Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, maj 2024, nr 5 (340)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 8 maja 2024 r.

Diabetyk

Czas ucieka jak szalony i wiosna w rozkwicie (oraz bliska perspektywa lata), więc to doskonały czas i sprzyjające warunki do zajęcia się swoim ciałem. Na przykład zwiększenie aktywności fizycznej i zmiany w diecie, aby zadbać o kondycję i/lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Pomocne w tym mogą się okazać pewne triki ułatwiające odchudzanie, które zdradzamy w majowym wydaniu. Co ważne, nie chodzi w nich o wprowadzanie znaczących restrykcji żywieniowych, tylko o różne sposoby i nawyki, które sprzyjają redukcji masy ciała. Wiodącą rolę odgrywa tu oczywiście właściwa dieta, ale są też sposoby, które niewinnie oszukują nasz mózg i uczucie sytości.

Zresztą, jak wiadomo, dieta jest ważna nie tylko w procesie odchudzania, ale dla zdrowia w ogóle. Między innymi, dzięki odpowiedniemu żywieniu możemy zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, więc warto wiedzieć, jakie produkty dobre dla serca uwzględniać w codziennych posiłkach. Jeśli w planie poprawiania i wzmacniania zdrowia, istotny jego element jak systematyczne spacery utrudniają Wam wszechobecne o tej porze roku pyłki, polecamy artykuł, w którym Farmaceuta Podpowiada, jakie są dostępne w aptekach środki łagodzące objawy alergii i jak one działają.

Gdzie kupić DiABEtyKA?

Magazyn DiABEtyK dostępny jest w wybranych salonach Empik, a także za darmo w wybranych aptekach (spis znajdziesz tutaj). Gazetę można kupić w prenumeracie - z dostawą do domu (to opcja najkorzystniejsza). O warunkach prenumeraty przeczytasz tutaj. Pojedyncze numery możesz kupić także w sklepie internetowym.

Spis treści

DiabetykPOCZYTALNIA
Nawodnienie i mineralizacja
Tego nie jedz
Żyjemy dłużej
TEMAT NUMERU
Dla kogo CGM?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Różnica w pomiarach glukometrem a CGM
Wahania glikemii na celowniku (cz. 2)
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 23) - Czy myśli wpływają na cukrzycę?
POD LUPĄ
Dobre dla serca
Triki pomagające w odchudzaniu (cz. 1)
FARMACEUTA PODPOWIADA
Co na alergię?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Zboża polecane w diecie diabetyka
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Tatarak zwyczajny
WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest nietolerancja glutenu?

TEMAT NUMERU
Dla kogo CGM?
Jednym z kluczowych aspektów ciągłego monitorowania glikemii jest zdolność do wczesnego wykrywania zarówno hipoglikemii, jak i hiperglikemii. Systemy CGM generują alerty i powiadomienia w przypadku zbliżających się skrajnych wartości, co pozwala na natychmiastową reakcję pacjenta lub opiekuna, minimalizując ryzyko powikłań. Można powiedzieć, że systemy CGM zrewolucjonizowały kontrolę cukrzycy.

Ogólnie rzecz biorąc, CGM pomaga kontrolować poziom glukozy, zapobiegać hipoglikemii i poprawia ogólną kontrolę glikemii - a wszystko to przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pomiarów z opuszków palców, wykonywanych za pomocą glukometru.

Wykazano również, że stosowanie CGM zmniejsza liczbę hospitalizacji oraz poprawia nastrój i jakość życia. Dzięki strzałkom trendu, które wskazują, czy glikemia rośnie, spada, czy jest stabilna, można odpowiednio reagować, aby zapobiec nieprawidłowościom. CGM jest także pomocny w optymalizowaniu leczenia farmakologicznego. Lekarz, mając wgląd w przebieg glikemii w ciągu całej doby, widząc pewne powtarzalne trendy przebiegu glikemii (np. po posiłkach, nad ranem itd.) może zmienić dawkowanie leków czy schemat leczenia, włączając inne leki czy rezygnując z wcześniej zaleconych.

POD LUPĄ
Dobre dla serca
Jak powszechnie wiadomo, cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca. Dobra wiadomość jest taka, że można podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec wystąpieniu tych chorób, jak też ich rozwojowi. To, co jemy, jest jedną z ważniejszych kwestii w leczeniu cukrzycy i zmniejszaniu ryzyka powikłań sercowych.

Niektórzy uważają, że zmiana zachowań żywieniowych jest bardzo trudna. Ale nie musi tak być. Nie, jeśli przyjmiesz odpowiednie podejście. Badania pokazują, że najlepiej sprawdza się wprowadzanie małych, stopniowych zmian. Zamiast drastycznie zmieniać swoje nawyki żywieniowe w ciągu jednego dnia, zacznij od wyznaczenia kilku małych, osiągalnych celów, których należy się trzymać. W ten sposób zwiększamy szansę, że posiłki i przepisy zdrowe dla serca, zaczną systematycznie wypełniać nasze menu.

