Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

CIDP - ważne informacje o przewlekłej zapalnej polineuropatii demielinizacyjnej

Artykuł sponsorowany, dodano: 6 maja 2024 r.

Co to jest CIDP i jak można sobie z nią radzić? Dotknięta przez zapalny proces demielinizacyjny, CIDP wywołuje osłabienie i zaburzenia czucia w ciele. Ten artykuł wyjaśnia podstawy: od przyczyn i symptomów, przez diagnozę, aż po obecne metody leczenia, dając czytelnikom kompleksowy wgląd w to poważne schorzenie.

Najważniejsze Informacje

 • CIDP to choroba autoimmunologiczna atakująca osłonki mielinowe nerwów obwodowych, jej przyczyny są niejasne i wymagają dalszych badań.
 • Objawy CIDP obejmują symetryczny deficyt ruchowy, zaburzenia czucia, równowagi i odruchów głębokich, a także drżenie rąk.
 • Diagnoza CIDP opiera się na obrazie klinicznym, badaniach elektrofizjologicznych, wynikach punkcji lędźwiowej i badaniach obrazowych; leczenie ma charakter etapowy obejmujący terapię farmakologiczną i fizjoterapię.

CIDP: co to jest i jakie są przyczyny?

Pierwszym krokiem w naszej podróży jest zrozumienie, czym jest CIDP. Przewlekła zapalna polineuropatia demielinizacyjna, znana też jako przewlekła zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna lub zapalna polineuropatia demielinizacyjna cidp, jest najczęstszą nabytą polineuropatią zapalną o podłożu autoimmunologicznym. Dlaczego nazywamy ją "autoimmunologiczną"? To dlatego, że w trakcie tej choroby, nasz własny system odpornościowy zaczyna atakować zdrowe komórki naszego ciała. W przypadku CIDP, celem ataku są osłonki mielinowe nerwów obwodowych, co prowadzi do ich uszkodzenia - procesu znanego jako demielinizacja, czyli przewlekłą zapalną demielinizacyjną polineuropatię.

Ale jakie są przyczyny takiego stanu? Cóż, pomimo intensywnych badań, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy, że dochodzi do destrukcji osłonki mielinowej włókien nerwowych w wyniku procesu zapalnego, ale konkretne czynniki wywołujące ten proces są nieznane. To jedna z wielu zagadek, które naukowcy nadal próbują rozwiązać.

Ostatecznie, CIDP to choroba, która nadal skrywa wiele tajemnic. Pomimo braku jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o przyczyny CIDP, nadal dążymy do zrozumienia jej mechanizmów i poszukujemy skutecznych metod leczenia. I właśnie dlatego tak ważne jest prowadzenie dalszych badań w tym obszarze.

Objawy i pierwsze symptomy CIDP

CIDP jest chorobą, która może objawiać się na wiele różnych sposobów. Jednym z najczęściej występujących objawów jest symetryczny deficyt ruchowy kończyn, zarówno proxymalnych jak i dystalnych. To oznacza, że pacjenci mogą doświadczać osłabienia mięśni na obu stronach ciała, zarówno blisko jak i daleko od tułowia.

Inne typowe objawy CIDP to zaburzenia czucia i równowagi. Pacjenci mogą doświadczać upośledzenia czucia oraz nieprzyjemnych doznań w kończynach, takich jak mrowienie czy pieczenie. Mogą również doświadczać problemów z utrzymaniem równowagi, co może znacznie utrudnić codzienne czynności.

Osłabienie lub zniesienie odruchów głębokich to kolejny typowy objaw CIDP. To oznacza, że pacjenci mogą mieć problem z wykonywaniem niektórych ruchów, które normalnie wykonujemy automatycznie, bez myślenia.

Na koniec, warto wspomnieć, że u niektórych pacjentów z CIDP może wystąpić drżenie rąk. Choć nie jest to najczęstszy objaw, może znacząco wpływać na jakość życia pacjentów.

