
Kolejne pismo do MZ z 3 kwietnia 2025 r.
Z odpowiedzi MZ wynika, że resort nie planuje zmian w warunkach realizacji świadczeń: "Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej: Założenie pompy insulinowej" oraz "System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) u dzieci i młodzieży do 26. roku życia z cukrzycą typu 1 leczonych za pomocą pompy insulinowej", określonych na podstawie rozporządzenia MZ z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, polegających na poszerzeniu populacji uprawnionej do korzystania z tych świadczeń o osoby powyżej 26. roku życia.Decyzja została podjęta po wnikliwej analizie, wobec braku dowodów naukowych na wyższą skuteczność i bezpieczeństwo leczenia przy użyciu pomp insulinowych. Wskazano, że w przeważającej liczbie badań naukowych insulinoterapia przy użyciu pompy insulinowej charakteryzuje się porównywalną skutecznością i bezpieczeństwem jak insulinoterapia metodą wielokrotnych wstrzyknięć.
W związku z tym dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Katarzynę Piotrowską-Radziewicz o nadesłanie wyników badań naukowych wskazujących na brak wyższej skuteczności i bezpieczeństwa leczenia przy użyciu pomp insulinowych, na których podstawie Minister Zdrowia podjął swą decyzję.
Odpowiedź Jerzego Szafranowicza, podsekretarza stanu w MZ z 4 kwietnia 2025 r.
W nawiązaniu do pisma opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dostępu pacjentów po 26 r.ż. do leczenia insuliną z zastosowaniem pomp insulinowych, uprzejmie informuję, że przekazane informacje oparte były o ostatnie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) z 2023 roku.Niezależnie od powyższego, w związku ze złożoną w połowie marca b.r. przez ekspertów Kartą Świadczenia Opieki Zdrowotnej, Minister Zdrowia zdecydował ponownie zlecić AOTMiT przeanalizowanie zasadności rozszerzenia populacji uprawnionej do korzystania ze świadczenia "Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej. Założenie pompy insulinowej" finansowanego ze środków publicznych o osoby po 26 r.ż.

Trzymamy mocno kciuki za pozytywny wynik tej ponownej analizy i rozszerzenie refundacji pomp insulinowych na dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1. To ważny krok w stronę równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia niezależnie od wieku. Będziemy uważnie śledzić dalszy rozwój sytuacji i na bieżąco informować o decyzjach Ministerstwa Zdrowia - trzymamy rękę na pulsie.