Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Aplikacje na telefon

Aplikacja MyDiaMate - nowatorskie podejście do leczenia cukrzycy

źródło: opracowanie własne, dodano: 10 maja 2024 r.

Cukrzyca jest chorobą, która nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale również ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów. Wsparcie psychologiczne w leczeniu cukrzycy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu pacjentom nie tylko narzędzi do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem chorobą, ale także w utrzymaniu ich jakości życia na odpowiednim poziomie. Z pomocą przychodzi nowoczesna aplikacja MyDiaMate, która jest formą samopomocy dla osób dorosłych z cukrzycą typu 1. Przy wsparciu firmy Sanofi i Abbott udało się przetłumaczyć aplikację na język polski.

Cukrzyca typu 1 to długotrwała choroba metaboliczna, często rozpoczynająca się u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Zmienia życie dotkniętej nią osoby i jej rodziny, dodając wiele nowych obowiązków, takich jak codzienne pomiary cukru, podawanie insuliny, zmiana nawyków żywieniowych i większa ostrożność podczas aktywności fizycznej. Leczenie wymaga olbrzymiej dyscypliny i wytrwałości, jednak nawet przy nowoczesnych metodach może prowadzić do powikłań, takich jak hipoglikemia. Obawy o przyszłe zdrowie oraz psychologiczne obciążenie mogą negatywnie wpływać na jakość życia, prowadząc do stanów lękowych czy depresji.

W takich przypadkach, wsparcie psychologiczne staje się niezbędne, a zapewnienie dobrostanu psychicznego osobie z cukrzycą typu 1 staje się nieodłącznym elementem postępowania. W efekcie wsparcie psychologiczne korzystnie wpływa zarówno na codzienne samopoczucie, jakość życia jak i jakość leczenia samej cukrzycy. Właśnie dlatego opieka psychologiczna i społeczna powinna być zintegrowana z podejściem skoncentrowanym na współpracy z pacjentem i dostępna dla wszystkich osób z cukrzycą w celu optymalizacji wyników leczenia i jakości życia. Profesjonalni psychologowie mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i myślami poprzez terapię poznawczo-behawioralną, techniki relaksacyjne oraz wsparcie emocjonalne. Jednakże, dostęp do takiej pomocy może być ograniczony ze względu na różne czynniki, w tym dostępność usług, koszty i barierę geograficzną.

Każda choroba przewlekła stanowi wyzwanie dla pacjenta i jego najbliższych - ogólnie rzecz ujmując cukrzyca typu 1 nie jest tu wyjątkiem. Jednakże specyfika tej choroby: gotowości do stałego podejmowania ważnych decyzji terapeutycznych przez pacjenta, fluktuacja glikemii od uciążliwych "hipo" do obciążających organizm i psychikę "hiper" , konieczność uwzględnienia w swoim codziennym funkcjonowaniu wpływu wysiłku fizycznego, stresu, podróży, zmiany diety, infekcji, imprezy, itd., sprawiają, że emocjonalne obciążenia, z którymi zmaga się pacjent z cukrzycą są znaczące i jednak unikatowe w porównaniu do innych schorzeń przewlekłych - komentuje dla portalu mojacukrzyca.org dr n. med. Katarzyna Cyranka.

I dodaje: Co więcej, pacjent często czuje się z tymi obciążeniami samotny i nierozumiany - stresu cukrzycowego, wypalenia, lęku przed niedocukrzeniem czy powikłaniami, zmęczenia alarmami nie widać i zdarza się, że bliskie pacjentowi osoby nawet nie wiedzą z czym zmaga się on na co dzień. Na szczęście pacjent z cukrzycą nie musi być skazany na złe samopoczucie psychiczne - może odnaleźć w życiu pełnię szczęścia. Ale czasem trzeba mu w tym pomóc jedna z takich form pomocy jest aplikacja MyDiaMate.


Foto: https://depositphotos.com/pl/

Aplikacja MyDiaMate

Aplikacje mobile wspomagające opiekę zdrowotną nieustannie zyskują na popularności, ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii oraz możliwości wykorzystania ich potencjału.

Aplikacja MyDiaMate to unikalna aplikacja na rynku Polskim przeznaczona dla osób z cukrzycą typu 1. To tak zwana aplikacja "samopomocowa" wspomagająca leczenie głównie pod kątem psychologicznym - ale, co trzeba bardzo mocno podkreślić, to jest aplikacja przeznaczona dla KAŻDEJ osoby z cukrzycą, nie tylko dla takiej, która z cukrzycą sobie nie radzi. Aplikacja pomaga w rozwiązywaniu "codziennych" problemów z którymi borykają się osoby z cukrzycą, takich jak stres, bezsenność, lęk przed hipoglikemią i wiele, wiele innych - mówi dla portalu mojacukrzyca.org prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

I dodaje: Aplikacja powstała w najlepszym europejskim ośrodku psychodiabetologicznym w Amsterdamie, pierwsze opinie pacjentów na jej temat były na tyle entuzjastyczne, że zdecydowaliśmy się wprowadzić ja na rynek polski. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu, ma charakter modułowy, wybieramy moduł, który nas interesuje, i stopniowo coraz głębiej, w sposób interaktywny, zagłębiamy się w dane zagadnienie. Trzeba podkreślić, że w tworzeniu aplikacji uczestniczyły osoby z cukrzycą typu 1, które najlepiej rozumieją potrzeby innych osób chorujących, stąd ta aplikacja ma wymiar bardzo praktyczny, nie jest to aplikacja "naciągana". Gorąco polecam!

