Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dexcom ONE+ czyli pewność i prostota w jednym

źródło: Dexcom Polska, dodano: 13 maja 2024 r.

Przez ostatnie dwa tygodnie miałam możliwość - i przyjemność - testować Dexcom ONE+, nowy system do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym. Pierwsze wrażenia mogę podsumować w trzech zdaniach: dokładność wskazań, nawet przy dużych wahaniach glikemii, super mały i lekki sensor z wbudowanym transmiterem oraz bardzo łatwy i szybki start systemu, co zapewne będzie zachęcające dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ciągłym monitoringiem glikemii i mają obawy, czy poradzą sobie z nową technologią.

Systemy do monitorowania glikemii stają się standardem w samokontroli cukrzycy, już nie tylko dzieci i młodzieży, ale wszystkich pacjentów leczonych insuliną. Najnowszy system na rynku, Dexcom ONE+ to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej grupie wiekowej, w szczególności u tych pacjentów, którzy potrzebują rozwiązań pewnych, ale łatwych w obsłudze i nie przeładowanych nadmiarem informacji.

Dexcom ONE+

Cechy systemu, które zwróciły moją największą uwagę:
 • Najszybszy start systemu - Dexcom ONE + potrzebuje 30 minut na rozruch sensora. Ale uwaga, czas ten liczy się nie od momentu uruchomienia sensora, a od chwili jego aplikacji. Po założeniu sensora, zabezpieczeniu dodatkowym plastrem (do każdego sensora jest dodawany plaster zabezpieczający) i przeklikaniu się przez aplikację okazało się, że do startu systemu zostało 20 minut - miła niespodzianka. Ale też atut dla tych osób, które niepewnie czują się, kiedy nie mają podglądu glikemii.

 • Mały i bardzo lekki sensor z wbudowanym transmiterem. Wymiary sensora to 2,74 cm × 2,41 cm × 0,47 cm, a jego waga to zaledwie 3,3 g. Niewielki rozmiar sensora, w szczególności wysokość (w nieznacznym stopniu odstaje on od skóry) oraz jasnoszary kolor sprawiają, że jest on estetyczny i bardzo dyskretny - nie rzuca się w oczy, co dla wielu diabetyków będzie plusem.

 • Aplikacja w warstwie wizualnej bardzo zbliżona do aplikacji systemu Dexcom G6. Wynik pomiaru glukozy uzupełniony jest o strzałki trendu, które wskazują na cukier stabilny, zmieniający się w tempie umiarkowanym i zmieniający się w tempie szybkim. Wykres glikemii, który na bieżąco nam się "rysuje" dostępny jest w 4 zakresach czasu: z ostatnich 3, 6, 12 i 24 godzin. Możliwość przeklikania się na wykresy o rożnym zakresie czasu to bardzo przydatne rozwiązanie, np. rano, jeśli chcemy sprawdzić, jak kształtowała się glikemia podczas całej nocy, a nie tylko nad ranem.

 • Aplikacja daje możliwość rejestracji zdarzeń, czyli wprowadzania dodatkowych informacji, które mogły mieć wpływ na glikemię. Wprawdzie wszyscy się już trochę odzwyczailiśmy od prowadzenia dzienniczków samokontroli, jednak warto do niektórych elementów wrócić. Rejestrowanie dodatkowych zdarzeń (posiłków, aktywności fizycznej, choroby, sytuacji stresowych) daje możliwość bardziej precyzyjnej analizy prowadzonej samokontroli. Pozwala to lepiej zrozumieć cukrzycę zarówno samemu pacjentowi, jak i lekarzowi na wizycie kontrolnej.

 • Możliwość zakładania sensora na ramieniu oraz na brzuchu, a w przypadku dzieci w wieku 2-6 lat także na górnej części pośladków.