Diagnostyka CIDP: jak postawić właściwe rozpoznanie?

Przejście od objawów do diagnozowania CIDP jest naturalnym krokiem w naszej podróży. Diagnoza CIDP jest stawiana przez neurologa na podstawie obrazu klinicznego i dodatkowych badań diagnostycznych takich jak badania elektrofizjologiczne. Ale co dokładnie oznacza "obraz kliniczny"? To po prostu zbiór wszystkich objawów, które pacjent prezentuje podczas wizyty u lekarza.

Badanie elektrofizjologiczne, w tym również badanie elektromiograficzne, to niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne w przypadku CIDP. Polega ono na stymulacji nerwów obwodowych impulsami elektrycznymi w celu wykrycia zmniejszonej prędkości przewodzenia lub blok przewodzenia. To może pomóc lekarzom w identyfikacji uszkodzeń nerwów, które są charakterystyczne dla CIDP.

Punkcja lędźwiowa, przeprowadzana w środowisku szpitalnym, często wykazuje podwyższony poziom białka w płynie mózgowo-rdzeniowym przy równoczesnym normalnym poziomie komórek, co jest charakterystyczne dla CIDP. Choć może to brzmieć nieco przerażająco, jest to niezbędne badanie diagnostyczne, które pomaga neurologom w postawieniu diagnozy.

Diagnostyka obrazowa, w tym badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny (MRI) i ultrasonografia (USG), może wizualizować powiększenie lub pogrubienie zaangażowanych nerwów w przypadku CIDP. Te techniki obrazowania pozwalają lekarzom na dokładne zbadanie nerwów pacjenta i identyfikację ewentualnych uszkodzeń. Warto również dodać, że badanie neurologiczne może być pomocne w ocenie ogólnego stanu układu nerwowego pacjenta.

Na koniec, warto zaznaczyć, że objawy CIDP mogą rozwijać się w czasie, co zwykle wymaga co najmniej dwumiesięcznej obserwacji przed rozważeniem diagnozy. To oznacza, że nawet jeśli początkowo objawy mogą nie wydawać się poważne, lekarze muszą monitorować pacjenta przez pewien czas, aby upewnić się, że nie rozwija się CIDP.

Leczenie CIDP: metody terapeutyczne

Gdy mamy już diagnozę CIDP, następnym krokiem jest leczenie. Podstawowym celem leczenia jest poprawa siły mięśniowej kończyn oraz zahamowanie postępu niepełnosprawności. Dodatkowo, istotnym celem jest zahamowanie pierwotnej demielinizacji oraz wtórnego uszkodzenia aksonalnego nerwów obwodowych. W praktyce oznacza to, że leczenie skupia się na zahamowaniu procesu, który powoduje uszkodzenie nerwów, a także na pomocy pacjentom w radzeniu sobie z objawami, które już się pojawiły.

Leczenie CIDP dzieli się na etap indukujący (początkowy) oraz etap podtrzymujący, z uwzględnieniem fizjoterapii jako elementu terapii na każdym etapie. To oznacza, że początkowo skupiamy się na zahamowaniu procesu chorobowego i złagodzeniu objawów, a następnie na utrzymaniu tych efektów i zapobieganiu dalszemu postępowi choroby.

Podstawowe metody leczenia CIDP obejmują glikokortykosteroidy, immunoglobuliny i plazmaferezę. Te metody mają na celu zahamowanie odpowiedzi immunologicznej, która powoduje uszkodzenie nerwów. To ważne, ponieważ osiągnięcie poprawy klinicznej przy zastosowaniu leków I linii udaje się w ok. 80% przypadków CIDP. W szczególności, dożylne wlewy immunoglobulin są nieznacznie bardziej skuteczne klinicznie niż kortykosteroidy w leczeniu CIDP.

U dzieci w leczeniu CIDP ponad 60% pacjentów otrzymuje immunoglobulinę dożylnie, czasami w połączeniu ze sterydami lub lekami immunosupresyjnymi. To pokazuje, że pomimo różnic w przebiegu choroby u dorosłych i dzieci, te same metody leczenia mogą być skuteczne w obu grupach wiekowych.