Nowoczesna aplikacja MyDiaMate to wysoce specjalistyczna, a jednocześnie przystępna w obsłudze aplikacja samopomocy dla osób dorosłych chorych na cukrzycę typu 1, skupiająca się na "psychologicznej" stronie cukrzycy. Aplikacja powstała na jednej z największych na świecie, międzynarodowej platformie Mind district - bezpiecznej, elastycznej i przyjaznej dla użytkownika platformie internetowej oferującej interwencje w obszarze opieki zdrowotnej w celu zapewnienia pacjentom terapii wykorzystującej technologię cyfrową. Polska, dzięki firmom Sanofi i Abbott, jest szóstym krajem, który wprowadził aplikację MyDiaMate w wersji w pełni przetłumaczonej na język polski.

Za polską edycję projektu MyDiaMate i tłumaczenie odpowiadają prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa - kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr n. med. Katarzyna Cyranka - psycholog z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz przewodnicząca Sekcji Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz dr hab. Bartłomiej Matejko, prof. UJ - Ośrodek Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tłumaczeniu polskiej wersji brał także udział lek. med. Andrzej Juryk, specjalista psychiatra, kierownik poradni Psychiatrii Dorosłych z Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W aplikacji MyDiaMate osoba z cukrzycą podąża własną trasą. To pacjent decyduje, co uważa za ważne i nad czym chce pracować. Aplikacja skonstruowana jest w taki sposób, że najpierw przechodzi się przez podstawowy moduł "Cukrzyca w równowadze", a następnie może eksplorować kolejne moduły, takie jak "niedocukrzenie", "Twoje środowisko", czy "Jedzenie i emocje". Do dyspozycji są również dwa najobszerniejsze moduły "Mój nastrój" i "Moja energia", do których warto sięgnąć, jeżeli doświadcza się problemów z nastrojem lub jest się bardzo zmęczonym cukrzycą.

MyDiaMate to spersonalizowane narzędzie internetowe/mobilne, które ma na celu poprawę zdrowia psychicznego i jakość życia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1. Jest to jedna z nielicznych aplikacji zdrowotnych, która została opracowana od podstaw przez międzynarodowy zespół psychodiabetologów z kilku krajów europejskich, takich jak Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania i Niemcy, a następnie dostosowana przez nasz zespół do użytku przez pacjentów z Polski. - mówi dr hab. n. med. inż., prof. UJ Bartłomiej Matejko.

I dodaje: MyDiaMate jest obecnie poddawana rygorystycznym badaniom naukowym, w tym badaniu MyREMEDY finansowanym przez grant JDRF w wysokości 1 miliona euro. Celem tych badań jest ocena skuteczności MyDiaMate w zmniejszaniu stresu związanego z cukrzycą, poprawie samokontroli oraz osiągnięciu lepszego wyrównania metabolicznego w porównaniu z opieką standardową. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi informacje, strategie i wskazówki dotyczące radzenia sobie z niskim nastrojem, zmęczeniem, problematycznymi epizodami hipoglikemii oraz redukcji stresu. Pierwsze opublikowane wyniki badań są obiecujące (Internet Interv. 2021 czerwiec 15;25:100414; JMIR Diabetes 2024;9:e52923).

Zachęcamy pacjentów z cukrzycą do wypróbowania działania aplikacji MyDiaMate, która została zaprojektowana z myślą o pacjentach z cukrzycą, którzy doświadczają problemów emocjonalnych. W celu bezpłatnej rejestracji należy wejść pod adres https://diabetescentrepoland.minddistrict.com/pl/ i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba utworzyć konto użytkownika oraz pobrać aplikację na telefon (w sklepie Google Play i App Store szukaj aplikacji o nazwie "Minddistrict"). Użytkownicy dzięki aplikacji mogą uzyskać dostęp do specjalnie przygotowanych treści, porad oraz technik, które pomagają w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i depresją związanymi z cukrzycą.


Mimo, że aplikacje mobilne mogą być cennym dodatkiem do tradycyjnej opieki zdrowotnej, nie zastępują one kompleksowego wsparcia psychologicznego, które może być dostarczone przez profesjonalistów. Dlatego też ważne jest, aby pacjenci z cukrzycą mieli dostęp do zrównoważonej opieki, która obejmuje zarówno wsparcie technologiczne, jak i tradycyjne usługi psychologiczne. Pojawienie się polskiej wersji aplikacji MyDiaMate wpłynie na poprawę sytuacji pacjentów z cukrzycą i umożliwi wsparcie "psychologicznej" strony cukrzycy.

Podsumowując, wsparcie psychologiczne odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy. Zarówno tradycyjne terapie prowadzone przez profesjonalistów, jak i nowoczesne aplikacje mobilne mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami związanymi z tą chorobą. Dostęp do wsparcia psychologicznego powinien być łatwy i dostępny dla wszystkich pacjentów z cukrzycą, aby zapewnić im jak najwyższą jakość życia.

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Janusz  IP: 95.49.146.xxx(2024-05-13 12:31:04)
Tytuł artykułu brzmi "Aplikacja MyDiaMate - nowatorskie podejście do leczenia cukrzycy". Mam pytanie. Ile osób wyleczono w cukrzycy za pomocą tej aplikacji ?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Aplikacje na telefon: Aplikacja MyDiaMate - nowatorskie podejście do leczenia cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line