Dokładność systemu

To co dla każdego pacjenta korzystającego z systemów do monitorowania glikemii wydaje się być najważniejsze to dokładność pomiarów. Dexcom ONE+ powstał na bazie technologii ciągłego monitoringu glikemii w czasie rzeczywistym Dexcom, a precyzja i dokładność jego pomiarów są nawet jeszcze lepsze niż systemu G6. MARD, czyli procent wyników błędnych (z niewielkim odstępstwem od faktycznej glikemii) w przypadku systemu Dexcom ONE+ wynosi 8,7%; a dla porównania Dexcom G6 - 9% a FreeStyle Libre - 9,2 %. MARD interpretujemy w ten sposób, że im jest on niższy, tym lepiej. Dexcom ONE+ to - wedle mojej wiedzy - w tym momencie najbardziej system do monitorowania glikemii bez kalibracji na rynku.

Opóźnienie 1. ostrzeżenia wysokiego poziomu

Nowością systemu Dexcom ONE + w porównaniu z pozostałymi systemami na rynku jest możliwość ustawienia czasu, kiedy pojawi się pierwsze ostrzeżenie o hiperglikemii. Na czym to polega? Załóżmy, że zakres dla hiperglikemii ustawiamy sobie ambitnie na 140 mg/dL. Przy tak nisko ustawionej granicy dla przecukrzenia bardzo często będzie się zdarzało, że po posiłku pojawi się alarm o hiperglikemii. Aby tego uniknąć, można go odsunąć np. na godzinę. Wówczas alarm pojawi się dopiero wtedy, gdy cukier powyżej 140 mg/dL będzie utrzymywał się przez ponad godzinę. Bardzo często jednak jest tak, że taki poposiłkowy pik szybko się stabilizuje, a alarm w takiej sytuacji może być "zachętą" do podania korekty, co z kolei zwiększa ryzyko hipoglikemii z odbicia.

Możliwość zredukowania liczby alarmów, jakie otrzymujemy od naszego systemu monitorującego glikemię to rozwiązanie dla dorosłych, świadomych swojego organizmu pacjentów. Ale rozwiązanie bardzo korzystne, bo - co wie każdy użytkownik systemów do monitorowania glikemii - alarmy, kiedy jest ich za dużo, potrafią też męczyć. Dexcom ONE+ daje możliwość bardziej indywidualnego dopasowania ich do naszych potrzeb. Można np. wyłączyć alarm o utracie sygnału czy tymczasowym problemie sensora. Oczywiście ograniczenie liczby alarmów wymaga jednak regularnego zerkania do aplikacji. Ale to akurat dla większości użytkowników systemów CGMrt jest już dobrze utrwalonym nawykiem.

W tym miejscu warto też dodać, że w odróżnieniu od systemu G6, w tym przypadku nie ma alarmów predykcyjnych, informujących o zbliżającym się niedocukrzeniu lub przecukrzeniu.

Dodatkowe informacje

 • Sensor działa do 10 dni, dodatkowo zapewnia 12-godzinną karencję po zakończeniu pracy
 • Sensor jest skalibrowany fabrycznie, ale można go opcjonalnie kalibrować
 • Odczytów glikemii można dokonywać na smartfonie lub specjalnym odbiorniku (czytniku), którego cena wynosi 299 PLN.

W ramach podsumowania...

Dexcom ONE + to dla mnie system niezwykle łatwy w obsłudze. Dobry aplikator pozwala praktycznie bezboleśnie wprowadzić sensor, a potem aplikacja przeprowadza nas przez proces jego uruchamiania. Nawet bez wcześniejszych doświadczeń z systemami do monitorowania glikemii nie sposób sobie z tym nie poradzić. Drugą kwestią wartą podkreślenia jest możliwość personalizowania systemu, nie tylko poprzez dostosowania do swoich potrzeb niektórych alarmów, ale także dzięki funkcji dodawania notatek, np. o ilości podanej insuliny.

Małgorzata Marszałek


Systemy ciągłego monitorowania poziomu glukozy Dexcom G6 oraz Dexcom ONE+ są wskazane do stosowania u osób od 2. roku życia, w tym również u ciężarnych kobiet. Systemy Dexcom G6 i Dexcom ONE+ zaprojektowano, aby zastąpić testy z opuszek palców do oznaczania poziomu glukozy, stosowane do celów podejmowania decyzji dotyczących leczenia; Producent: Dexcom, Inc.; Autoryzowany przedstawiciel: MDSS GmbH; Oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce i podmiot prowadzący reklamę: Proglikemia Sp. z o.o.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dexcom ONE+ czyli pewność i prostota w jednym
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line