Osoby z cukrzycą mają prawo do pełnego korzystania z życia i udzielania się w życiu społeczeństwa. Bez odpowiedniej polityki zdrowotnej i przeciwdziałania błędnym przekonaniom osoby z cukrzycą są narażone na opóźnione rozpoznanie cukrzycy, rozwój powikłań i przedwczesne zgony. Co roku w UE ponad 686 000 osób umiera z powodu cukrzycy lub chorób towarzyszących. Jest to absolutnie niedopuszczalne.
Częstość występowania tej cichej pandemii wzrasta a prognozy wskazują, że do 2030 r. na cukrzycę w Unii Europejskiej będzie chorować ponad 33,2 miliona osób. Co więcej, na cukrzycę typu 2 coraz częściej chorują osoby w młodszym wieku, u których choroba ma bardziej agresywny przebieg. W regionie europejskim rośnie liczba młodych osób z cukrzycą typu 2 i nastolatków z cukrzycą typu 1, co stanowi łącznie 295 000 osób.
Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, w nadchodzących latach setki tysięcy osób będzie narażonych na zwiększone ryzyko zgonu. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, a także do obniżenia jakości życia i aktywności zawodowej. Osoby z cukrzycą wymagają pilnej uwagi. Nie ma czasu do stracenia.
Przeniesienie europejskich działań w zakresie cukrzycy na wyższy poziom
Niniejsza Deklaracja dotycząca Społeczności osób z cukrzycą została opracowana dzięki szerokiej koalicji organizacji działających w obszarze cukrzycy i wspierających osoby z cukrzycą i powstała w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 r. i które stanowią krytyczny moment dla tworzenia programu polityki UE.Deklaracja ta zawiera 15 konkretnych zaleceń skierowanych do Unii Europejskiej i państw członkowskich, które dotyczą przepisów na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób z cukrzycą i osób nią zagrożonych. Ponieważ nadszedł czas na zastanowienie się nad priorytetami na następną kadencję, wzywamy decydentów, aby uświadomili sobie wagę istniejącego wyzwania i wdrożyli odpowiednie przepisy na każdym szczeblu władzy, zarówno europejskim, krajowym, jak i regionalnym.
Dla naszej społeczności ważne jest, aby zostały podjęte konkretne działania. Razem możemy zapewnić osobom z cukrzycą w UE dłuższe i pełnowartościowe życie, uniknięcie wydatków, którym można zapobiec oraz poprawę wydolności i stabilności systemów opieki zdrowotnej.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią petycji tutaj: https://www.eudf.org
Dostępny jest także folder informacyjny w języku polskim. Kliknij tutaj, aby pobrać.