane z prawem do ubiegania się i otrzymywania świadczeń rodzinnych: zasiłku rodzinnego i szeregu dodatków (m.in. z tytułu: urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej) oraz świadczeń opiekuńczych (zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego).

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (124)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line