Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Alkohol - w każdej postaci - to trucizna. Piwo szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą

źródło: info. prasowe Federacja Porozumienie Zielonogórskie, dodano: 17 września 2024 r.


Nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu, która nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji w organizmie. I o ile większa jest świadomość i wiedza Polaków, gdy mówimy o wysokoprocentowych alkoholach, o tyle zupełnie nie kojarzymy tego z winem czy piwem. Tymczasem to właśnie ten trunek zalewa Polskę. Jesteśmy w Europie liderem w piciu piwa, które - jak alarmują lekarze i eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie - jest ogromnie szkodliwe dla organizmu.

Codzienne picie piwa to nie jest niewinny nawyk. To nie jest lekki i mniej niebezpieczny niż wódka alkohol. Trzeba wiedzieć, że jedno piwo o pojemności ok. 0,5 litra zawiera 25-30 ml czystego alkoholu. Tak więc regularne spożycie piwa po pierwsze może prowadzić - tak jak każdy alkohol - do uzależnienia.

- Alkohol jest bardzo kaloryczny, a piwo to także cukry proste. Piwo ma wysoki indeks glikemiczny i jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Spożycie piwa powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, a potem równie gwałtowny spadek. A więc istnieje ryzyko hiper- i hipoglikemii. Piwa diabetycy powinni unikać, podobnie zresztą jak każdego innego alkoholu - mówi lek. Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, na co dzień lekarka POZ w Łaszczowie.


Foto: https://depositphotos.com/pl/

Przeciętnie każdy pijący Polak powyżej 15. roku życia wypija rocznie ponad 140 litrów piwa. To mniej więcej 5 litrów czystego etanolu. Dramatycznie dużo. Konsekwencje zdrowotne są bardzo niebezpieczne.

- Codzienne picie piwa czy wina, podobnie jak każdego innego alkoholu, nie służy naszemu zdrowiu. Ale to nasi pacjenci często wypierają - mówi lek. Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, na co dzień lekarka POZ w Białymstoku. - Pacjenci nadużywający alkoholu cierpią na alkoholowe stłuszczenie i zapalenie wątroby. To prowadzi do marskości. I dalej - negatywnie wpływa na trzustkę - zaburza jej funkcje wydzielnicze w konsekwencji prowadząc do cukrzycy - wylicza lekarka.

Dodatkowo nadmierne spożycie piwa zaburza metabolizm tłuszczów, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co jest szczególnie szkodliwe dla chorych z refluksem i innymi chorobami żołądka, i jeszcze powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej. "Smakosze piwa" mają charakterystyczny "mięsień piwny". To najczęściej mężczyźni w średnim wieku, którzy w wyniku picia regularnego piwa mają zaburzony metabolizm tłuszczów, który powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

- Ten rodzaj otyłości jest szczególnie niebezpieczny - zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca i oczywiście cukrzycy typu 2. Poza tym wyciąg z chmielu ma wysoki potencjał uzależniający, działa nasennie, pogarsza percepcję - wylicza lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W Polsce jest społeczne przyzwolenie dla picia piwa. Reklamy tego trunku zalewają media. Nikogo nie razi widok pijących w ciągu dnia na ławce w parku. Nawet rodzice z dziećmi na spacerze często "popijają piwko". Tak się o tym mówi. - To tylko piwko - bagatelizuje się i dodaje, jak świetnie ten trunek w upalne dni gasi pragnienie. Ale nawet tego piwo nie robi.

- Piwo nie gasi pragnienia, nie chłodzi organizmu, a alkohol jaki zawiera szkodliwie działa na organizm. Ma niekorzystny wpływ na serce, mózg i układ krwionośny. Piwo to alkohol po prostu - wylicza dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, na co dzień lekarka POZ na Dolnym Śląsku.

Tak samo szkodliwe dla zdrowia jest wino. Dlatego kobiety w ciąży nigdy nie powinny pić wina, tak samo jak i innego alkoholu. Wino może nasilać choroby wątroby i trzustki, bo przecież zawiera alkohol. I jeszcze jeden argument - nawet w małych ilościach pite wino może prowadzić do uzależnienia organizmu.

Lekarze POZ często przeprowadzają z pacjentami tzw. poradę audytową.

- Jeśli widzę, że pacjent ma problemy z wątrobą, ma otyłość brzuszną, nadciśnienie, cukrzycę - przeprowadzam taką rozmowę. To szereg pytań i podczas odpowiedzi na nie wiele osób może sobie uświadomić, jaki ma problem. Bo często są to już problemy alkoholowe, uzależnienie. Bo nagle okazuje się, że mój pacjent codziennie wypija 3-4 piwa i robi to regularnie od 2-3 lat - mówi Joanna Szeląg.

- Musimy nauczyć się świętować inaczej - bez alkoholu. Kultura picia w Polsce jest od lat dramatyczna, niebezpieczna, szkodliwa. Dlatego picie alkoholu w każdej postaci - czy to jest wódka, wino czy piwo - trzeba potępiać - dodaje Wojciech Pacholicki.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Alkohol - w każdej postaci - to trucizna. Piwo szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 15 października 2024 r.

Zadaj pytanie on-line