
Foto: depositphotos.com
Pilotaż rozpoczął się w lipcu 2023 roku w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, gdzie hospitalizowano blisko 200 pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. W związku z sukcesem tej inicjatywy, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o rozszerzeniu programu o kolejne ośrodki. Początkowo planowano włączenie pięciu nowych placówek, w tym Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. Jednakże, zgodnie z najnowszymi informacjami, ostatecznie program leczenia zespołu stopy cukrzycowej realizowany jest przez następujące ośrodki:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
- Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej
Pacjenci objęci pilotażem mają dostęp do specjalistycznych zabiegów oszczędzających kończynę, terapii podciśnieniowej, leczenia infekcji oraz profesjonalnych metod odciążenia, takich jak Total Contact Cast. Kluczową rolę odgrywa interdyscyplinarny zespół specjalistów oraz szybka diagnostyka.
W 2023 roku w Polsce wskaźnik amputacji kończyn dolnych z powodu zespołu stopy cukrzycowej wyniósł 8,6 na 10 tysięcy osób chorych na cukrzycę, co jest jednym z najwyższych wyników w Europie. Eksperci szacują, że nawet 75% amputacji można by uniknąć dzięki odpowiednio wczesnemu i kompleksowemu leczeniu.
Przedłużenie pilotażu i rozszerzenie listy ośrodków daje nadzieję na poprawę jakości życia pacjentów oraz ograniczenie liczby niepotrzebnych amputacji. Program stanowi również istotny krok w kierunku tworzenia trwałych, skutecznych rozwiązań systemowych w zakresie leczenia powikłań cukrzycy w Polsce.