Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pacjenci apelują o konkretne działania w celu skrócenia ścieżki pacjenta do realizacji szczepienia

źródło: informacja prasowa, dodano: 19 czerwca 2024 r.

Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych w partnerstwie z Fundacją My Pacjenci, Koalicją "Na pomoc niesamodzielnym", Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków oraz Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe działania legislacyjne mające na celu skrócenie ścieżki pacjenta do realizacji szczepień ochronnych. W obliczu zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025, organizacje zwracają uwagę na konieczność wdrożenia zmian przed rozpoczęciem września, aby zapewnić odpowiednią ochronę zdrowia publicznego.

Mimo, że w ostatnim czasie wprowadzono pozytywne zmiany, takie jak wprowadzenie szczepień przeciw grypie i pneumokokom do aptek oraz umieszczenie ich na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia, nadal istnieją bariery utrudniające pacjentom korzystanie z przyznanych im uprawnień. Wiele osób przez skomplikowany proces zniechęca się do profilaktyki, co uwidoczniło się w 20% spadku liczby pacjentów, którzy zaszczepili się przeciw grypie w czasie dwóch ostatnich sezonów.

W odpowiedzi na wyzwania z jakimi mierzy się społeczeństwo, w marcu br. Grupa roboczą ds. szczepień ochronnych Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia opracowała rekomendacje dla Ministra Zdrowia w obszarze dostępu do szczepień ochronnych. Uwzględniają one m.in.: strategię szczepień w cyklu całego życia (obejmując osoby dorosłe), rozszerzenie programu szczepień, zwiększanie dostępności do szczepień, w szczególności osobom dorosłym z podwyższonym ryzykiem zakażenia, w tym wykorzystania potencjału wszystkich zawodów medycznych i edukacji społeczeństwa.

Priorytetem jest skrócenie ścieżki pacjenta do zalecanych szczepień do jednej wizyty zarówno w aptece, jak i w placówce medycznej. Obecnie mamy ogromną liczbę wystawionych recept, ale tylko niewielki odsetek jest zrealizowany, a pacjenci muszą odwiedzać kilka miejsc, aby otrzymać receptę, zakupić szczepionkę i wykonać szczepienie, co jest główną barierą dostępności. Potwierdzają to m.in. wyniki badania Fundacji My Pacjenci przeprowadzonego w grudniu 2023 r.

Aktualnie, farmaceuci mogą wystawić recepty farmaceutyczne tylko na szczepionkę przeciw grypie pełnopłatną, co ogranicza ich potencjał w kompleksowej obsłudze pacjentów. Uprawnienie farmaceutów do wystawiania recept na szczepionki, w tym refundowane, jest pożądanym działaniem w celu skrócenie ścieżki pacjenta do szczepienia w aptece.

Również seniorzy przebywający w DPS-ach oraz ZOL-ach/ZPO powinni mieć ułatwiony dostęp do bezpłatnych szczepień. Ze względu na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby zakaźnej w tej grupie wiekowej, ważne jest, aby usunąć bariery w dostępie do profilaktyki, w tym poprzez rozszerzenie uprawnień lekarzy medycyny paliatywnej do przepisywania bezpłatnych leków z listy "s". Na liście bezpłatnych leków dla osób po 65 roku życia znajdują się szczepionki przeciw grypie (dla wszystkich seniorów) oraz przeciw pneumokokom (dla osób z chorobami współistniejącymi). Pandemia COVID-19 uwidoczniła również, że placówki takie jak DPS-y i ZOL-e/ZPO ze względu na swoją specyfikę lokalową sprzyjają transmisjom zakażeń. Tym bardziej zasadne wydaje się zabezpieczenie pacjentów korzystających z opieki długoterminowej.

Istotnym problemem jest wszechobecna dezinformacja społeczeństwa oraz brak chęci pacjentów do korzystania z dostępnych szczepień. Takie sytuacje wynikają z niewiedzy na temat profilaktyki oraz zagrożeń wynikających z chorób infekcyjnych.

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, podkreśla: "Zdrowie publiczne powinno być priorytetem, a usunięcie barier w profilaktyce szczepiennej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego w naszym kraju".

Cały dokument do wglądu na stronie internetowej www.opzci.pl.


Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~vst  IP: 195.205.121.xxx(2024-06-20 11:12:36)
My tu gadu gadu o głupotach, a w Chinach dzieje się postęp. Czas skończyć to gadanie i pchanie pieniędzy farmakorpo https://www.focus.pl/artykul/cukrzyca-pokonana-terapia-komorkowa-chiny


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Pacjenci apelują o konkretne działania w celu skrócenia ścieżki pacjenta do realizacji szczepienia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line