Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której poziom cukru (glukozy) we krwi jest nieprawidłowo podwyższony. Z cukrzycą typu I mamy do czynienia, gdy organizm nie wydziela własnej insuliny. Ten rzadszy typ pojawia się zwykle u dzieci i młodych osób. W cukrzycy typu II ("cukrzyca dorosłych") to tkanki nie reagują właściwie na insulinę.
Zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu I niezbędne jest stałe podawanie insuliny w postaci zastrzyków, czasem sześciu na dobę. Dla wielu chorych jest to zbyt uciążliwe, a lekceważenie choroby prowadzi do groźnych powikłań. W badaniach klinicznych wdychana insulina okazała się generalnie równie skuteczna, co zastrzyki.
Lek pod nazwą Exubera opracowano na użytek dorosłych, jako alternatywę dla uciążliwych, codziennych zastrzyków insuliny - pierwszy skuteczny, nowy sposób podawania tego hormonu od lat 20 XX wieku, kiedy to wprowadzono insulinę do leczenia. Wcześniej chorzy na cukrzycę po prostu umierali.
Insulina w postaci inhalatora może być stosowana zarówno w cukrzycy typu I, jak i II, jednak u większości ludzi nie zastąpi zastrzyków całkowicie.
Nową postać insuliny ma produkować kilka firm farmaceutycznych.