(...) Tłuszcz w diecie często ma złą reputację. Jednak warto zwrócić uwagę, że odgrywa istotną rolę w organizmie. Tłuszcz jest rodzajem izolacji ciała, chroni ważne narządy oraz umożliwia wchłanianie witamin A, D, E i K. Jest również najbardziej skoncentrowanym źródłem energii dla organizmu, dostarczając 9 kalorii na 1 gram. Jest też nośnikiem smaku. Ale uwaga: tłuszcz tłuszczowi nierówny i są jego rodzaje, które jak najbardziej służą naszemu zdrowiu. Podobnie zresztą jak niektóre węglowodany (np. błonnik) i ograniczenie soli w diecie.

FARMACEUTA PODPOWIADA
Co na alergię?
Nie wszyscy się cieszą z nadejścia wiosny i lata. Dla osób mających alergie jest to czas nierównej walki z cieknącym nosem, łzawiącymi oczami, swędzącą skórą i duszącym kaszlem.

Leki przeciwalergiczne stanowią jedną z największych i najbardziej różnorodnych grup produktow leczniczych, jakie można znaleźć w aptekach. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze coraz częściej można kupić także bez recepty. Są wśród nich aerozole do nosa, krople do oczu, maści czy tabletki. Najważniejsze różnice dotyczą jednak przede wszystkim ich składu i działania.

Największą grupę preparatów przeciwalergicznych stanowią tzw. leki przeciwhistaminowe. Ich cechą wspólną jest mechanizm działania, który polega na hamowaniu aktywności histaminy. To substancja pojawiająca się w organizmie w wyniku reakcji alergicznej, która odpowiedzialna jest za obrzęki, zaczerwienienia oczu, skurcz oskrzeli, zmiany skórne i wiele innych symptomów. Zablokowanie jej działania pozwala zmniejszyć objawy alergii. Do leków przeciwhistaminowych zalicza się co najmniej kilkanaście substancji, które dzieli się na tzw. generacje. Różnią się one precyzją, szybkością i długością działania oraz nasileniem efektów ubocznych.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Zboża polecane w diecie diabetyka
Ziarna są źródłem wielu cennych składników odżywczych, ale zawierają też sporo węglowodanów. Dlatego ich udział w diecie należy odpowiednio zbilansować. Zboża różnią się między sobą pod względem wartości odżywczej oraz wpływu na poziom glukozy, więc warto wiedzieć, którymi konkretnie wzbogacać codzienne posiłki.

Ziarna to nasiona roślin trawiastych lub zbóż, takich jak pszenica i kukurydza. Jadalne są również nasiona roślin nietrawiastych lub pseudozbóż, np. komosa ryżowa i gryka. Do zbóż pospolitych należą: kukurydza, pszenica, ryż, komosa ryżowa, jęczmień, farro (inaczej pszenica faraonów), gryka, owies, żyto, amarant. Zboża zawierają białko i polifenole - związki pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających, m.in. zmniejszających stan zapalny. Ponadto, są cennym źródłem błonnika pokarmowego.

W przypadku zbóż, rekomendowane są pełne ziarna. A to dlatego, że zawierają całe nasiona, w tym zarodek, otręby i bielmo. Ziarna rafinowane (oczyszczone) zawierają jedynie bielmo. Tylko ziarna pełne są bogate w błonnik i inne cenne składniki odżywcze, tak więc biją na głowę ziarna rafinowane (z których powstaje np. mąka biała typ 500; warto przy tym wiedzieć, że im wyższy typ mąki, tym więcej składników odżywczych i błonnika).

WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest nietolerancja glutenu?
Nietolerancja glutenu, czyli celiakia, manifestuje się wieloma niecharakterystycznymi objawami. Czasami, w początkowym okresie, daje objawy zupełnie niezwiązane z przewodem pokarmowym. Powszechnie wiadomo o niej tyle, że ma związek z glutenem.

Celiakię definiuje się jako chorobę o podłożu autoimmunologicznym, spowodowaną przez gluten i występującą u osób z predyspozycją genetyczną, charakteryzującą się obecnością glutenozależnych objawów klinicznych i przeciwciał swoistych dla celiakii. Choroba może się ujawnić w każdym wieku (najczęściej diagnoza jest stawiana u dzieci), dwukrotnie częściej chorują kobiety.

Objawy mogą się pojawić nagle lub też ujawniać się powoli, stopniowo. Ze strony przewodu pokarmowego do objawów choroby zaliczamy: przewlekłą biegunkę, przeważnie tłuszczową lub wodnistą, której towarzyszyć może spadek masy ciała u dorosłych lub brak przyrostu masy ciała u dzieci, bóle brzucha, wzdęcia, zwiększenie obwodu brzucha, wymioty, objawy zespołu jelita drażliwego. W związku z niewłaściwym wchłanianiem substancji odżywczych, u dzieci mogą wystąpić zaburzenia rozwoju fizycznego, głównie wzrostu.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, maj 2024, nr 5 (340)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line