Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce

źródło: naukawpolsce.pl, dodano: 7 maja 2024 r.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory przypomniało Ministerstwo Zdrowia. Choroby układu krążenia mogą prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu.

"Choroby układu krążenia są w główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, znacznie wyprzedzając nowotwory. Mogą prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu. Zgodnie z danymi NFZ w 2022 r. zanotowano w Polsce 73,9 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89 proc. stanowiły udary pierwszorazowe" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. Zaznaczył, że stanowią one najczęstszą przyczynę zgonów.

"Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł" - przekazał NFZ.

Wśród czynników ryzyka chorób serca należy wymienić nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), upośledzoną tolerancję glukozy, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej i spożywanie alkoholu.

W leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych i utrzymywanie właściwej masy ciała. Należy m.in. ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i soli, uprawiać regularnie aktywność fizyczną i dbać o poprawne stężenie cholesterolu. Jego wartość powinna zawierać się w przedziale 180-200 mg/dl.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). W 2023 r. skorzystało z niego ponad 570 tys. pacjentów. Program ChUK przeznaczony jest dla osób w wieku od 35 do 65 lat, które nie mają rozpoznanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii lub choroby układu krążenia i nie korzystały z badań w ramach tego programu w ostatnich pięciu latach. Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

W ramach programu lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z daną osobą wywiad oraz sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi, zmierzy BMI oraz pokieruje na badania krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Na ich podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekaże dalsze zalecenia. (PAP)

Nauka w Polsce, Aleksandra Kiełczykowska

Źródło: naukawpolsce.pl


Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line