W leczeniu CIDP opornej na konwencjonalną farmakoterapię stosuje się leczenie drugiej linii, w tym immunosupresję i przeciwciała monoklonalne, a w wyjątkowych przypadkach stosuje się terapię trzeciej linii. To oznacza, że nawet w przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, istnieją inne opcje, które mogą pomóc pacjentom.

Rokowania i przebieg choroby CIDP

Przebieg CIDP jest różnorodny i nie jest łatwo przewidzieć, jak choroba będzie postępować u konkretnego pacjenta. W przypadku przebiegu cidp, około połowy dzieci z typową postacią CIDP osiąga pełną remisję, a inne odnotowują stopniową poprawę przy kontynuowanym leczeniu. To oznacza, że, chociaż CIDP jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć, odpowiednie leczenie może kontrolować objawy.

Prawie połowie pacjentów objawy całkowicie ustępują dzięki skutecznemu leczeniu. To pokazuje, jak ważne jest wcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia - może to znacznie poprawić rokowania dla pacjenta.

Rozważając rokowania, warto również pamiętać o czynnikach, które mogą wpływać na przebieg choroby. Na przykład, młodszy wiek pacjenta z CIDP zazwyczaj wiąże się z bardziej dynamicznym przebiegiem i lepszym rokowaniem. Inne czynniki, takie jak stopień niepełnosprawności, wiek zachorowania, uszkodzenie aksonalne włókien nerwowych na początku choroby oraz podwyższenie progu czucia wibracji, mogą również wpływać na rokowania.

Zapobieganie i monitorowanie CIDP

Mimo że CIDP jest chorobą, której nie możemy całkowicie zapobiec, istnieją pewne działania, które pacjenci mogą podjąć, aby poprawić swoje samopoczucie i kontrolować objawy. Zachęcanie pacjentów z CIDP do integracji strategii wellness w codziennym życiu może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. To może obejmować różnorodne działania, takie jak:
 • zdrowe odżywianie
 • regularna aktywność fizyczna
 • techniki relaksacyjne
 • dbanie o dobry sen
Wykonywanie badań laboratoryjnych u pacjentów z podejrzeniem CIDP pomaga wykryć choroby towarzyszące lub inne przyczyny polineuropatii. Kontrola chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, może również pomóc w zarządzaniu objawami CIDP.

Wreszcie, warto pamiętać o znaczeniu wsparcia społecznego i przystosowania środowiska domowego do potrzeb pacjenta. Stworzenie bezpiecznego i komfortowego środowiska domowego może pomóc w zarządzaniu objawami CIDP. Połączenie się z grupami wsparcia i nawiązanie wspierającej relacji z lekarzem może również być pomocne dla osób żyjących z CIDP.

Podsumowanie

Podsumowując, CIDP to skomplikowana i złożona choroba, która nadal stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny. Mimo że wiele aspektów CIDP pozostaje nieznanych, nauka nieustannie rozwija naszą wiedzę na ten temat, poszukując lepszych metod diagnostyki i skuteczniejszych strategii leczenia.

Chociaż CIDP jest chorobą przewlekłą, której nie można całkowicie wyleczyć, odpowiednie leczenie i wsparcie mogą znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Optymizm i determinacja w radzeniu sobie z chorobą, połączone z nowoczesnymi metodami leczenia, mogą prowadzić do znacznej poprawy stanu zdrowia i jakości życia pacjentów z CIDP.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Janusz  IP: 95.49.146.xxx(2024-05-13 12:35:23)
Wyleczyłem polineuropatie nerwu trójdzielnego za pomocą chiropraktyki choć mój diabetolog upiera się, że jest to nieuleczalne.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: CIDP - ważne informacje o przewlekłej zapalnej polineuropatii demielinizacyjnej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line