Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zapomnij o problemach z uzębieniem: jak implanty zębów przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej

Artykuł sponsorowany, dodano: 24 czerwca 2024 r.

Tradycyjne korony, mosty i protezy częściowe czy całkowite opierają się sąsiednich zębach lub podłożu śluzówkowym. Albo nadmiernie obciążają pozostałe zęby własne, albo nie są wystarczająco stabilne - odklejają się i przemieszczają. Implanty natomiast pozwalają uniknąć wszystkich tych problemów i używać protezy jak zębów naturalnych. Sprawdź, jakie dają korzyści na co dzień i gdzie wykonać implanty w Katowicach.

Czym są implanty zębowe i w jakim celu się je stosuje?

Implanty zębowe to tytanowe (biozgodne) śrubki o niewielkich rozmiarach. Mają średnicę 3-6 mm i mierzą około 6-21 mm. Śrubkę wszczepia się na miejsce utraconego zęba i dopiero na niej mocuje się odbudowę: uzupełnienie protetyczne. Implant zastępuje korzeń zęba, czyli tę jego część, która tkwi w kości wyrostka zębodołowego i zapewnia zębowi stabilność. I podobnie jak korzeń implant (który zrasta się z kością) stabilizuje odbudowę zęba sztucznego. Na implantach przykręca się korony, mosty i protezy całkowite (stałe lub ruchome typu overdenture) - przy całkowitym bezzębiu zwykle trzeba wszczepić 4-6 implantów na łuk.

Dzięki implantom sztuczne uzębienie maksymalnie zbliża się do naturalnego pod względem stabilności (a co za tym idzie - funkcjonalności) i estetyki.

Jakie korzyści zapewniają uzupełnienia i protezy na implantach?

 • Korzyści funkcjonalne. W stosunku do standardowych uzupełnień protetycznych implanty zapewniają około dwóch razy wyższą siłę zgryzu i znacznie lepszą stabilność protezy. A dzięki temu pacjent może wszystko jeść, także twarde czy kleiste potrawy. Proteza nie odkleja się i nie przemieszcza - pacjent może bez obaw uczestniczyć w życiu społecznym, swobodnie się uśmiechać, śmiać i wypowiadać. Trwałość implantu wynosi co najmniej 10 lat, ale często służy on nawet dożywotnio.
 • Korzyści estetyczne. Proteza na implantach doskonale imituje naturalne uzębienie. Odmładza twarz pacjenta, przywraca mu naturalne rysy twarzy i pomaga je utrzymać. A możliwości protetyki są dziś ogromne: prace projektuje się z udziałem pacjenta, dzięki czemu jego nowy uśmiech wygląda dokładnie tak, jak on sobie tego życzy. Wspólnie z pacjentem protetyk dobiera kolor, kształt i wielkość zębów (oczywiście przy zachowaniu funkcjonalności i komfortu protezy). Cała praca wygląda naturalnie: nawet wnikliwy obserwator nie stwierdzi, czy to proteza, czy po prostu piękny zdrowy uśmiech.
 • Korzyści zdrowotne. Korony i mosty na implantach nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów: dzięki temu zmniejsza się ryzyko nadwrażliwości, próchnicy i problemów endodontycznych. Implanty pomagają też zachować pozostałe zdrowe zęby własne. Zapobiegają zanikowi kości, więc rozchwianiu i przemieszczaniu się zębów naturalnych, które stopniowo prowadzi do ich utraty. Chronią ponadto resztkowe uzębienie przed nadmiernym obciążeniem podczas gryzienia i żucia, przejmując i rozkładając nacisk.

Kiedy i jak wszczepia się implanty zębowe? Jak wygląda leczenie?

