Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Aktywność fizyczna i cukrzyca. Co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany, dodano: 15 maja 2024 r.

Regularna aktywność fizyczna może poprawić zdrowie i samopoczucie chorych na cukrzycę. Każdy ruch zużywa glukozę, która znajduje się w organizmie, obniżając jej stężenie we krwi. Wysportowane osoby mają o wiele lepsze wyniki badań, są szczuplejsze i mają więcej energii. Poznaj rodzaje sportu, jakie są zalecane osobom z cukrzycą.

Kiedy diagnozowana jest cukrzyca?

Diagnostyka cukrzycy wymaga wykonania badań, które pozwalają na wykrycie choroby i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia czy działań profilaktycznych. Jednym z badań jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi, kontroluje się także poziom hemoglobiny glikowanej. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić stan swojego zdrowia, warto rozważyć jeden z pakietów badań https://alabsport.pl/pakiety. Ocena pracy serca, wątroby, nerek czy metabolizmu może być pomocna w znalezieniu różnych nieprawidłowości.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, diagnozowaną poprzez pomiar glikemii. Warto wykonywać go rutynowo, przynajmniej raz w roku lub kiedy zauważysz niepokojące objawy, jak m.in.:
 • zwiększone pragnienie i jednocześnie oddawanie dużych ilości moczu,
 • brak energii i senność, w szczególności po posiłkach,
 • suchość w ustach,
 • wilczy apetyt, głównie na słodycze.
Kontrolując swoje zdrowie regularnie, zwiększasz szanse na wcześniejsze wykrycie niektórych chorób, w tym m.in. cukrzycy.

Rola aktywności fizycznej w cukrzycy

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku chorych na cukrzycę ma bardzo duże znaczenie dla regulowania poziomu cukru. Pracujące mięśnie zwiększają zużycie glukozy, obniżając jej poziom we krwi. Ale to nie jedyna zasługa sportu. Ruch pomaga w utracie nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża poziom "złego" cholesterolu, a także może redukować stres.

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego rodzaju sportu. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia wytrzymałościowe, jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy taniec. Najlepiej, jeśli dobierzesz rodzaj sportu do własnych upodobań i możliwości swojego organizmu. Pamiętaj, że tempo również ma znaczenie. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie po 30 minut w umiarkowanym tempie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wpływu aktywności fizycznej na cukrzycę lub w jakich sytuacjach jest przeciwwskazana to zapoznaj się z naszym artykułem https://alabsport.pl/blog/cukrzyca-a-sport/.

Warto wiedzieć: Spaceruj po posiłku! Już 10-minutowy spacer obniża poziom cukru we krwi i poprawia trawienie.

Jak trenować mając cukrzycę?

Cukrzyca wymaga codziennej kontroli poziomu cukru we krwi, a także modyfikacji dawek insuliny w zależności od tego wyniku. Diabetycy mogą swobodnie uprawiać sport, przestrzegając kilku zasad:
 • kontroluj poziom cukru przed ćwiczeniami i kilka godzin po nich. Unikniesz w ten sposób hipoglikemii,
 • przed wysiłkiem zjedz dodatkową porcję węglowodanów. Po treningu zjedz kolejny dobrze zbilansowany posiłek,
 • jeśli przyjmujesz leki na cukrzycę, pamiętaj o dopasowaniu dawki do intensywności wysiłku.
Regularny ruch zmniejsza wiele powikłań, jakie są związane z cukrzycą, dlatego warto go włączyć do swojej codzienności.

Ćwiczenia poprawiają samopoczucie, dodają energii i pomagają zredukować masę ciała. Jeśli chcesz móc bezpiecznie uprawiać sport, pamiętaj o wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Treningi rozpoczynaj zawsze od rozgrzewki. Intensywność ćwiczeń dobierz do wydolności serca i układu oddechowego. Początkowo zacznij od lżejszych ćwiczeń, a z czasem możesz je wydłużyć lub zwiększyć ich intensywność. Unikaj sportów siłowych, dużych ciężarów i ćwiczeń beztlenowych.

Kiedy zrezygnować z aktywności fizycznej?

Każda podejmowana aktywność fizyczna powinna być bezpieczna, dlatego przestrzegaj kilku zasad:
 • nie trenuj podczas choroby czy osłabienia organizmu,
 • regularnie badaj poziom cukru we krwi,
 • nie zapominaj o odpowiednio zbilansowanej diecie,
 • w przypadku wystąpienia oznak hipoglikemii natychmiast przerwij trening,
 • stosuj się do zaleceń lekarza.
Osoby z cukrzycą mogą uprawiać sport również zawodowo, jednak muszą być pod stałą kontrolą lekarza, dietetyka i trenera.

Bibliografia
1. DeAnna L. i in., Promowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę: znaczenie teleopieki, "Diabetologia po Dyplomie", Tom 8, nr 4, 2011, s. 17-26.
2. Shugart C, Jackson J, Fields KB, Diabetes in sports, "Sports Health", 2010 Jan;2(1), s. 29-38.
3. Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Aktywność fizyczna i cukrzyca. Co warto wiedzieć?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line