 • Usunięcie zębów, które nie rokują. Zawsze dąży się do zachowania zębów naturalnych: implanty nie powinny być traktowane jako ich zamienniki. Wszczepia się je wtedy, gdy zębów nie da się wyleczyć i trzeba je usunąć. Nie zawsze można zastosować implant. Czasem trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi jak przeszczep kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej. Przed wszczepieniem implantów należy wyleczyć stany zapalne i choroby przyzębia, unormować cukrzycę czy schorzenia kardiologiczne. Przeciwwskazaniami są również zaburzenia krzepliwości krwi, radio- lub chemioterapia w obrębie szczęki/żuchwy czy osteoporoza (trudno uzyskać stabilność implantu).

 • Wszczepienie implantu - od razu lub po zagojeniu się rany. Jeśli tuż po usunięciu zęba wyrostek zębodołowy ma prawidłową wielkość i nie rozwija się w tym obrębie stan zapalny, można wszczepić implant na tej samej wizycie. W innym wypadku trzeba odczekać co najmniej dwa miesiące. Na czas po usunięciu zęba, przed wszczepieniem implantu i tuż po zabiegu (a przed założeniem docelowej protezy) można zastosować uzupełnienie tymczasowe (estetyczne), żeby uniknąć wstydliwego okresu bezzębia. Wszczepienie implantów jest bezbolesne (pacjent dostaje znieczulenie). Tylko pierwsze dwa tygodnie po zabiegu wiążą się z pewnymi ograniczeniami: trzeba np. unikać twardych potraw, omijać podczas żucia okolice implantu, dbać o higienę i regularnie płukać usta wodą oraz płynami odkażającymi.

 • Zamocowanie uzupełnienia protetycznego. Jeśli implant od razu uzyskuje dobrą stabilność, leczenie jest jednoetapowe: od razu przykręca się śrubę gojącą i zakłada tymczasowe obciążenie, a po kilku miesiącach właściwe. Jeśli stabilizacja nie jest wystarczająca, implant zaszywa się w dziąśle i czeka na zakończenie procesu osteointegracji (zrośnięcia się implantu z kością, czyli około 2-6 miesięcy). Po tym czasie lekarz go odsłania, przykręca śrubę gojącą, a po 2-3 tygodniach zakłada już docelowe uzupełnienie/protezę.

Gdzie wykonać implanty zębów w Katowicach?

Implanty zębowe w Katowicach wykonuje m.in. prywatne Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed. Placówka zapewnia kompleksowe leczenie, rozpoczynane od ułożenia indywidualnego planu leczenia i zaproponowania najlepszych rozwiązań. Dysponuje interdyscyplinarnym zespołem stomatologów, endodontów, ortodontów, periodontologów, chirurgów, implantologów i protetyków. Pacjent może w jednym miejscu zrealizować leczenie od diagnozy, przez usunięcie zębów, aż po wszczepienie implantów i założenie protezy. Klinika dba o nowoczesny sprzęt (m.in. znieczulenie komputerowe, projekty 3D) oraz możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego - wyróżnia ją podejście "bez bólu i stresu", nastawione na komfort pacjenta.

Materiały źródłowe:
 • Koczorowski R., Zastosowanie implantów śródkostnych do retencji częściowych ruchomych protez zębowych - doświadczenia własne, "Protetyka Stomatologiczna" 2008, t. 58, nr 4, s. 252-258, https://www.researchgate.net (dostęp 13.05.2024).
 • Koczorowski R., Brożek R., Hemerling M., Wykorzystanie elementów precyzyjnych w leczeniu implantoprotetycznym, "Dental and Medical Problems" 2006, t. 43, nr 3, s. 421-428, https://dbc.wroc.pl/Content/1898/PDF/DMP_2006433421_Kocz.pdf (dostęp 13.05.2024).
 • Pjetursson E. B., Heimisdottir K., Dental implants - are they better than natural teeth?, "European Journal of Oral Science" 2018, t. 126, nr 1, s. 81-87, źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eos.12543 (dostęp 2.04. 2024).


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zapomnij o problemach z uzębieniem: jak implanty zębów przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line